Skóra sucha wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Aby zapewnić jej zdrowy i naturalny wygląd, pozbawiony niedoskonałości, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Przestrzeganie ich pozwoli na złagodzenie stanu suchej skóry i zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery suchej.
Suchą skórę charakteryzują pewne widoczne cechy, zbliżone do cech skóry wrażliwej. Cera tego rodzaju przybiera żółtawo-różowy odcień, zwykle w jasnych tonach. Wykazuje skłonność do nadwrażliwości, pękania i łuszczenia się, a po umyciu staje się ściągnięta. Twarz jest matowa, pozbawiona nawilżenia, a skóra cienka, spierzchnięta i szorstka. Widoczne są na niej pierwsze zmarszczki, które pojawiają się wokół ust i oczu. Na suchej skórze nie pojawiają się zaskórniki, ponieważ produkuje ona bardzo mało tłuszczu. Skóra sucha może pojawiać się na naszym ciele okresowo, w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, niewystarczającego nawilżenia, nadmiernego opalania się, odchudzania bądź źle zbilansowanej diety. Skóra tego rodzaju częściej narażona jest na występowanie reakcji alergicznych.
Skóra sucha wymaga specjalistycznej intensywnej pielęgnacji i stosowania odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do tego właśnie typu cery. Codzienna pielęgnacja suchej cery opiera się w głównej mierze na dogłębnym nawilżaniu. Do demakijażu stosuje się półtłuste kosmetyki o gęstej konsystencji, które wzmacniają barierę ochronną skóry i zapobiegają powstawaniu podrażnień. Kremy nawilżające powinny charakteryzować się bogatym składem i tłustą konsystencją, a stosować się je powinno każdego dnia – rano i wieczorem lub o jednej, wybranej porze. Raz w tygodniu możemy pozwolić sobie na stosowanie peelingów enzymatycznych, które systematycznie będą złuszczały martwy naskórek z naszej twarzy. Częstym problemem, zwłaszcza zimą, jest również sucha skóra dłoni. Wysuszenie delikatnej skóry na rękach pojawia się także w następstwie kontaktu z drażniącymi czynnikami chemicznymi. Pamiętajmy, aby w czasie sprzątania czy zmywania nosić ochronne rękawiczki, a zimą chronić dłonie przed mrozem i wiatrem.
Stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających to jednak dopiero pierwszy z etapów codziennej pielęgnacji skóry suchej. Kolejnym jest wdrożenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz spożywanie dużej ilości napojów oraz wody każdego dnia. Pomocnymi półproduktami okazać mogą się gliceryna roślinna i oleje (np. ze słodkich migdałów, z avocado, z pestek dyni, sezamowy, jojoba, z dzikiej róży czy masło shea).
Problem suchej skóry może wystąpić również na głowie – wtedy skóra łuszczy się, co wygląda jak łupież. Do przesuszenia bardzo często dopuszczamy sami, często farbując włosy, susząc je gorącym powietrzem z suszarki, stosując agresywne kosmetyki oraz płucząc włosy gorącą wodą. Przesuszenie skóry głowy często następuje w wyniku zbyt intensywnych kąpieli słonecznych lub na skutek przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pielęgnując taką skórę głowy, warto stosować nawilżające szampony, nie zawierające w swoim składzie SLS i SLES.
Bardzo często występuje połączenie skóry suchej z wrażliwą. Taka skóra nie toleruje wielu kosmetyków, łato ulega podrażnieniom. Wybierając pielęgnację dla tak wymagającej skóry, warto zwracać uwagę na skład produktów, które wybieramy. Polecane są kosmetyki hipoalergiczne i naturalne oraz te, które zawierają witaminę E, prowitaminę B5 (nawilżenie skóry). Kolejnymi łagodnymi składnikami, których należy szukać w składzie kosmetyków są rumianek, aloes, canola. Skórą jeszcze bardziej wymagającą jest skóra atopowa, która występuje często u dzieci. Jest to skóra bardzo sucha i nadmiernie reagująca na czynniki zewnętrzne. Do codziennej pielęgnacji należy włączyć emolienty oraz kosmetyki zawierające mocznik. Pomocne są kąpiele zanurzeniowe z dodatkiem substancji natłuszczających – łagodzą swędzenie, przyspieszają gojenie i regenerację, a także delikatnie oczyszczają skórę.
Objawy towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry, ulegają zaostrzeniu zimą i jesienią. Dzieję się tak, ponieważ w tym okresie częściej przebywamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, w których powietrze jest suche. Wpływa to na przesuszenie skóry oraz powoduje uporczywy świąd.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji cery w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: