(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Trądzik zaskórnikowy - co to jest i jak się go pozbyć? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');

*Wszystkie przekreślone kwoty na stronie to najniższe ceny z 30 dni przed obniżką

Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Trądzik zaskórnikowy - co to jest i jak się go pozbyć?

Trądzik zaskórnikowy - co to jest i jak się go pozbyć?

Trądzik to hasło, przez które nie tylko nastolatkowie ale również dorośli mają koszmary. Niestety ta dermatoza realnie wpływa na życie wielu osób znacznie obniżając ich poczucie własnej wartości. Osoby zmagające się z trądzikiem często też uważają, że są oceniani przez pryzmat stanu swojej skóry. Czynników wpływających na trądzik jest naprawdę dużo. Dzisiaj skupimy się na trądziku zaskórnikowym, czyli jego niezapalnej formie, która przybiera postać jednej z łagodniejszych form tej dermatozy. Aby dokładnie poznać podłoże powstawania trądziku zaskórnikowego trzeba przyjrzeć się nie tylko samym kosmetykom ale też codziennej diecie i ewentualnym chorobom towarzyszącym.

spis treści

  Czym jest trądzik zaskórnikowy

  Trzeba pamiętać że trądzik zaskórnikowy to nie tylko “czarne kropki”, czyli zaskórniki otwarte ale też zaskórniki zamknięte  (podskórne grudki które wydobywają z siebie jasną wydzielinę w postaci nitki przy próbie ich usunięcia). Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują tzw. strefę T, ale zdarza się też, że pojawiają się na całej twarzy, uszach, dekolcie i plecach. Wszędzie tam, gdzie jest umiejscowionych najwięcej gruczołów łojowych. 

  Skąd bierze się trądzik zaskórnikowy? 

  Podłoże powstawania trądziku zaskórnikowego nie jest jednoznaczne. Mogą mieć na niego wpływ czynniki zewnętrzne -  kosmetyki komedogenne) ale też wewnętrzne np. zaburzenia hormonalne. Zmiany pojawiają się po zatykaniu ujść gruczołów łojowych przez : nadmierne rogowacenie okołomieszkowe, nadprodukcję sebum ale też poprzez stosowanie nieodpowiednich preparatów kosmetycznych bogatych w parafinę czy lanolinę.

  Na początku dochodzi do poszerzenia ujść gruczołów i ich uwidocznienia tzw. rozszerzone pory gdzie w dalszych etapach dochodzi do ich zaczopowania przez sebum i warstwy rogowe i wytworzenie zaskórnika.

  Trądzik zaskórnikowy objawy

  Trądzik zaskórnikowy to nie tylko zmiany punktowe ale również zmiany w obrębie całej twarzy. Zaskórniki zamknięte i otwarte, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, szorstkość skóry, przetłuszczanie i wyświecanie skóry, poszarzały kolor, uczucie ściągnięcia i podrażnienia. 

  Oczywiście niektóre frazy mogą się wykluczać ale jest to wszystko uzależnione od naszej codziennej pielęgnacji. Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków o działaniu złuszczającym może powodować podrażnienia i doprowadzić do odwodnienia skóry.

  Konsekwencją tego jest wydzielanie nadmiernej ilości sebum. Tworzy się tzw. “wyrzut” z gruczołu, który prowadzi do przetłuszczania i wyświecania. NIestety jest to typowy mechanizm błędnego koła.

  Pielęgnacja i leczenie trądziku zaskórnikowego 

  Jeżeli chcemy mówić o leczeniu musimy znaleźć przyczynę tworzenia się trądziku na Twojej skórze. Na początku warto zrobić badania, które pokażą pracę hormonów. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na androgeny odpowiadające za łojotok i pogrubienie warstwy rogowej. W drugiej kolejności trzeba przyjrzeć się pracy tarczycy, która może prowadzić do łojotoku lub nadmiernego przesuszenia skóry. 

  Twoja dieta przy trądziku zaskórnikowym powinna być dobrze zbilansowana w kontekście makro i mikroelementów. Niedobór cynku, zbyt wysoka podaż cukru oraz wysoko przetworzone produkty mogą mieć bardzo negatywny wpływ na Twoją skórę. 

  Sama pielęgnacja domowa będzie tutaj odgrywała bardzo dużą rolę. Jeżeli chodzi o kosmetyki koniecznie przyglądamy się ich składom pod kątem substancji komedogennych. 

  Kolejny etap prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej to oczyszczanie. Musisz pamiętać, że bez dobrego oczyszczania nie ma mowy o walce z zaskórnikami. Jak to rozumieć? Dobre oczyszczanie to takie, które dogłębnie oczyści skórę bez uszkadzanie struktur skóry. Mowa tutaj o  podwójnym oczyszczaniu. Warto włączyć do pielęgnacji produkty złuszczające ( kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas azelainowy, retinol) w zależności od tego, jakie są potrzeby skóry tutaj zdecydowanie zalecam konsultacje u dermatologa lub doświadczonego kosmetologa.  Oczywiście trzeba pamiętać też o nawilżaniu skóry.  No i na koniec odpowiednia ochrona SPF. Promieniowanie UV prowadzi do wysuszania i odwadniania skóry a tym samym zwiększa predyspozycje skóry do powstawania zaskórników.  Musisz pamiętać, że złuszczanie uwrażliwia skórę na działanie promieniowania, dlatego dopóki nie wprowadzisz do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyków z SPF nie możesz wdrożyć złuszczania, aby nie pogorszyć stanu swojej skóry. 

  Niestety walka z trądzikiem nie jest równa i zazwyczaj jest długotrwała.  Trzeba uzbroić się w cierpliwość,  poznać potrzeby naszej skóry oraz reakcje naszego organizmu. Tylko takie kompleksowe podejście może zapewnić sukces w walce z trądzikiem. 

  Przeczytaj więcej o cerze trądzikowej w naszych poradnikach:

  Proponowane zabiegi:

  5 1 vote
  Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  13 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Magda
  Magda
  2 lat temu

  Świetny artykuł!

  Wiktoria
  Wiktoria
  2 lat temu

  Super!Na pewno skorzystam z porad:)

  Karolina
  Karolina
  2 lat temu

  Bardzo pomocny artykuł, sama borykam się z problemem trądziku :/ Muszę wypróbować tą pielęgnacje 😀

  Agata
  Agata
  2 lat temu

  Od zawsze borykam się z zaskórnikami, a moja pielęgnacja kończyła się na płynie micelarnym i kremie. Bardzo przydatny artykuł, nie zdawałam sobie sprawy jak zmiana pielęgnacji odmieni moja skórę !

  Natalia
  Natalia
  2 lat temu

  Bardzo przydatny artykuł, czas wprowadzić zmiany w pielęgnacji.

  Basia
  Basia
  2 lat temu

  Super artykuł świetne rady napewno skorzystam !

  Karolina
  Karolina
  2 lat temu

  Dziękuję za ten artykuł, spróbuję się zastosować. Czy u Państwa można umówić się ewentualnie na konsultacje?

  Ola
  Ola
  2 lat temu

  Mam z tym ogromny problem :/
  Muszę się trzymać bardziej tych zasad

  Dominika
  Dominika
  2 lat temu

  Skorzystam z tych cennych rad 🙂

  Milena
  Milena
  2 lat temu

  Artykuł godny polecenia!

  Kinga
  Kinga
  2 lat temu

  Na pewno skorzystam z rady!

  Marlena
  Marlena
  2 lat temu

  Grunt do dobre peelingi chemiczne i po zaskórnikach ani śladu;)

  Ola
  Ola
  2 lat temu

  Super artykuł i cenne rady 🙂