Cellulitis stanowi poważny problem coraz młodszych kobiet. Jeszcze kilkanaście lat temu problem związany z cellulitem dotykał co drugą kobietę. Obecnie sytuacja wygląda bardzo poważnie – boryka się z nim niemal każda z nas. Coraz młodsze kobiety doświadczają objawów związanych z cellulitem, dotyczy to także dziewcząt wchodzących w okres dojrzewania.
Gdzie najczęściej atakuje cellulitis?
- Pierwsze objawy cellulitu widoczne są najczęściej na zewnętrznej części ud. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy na naszym ciele występują pierwsze symptomy świadczące o tworzeniu pomarańczowej skórki, należy otwartymi dłońmi, z mocno rozstawionymi palcami, ucisnąć uda w taki sposób, żeby tkankę wypchnąć do góry. Kiedy podczas takiego „badania” poglądowego, zauważymy na naszej skórze nierówności i zaczerwienienie tzn., że odkryłyśmy pierwszą fazę powstawania cellulitu. Na tym etapie „pomarańczowa skórka” jest prosta do zlikwidowania przy użyciu odpowiednich zabiegów kosmetycznych.
- W momencie kiedy dostrzeżemy nierówności i zaczerwienienie bez wykonania testu zaciskania skóry, ale np. podczas siedzenia na twardym podłożu z rozluźnionymi mięśniami, oznacza to, że cellulit osiągnął drugi poziom zaawansowania.
- Kolejnym, trzecim etapem jest widoczność cellulitis w każdej pozycji naszego ciała. Natomiast ostatnie stadium zaliczane jest do fazy chorobowej i wymaga leczenia. Mówimy wówczas nie o cellulicie, ale o cellulitisie. Pojawia się wówczas tzw. „skóra leopardzia”, czyli uwypuklone zmiany i stwardnienia skróry. Przez nieprawidłową pracę naczyń krwionośnych, komórek tłuszczowych i tkanki łącznej, możemy odczuwać dolegliwości bólowe.
Jakie są podstawowe przyczyny powstawania cellulitu?
Cellulitis to nic innego jak powiększone komórki tłuszczowe, w których gromadzą się końcowe produkty przemiany materii. Właśnie one poprzez nieprawidłową pracę układu limfatycznego, zamiast zostać całkowicie usunięte, zalegają w komórkach. Jakie są przyczyny pojawienia się cellulitu?
- Częstym powodem tego stanu jest osłabiona tkanka łączna, która zaburza pracę pompy mięśniowej odpowiedzialnej za pracę układu limfatycznego. Przyczyną osłabienia tkanki łącznej zwykle są zaburzenia hormonalne.
- Nie zapominajmy jednak o tym, że bardzo duży wpływ na powstawanie cellulitu ma niezdrowy styl życia oraz dieta. Coraz częściej sięgamy po mocno przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego, w których aż roi się od leków i wspomagaczy. Niestety, obecnie zwierzęta są tuczone, a nie karmione w naturalny sposób, co bardzo odbija się na naszym zdrowiu.
- Poza samą dietą, powstawaniu cellulitu sprzyja siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna niewątpliwie pomaga w zapobieganiu, ale i walce z cellulitem. Poświęcenie nawet niewielkiej ilości czasu w ciągu dnia na ćwiczenia, sprawia, że nie tylko dbamy o naszą skórę, ale również o samopoczucie.
Kolejną przyczyną powstawania niechcianego cellulitis jest noszenie zbyt ciasnych ubrań, utrudniających pracę układu krążenia. Szczególnie jest to ważne w momencie, kiedy większość czasu w ciągu dnia siedzimy uciskając doły podkolanowe i pachwiny, którymi przechodzą naczynia krwionośne dotleniające komórki.
Mam cellulitis – co zrobić?
Dopóki cellulit dotyczy trzech pierwszych etapów rozwoju, możemy go całkowicie usunąć lub cofnąć o fazę wstecz, tym samym zmieniając wygląd naszej skóry. W tym celu możemy wykorzystać dostępne na rynku preparaty na „pomarańczową skórkę”. Różnią się one konsystencją i sposobem aplikacji, ale działają podobnie. Zaliczamy do nich:
- kremy, balsamy, emulsje
- preparaty roll-on, które dodatkowo wyposażone są w specjalne wypustki. Ich zadaniem jest zaaplikowanie preparatu oraz poprawie krążenia w skórze. Dzięki takim aplikatorom, podczas „masażu” naczynia rozszerzają się i ułatwiają tym samym dotarcie substancji aktywnych.
- olejki eteryczne takie jak: olejek lawendy, rozmarynu itp. Stosowanie tego typu preparatów powoduje pobudzenie krążenia. Sama skuteczność zależy jednak od stopnia zaawansowania cellulitu.
Karboksyterapia – skuteczna metoda walki z cellulitem
Poza wyżej wymienionymi metodami wspomagającymi walkę z cellulitis istnieje także skuteczny sposób pozbycia się niechcianej „pomarańczowej skórki” – to karboksyterapia. Jej zadaniem jest uszkodzenie zbitych tkanek tłuszczowych oraz poprawienie pracy układu limfatycznego poprzez dostarczenie pomiędzy przestrzenie międzykomórkowe dwutlenku węgla. Gaz wprowadzany pod ciśnieniem uszkadza komórki i uwalnia nadmiar produktów przemiany materii, a także przyspiesza ich usuwanie z organizmu. Dodatkowo karboksyterapia wpływa bardzo korzystnie na mikrokrążenie i dotlenia tkanki.
Jak widzisz, walka z cellulitem jest możliwa! Spróbujesz?
Autorka:
Katarzyna Grabarz - Kosmetolog
Salon Laser Delux Łódź
Przeczytaj więcej o cellulicie w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: