fbpx
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Płock Poznań Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Cellulit u mężczyzn - czy występuje?

Cellulit u mężczyzn - czy występuje?

„Skórka pomarańczowa", „lipodystrofia”, „objaw materacowy” - te pieszczotliwe opisy dotyczą niezwykle powszechnego defektu estetycznego zwanego cellulitem. Statystyki są nieubłagane – problem cellulitu dotyczy aż 85% kobiet powyżej 20 roku życia. To nie oznacza jednak, że z problemem tym nie zmagają się mężczyźni. Przyczyny powstawania cellulitu u mężczyzn mogą być ważnym wskaźnikiem zdrowia, dlatego warto zainteresować się tym jak najwcześniej.

spis treści

  Czy cellulit pojawia się u mężczyzn?

  Do głównych przyczyn powstawania cellulitu zalicza się problemy z krążeniem krwi, szczególnie na udach i pośladkach – naczynia krwionośne w tych okolicach są zwężone, uciskane przez rozrośnięte komórki tłuszczowe, przez co trudniej o dostarczanie skórze składników odżywczych i usuwanie toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Przyczyny powstawania cellulitu są skorelowane z płcią – u kobiet rozrost tkanki tłuszczowej jest znacznie bardziej widoczny na skórze w postaci nierównych grudek. U kobiet, które tyją – ich masa ciała, a tym samym ilość tkanki tłuszczowej wzrasta – cellulit nasila się. Mężczyźni natomiast posiadają inaczej zbudowaną tkankę tłuszczową. Nawet w przypadku tycia i przyrostu masy ciała nie mogą oni skarżyć się na problem cellulitu. Mimo to, części z panów może doskwierać kompleks niezbyt gładkiego ciała. 

  Czynniki, które mogą wpłynąć na powstanie cellulitu u mężczyzny

  Istotną rolę w procesie powstawania tego nieestetycznego schorzenia mogą pełnić hormony płciowe. Wysokie stężenie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, może nasilać problem cellulitu. U mężczyzn natomiast, może się to pojawić w przypadku zaburzeń wydzielania androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Problem „skórki pomarańczowej” często towarzyszy panom zmagającym się z zespołem Klinefeltera, hipogonadyzmem lub rakiem prostaty. Dlatego też warto regularnie monitorować stan hormonów i robić morfologię krwi! 

  Jak wygląda usuwanie cellulitu u mężczyzny?

  Uspokajamy – na szczęście istnieje szereg zabiegów gabinetowych, które mogą poprawić stan skóry. Warto tu zadziałać od podstaw, czyli zlikwidować przyczynę powstawania cellulitu:

  1. Karboksyterapia – zabieg ten, polegający na kontrolowanym podawaniu medycznego dwutlenku węgla, mogę z całego serca polecić, gdyż nic tak nie poprawia ukrwienia i nie przyspiesza metabolizmu! Już po serii 10 zabiegów przeprowadzonej w odstępach 14 dni widać znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry i likwidację cellulitu.
  2. Endermologia – zabieg oparty na masażu podciśnieniowym, w trakcie którego po minimum 10 zabiegach, w odstępie 2-3 dni, znacznie poprawia się jakość skóry. W praktyce uzyskujemy 3 efekty w jednym zabiegu: wyszczuplamy ciało, ujędrniamy i wygładzamy skórę oraz redukujemy cellulit. Gwarantuję, że w trakcie zabiegu, poza odniesieniem korzyści zdrowotnych, zrelaksujecie się jak nigdy wcześniej!
  3. Mezoterapia igłowa – polega na wstrzykiwaniu do skóry indywidualnie dobranych koktajli, bogatych w składniki aktywne, takie jak: wyciąg z karczochów, wyciąg z nostrzyka żółtego, kofeina, krzemionka, rutyna lub L-karnityna. Substancje te przyspieszają proces usuwania tłuszczu i poprawiają mikrokrążenie (którego zaburzenia są główną przyczyną powstawania cellulitu). 
  4. Fala uderzeniowa – wprowadza w drgania komórki skóry, dzięki czemu poprawia się ich ukrwienie i dotlenienie, a to przekłada się na lepszy wygląd i wzrost napięcia skóry. Zabieg również doskonale radzi sobie obrzękami i uczuciem ciężkich nóg. Już po serii 6 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu skóra staje się gładsza i jędrniejsza, a całe ciało – szczuplejsze.

  Istnieje szereg zabiegów, które są w stanie całkowicie zwalczyć cellulit i poprawić jakość życia u osób, które zmagają się z kompleksem „pomarańczowej skórki”. Jednak w parze z profesjonalnymi zabiegami gabinetowymi koniecznie musi iść odpowiednia pielęgnacja domowa. Przede wszystkim – nawadniamy się! Bez spożycia minimum 2 l wody dziennie jakiekolwiek zabiegi antycellulitowe nie będą miały sensu. W imię zasady „jesteś tym, co jesz” warto też przykładać większą wagę do tego, co trafia na nasz talerz. Niestety słodkości, fast - foody i tzw. śmieciowe jedzenie mogą odkładać się na naszych udach i pośladkach w postaci zgrubień i nierówności. Wskazana po zabiegu jest także aktywność fizyczna – wyżej wymienione zabiegi podkręcają metabolizm, więc wykorzystajmy to i zafundujmy swojemu ciału przynajmniej 30-minutowy trening, aby przyspieszyć proces spalania tłuszczu. Należy też pamiętać, że walkę z cellulitem powinno się zacząć w jego najwcześniejszych stadiach. Wtedy możemy mieć pewność, że uzyskamy najlepsze efekty zabiegowe i pozbędziemy się go na dobre.

  Autorka:

  Autorka - Aleksandra Binda - Kosmetolog

  Laser Delux

  Bibliografia:

  1. M. Gałązka, A. Galęba, H. Nurein. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430.
  2. A. Kołodziejczak. Kosmetologia Tom I. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  3. K. Padlewska. Medycyna estetyczna i kosmetologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2014.
  4.2 6 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  6 komentarzy
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Rafi
  Rafi
  4 miesięcy temu

  Bardzo pouczający artykuł. Teraz tylko pozostaje kwestia na co się zapisać.

  Jacek
  Jacek
  4 miesięcy temu

  Dobrze wiedzieć, że więcej mężczyzn boryka się z tym problemem i, że można go wyeliminować. Wszędzie słyszy się tylko, że u mężczyzn cellulit nie występuje. Myślę, że po takich treściach nie tylko ja odważę się poszukać pomocy w tym temacie.

  Monika
  Monika
  3 miesięcy temu

  Bardzo ciekawy artykuł! Powszechnie przyjęło się, że tylko kobiety mają cellulit, a jednak może on pojawiać się również u mężczyzn. Dobrze że istnieją sprawdzone metody, żeby z nim walczyć!

  Patryk
  Patryk
  3 miesięcy temu

  Dobrze, że trafiłem na ten artykuł, na pewno zapisze się do Was na któryś z zabiegów.

  Dorota
  Dorota
  3 miesięcy temu

  Mój mąż ma problemy nie tylko z cellulitem ale i rozstępami. Dzięki informacji zawartej w tym artykule już wiemy co możemy z tym zrobić i gdzie wykonać zabieg 😉

  Ola
  Ola
  2 miesięcy temu

  Nie wiedziałam, że mężczyzna może mieć cellulit. Bardzo dobry artykuł ☺️