Laser DeLux / Blog / Suche dłonie - jak poradzić sobie z suchą skórą na dłoniach?
Suche dłonie - jak poradzić sobie z suchą skórą na dłoniach?
Przemarznięte, czerwone i przesuszone dłonie, to często spotykany problem zwłaszcza w okresie zimowym. Trzeba przyznać, że mroźna pogoda za oknem nie sprzyja naszej skórze na dłoniach, dlatego warto warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację a także pomyśleć o zabiegach gabinetowych. Problem związany z szorstką i złuszczającą się skórą w tej okolicy nasilił się od początku pandemii. Nie da się ukryć, że ciągły kontakt z żelami do dezynfekcji, czy płynami niekorzystnie wpływa na stan naszych dłoni. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci co jest przyczyną pękania skóry na dłoniach i jak możesz temu zapobiegać. Dodatkowo opowiemy Ci o zabiegach gabinetowych, które mogą przyczynić się do znacznego poprawienia kondycji Twojej skóry na dłoniach.
spis treści
Dlaczego pęka skóra na dłoniach?
Sporo z nas zadaje sobie pytanie: Dlaczego skóra na rękach rogowacieje? Czy mogę temu jakoś zaradzić? Problemy związane ze skórą dłoni mogą być zależne od kilku czynników:
Mogą mieć na to wpływ czynniki zewnętrzne:
kontakt z środkami drażniącymi skórę
częste przebywanie na mroźnym suchym powietrzu bez rękawiczek
uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego
stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu
Choroby oraz pewne niedobory witaminowe. Przesuszenie skóry na dłoniach może zatem występować przy:
To bardzo ważne aby określić w czym tkwi problem zanim przejdziemy do działania. Jeżeli okaże się, że jest on związany z czynnikami zewnętrznymi bądź niewłaściwą pielęgnacją, to bardzo szybko jesteśmy w stanie pomóc swojej skórze na dłoniach. Sprawa jednak wygląda inaczej kiedy przesuszenie dłoni wynika z problemów zdrowotnych. Wtedy warto zasięgnąć porady u specjalisty.
Wysuszona skóra na dłoniach - jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się dla suchej skóry
Sklepy kosmetyczne oferują całą gamę produktów na dłonie, jakich zatem składników aktywnych szukać w produktach przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry dłoni? Chcąc zatroszczyć się o skórę na dłoniach musisz szukać takich składników jak:
ceramidy - ich zadaniem jest uszczelnienie warstwy rogowej naskórka a tym samym blokują nadmierną utratę wody.
witamina E - pomaga w zachowaniu odpowiedniej wilgotności a także ochroni ją przed działaniem wolnych rodników
witamina A - działa regulująco na odbudowę naskórka oraz zapobiega przebarwieniom
keratyna - znacząco wpływa na kondycję naszych paznokci, pozwala na poprawę elastyczności oraz utrzymuje właściwy poziom nawodnienia.
Jak poradzić sobie z suchą skóra na dłoniach?
Jeżeli jesteś posiadaczką suchych dłoni, to możemy dać Ci kilka wskazówek, jak sobie z nimi poradzić.
gdy myjesz ręce unikaj zbyt gorącej i lodowatej wody
kiedy sprzątasz mieszkanie zawsze zakładaj rękawiczki ochronne, aby Twoja skóra nie była narażona na działanie detergentów.
raz na dwa tygodnie wykonaj peeling skóry na dłoniach a następnie dokładnie nakremuj ręce
w słoneczne dni chroń ręce kremem do opalania
wprowadź do diety posiłki bogate w witaminę E
Jakie zabiegi będą najlepsze dla suchej skóry na dłoniach?
Najbardziej sprawdzone zabiegi dla suchej skóry na dłoniach to:
karboksyterapia- to zabieg wykorzystujący właściwości z wprowadzania dwutlenku węgla pod skórę. Dochodzi do znacznej poprawy przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych w skórze. Efektem tego jest produkcja nowego kolagenu i elastyny przez fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej. Karboksyterapia wspomaga proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co wpływa na ukrwienie i tym samym na odżywieniu skóry. Zabieg jest szybki i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. Polega na wykonaniu serii nakłuć i wprowadzenie gazu pod skórę. Na początku wyczuwalne jest delikatne nakłucie i następnie rozpieranie w skórze. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona z lekkim obrzękiem. Zalecamy serię ok 6-8 zabiegów wykonywanych co 7-14 dni. Efektem tego jest nawilżona, odżywiona, napięta i odmłodzona skóra na dłoniach.
mezoterapia- to metoda, która polega na wprowadzeniu iniekcyjnym śródskórnie preparatów o różnych właściwościach. Mogą to być ampułki z jednym głównym składnikiem bądź mieszanką tzw. koktajle. Dobierane są one indywidualnie w zależności od potrzeb skóry. W przypadku cery suchej mogą to być składniki aktywne takie jak: kwas hialuronowy, witaminy B, C i E,, aminokwasy, polifenole czy mikroelementy. Przed wykonaniem zabiegu skórę znieczulamy a następnie wykonywana jest seria mikronakłuć cienką igłą. W tych miejscach skóra może być zaczerwieniona, mogę też pojawić się pęcherzyki, które znikają w kilka dni. Sam moment nakłucia to najlepszy sposób na pobudzenie produkcji pożądanego nowego kolagenu i elastyny. Aby dodatkowo skóra na dłoniach otrzymała odpowiednią ilość nawilżenia należy wykonać zabieg w serii ok 6 zabiegów co 3-4 tygodnie.
Należy tylko pamiętać o przeciwwskazaniach do mezoterapii i karboksyterapii to m. in ciąża, karmienie piersią, choroby serca, nerek, wątroby, stany bakteryjne, wirusowe i grzybicze, leki obniżające krzepliwość krwi, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne oraz alergia, na którykolwiek składnik substancji aktywnej. Należy pamiętać, żeby po zabiegu chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, zwłaszcza w okresie letnim, czyli co 2-3 h aplikować grubą warstwę kremu z SPF 50+. Dodatkowo, na czas wykonywania zabiegów, należy zrezygnować z manicure hybrydowego, do którego używane są lampy do utwardzenia lakieru. Bezpośrednio po zabiegu nie należy podrażniać dłoni silnymi środkami chemicznymi a przez okres 2 tygodni po zabiegu zrezygnować z peelingu tej okolicy.
Przeczytaj więcej o skórze na dłoniach w naszych poradnikach: