Cellulit to powszechny problem współczesnych kobiet. Według różnych źródeł, z jego powodu cierpi 80-90% kobiet, mieszkających w krajach rozwiniętych. Jest to problem typowo kobiecy, szacuje się, że dotyczy jedynie 2% mężczyzn. Dlaczego natura jest tak niesprawiedliwa i obarczyła płeć piękną tym uciążliwym problemem? Poznajmy przyczyny powstawania cellulitu oraz przyjrzyjmy się jego stadiom.
Dlaczego cellulit jest tak powszechnym zjawiskiem i występuje nawet u szczupłych kobiet? Dlaczego omija mężczyzn? Kobiety mają znacznie wyższy poziom estrogenów, które wpływają na strukturę i sprężystość tkanki łącznej. Posiadamy również zupełnie inną budowę skóry, a właściwie inaczej ułożone włókna w tkance łącznej skóry właściwej. Mężczyźni posiadają włókna kolagenowe i elastynowe ułożone w siatkę, która podtrzymuje komórki tłuszczowe i naczynia krwionośne. Kobiety natomiast posiadają włókna ułożone równolegle, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i rozciągliwa. Nie stanowi jednak dostatecznego podparcia dla komórek tłuszczowych, które zbijają się w grudki i przesuwają między włóknami. Pod wpływem ucisku włókna zmieniają swój kształt, a następnie twardnieją i tracą elastyczność.
Chociaż cellulit nie jest chorobą i występuje u większości kobiet, nie należy go ignorować. Zaniedbany rozwija się i przechodzi w coraz bardziej zaawansowane stadia:
Cellulit nie jest widoczny gołym okiem, zmiany można dostrzec w badaniu mikroskopowym. W tej fazie tkanka tłuszczowa jest dobrze rozłożona, a naczynka krwionośne są ułożone blisko komórek tłuszczowych. Temperatura w tkance łącznej również jest rozłożona równomiernie. Rozpoczyna się proces niszczenia drobnych naczyń krwionośnych. Przestają one funkcjonować prawidłowo, przez co skóra staje się słabiej odżywiona i dotleniona. Limfa zbiera się pomiędzy tkankami, a komórki tłuszczowe rosną i łączą się w niewielkie grupy. Można zaobserwować rozpad włókien kolagenowych i elastynowych
Cellulit jest raczej niewidoczny, zwykle można dostrzec go po ściśnięciu skóry. Pojawiają się pęknięcia naczynek krwionośnych (mikrotętniaki). Ścianki kapilarne stają się coraz cieńsze, a komórki tłuszczowe oddalają się od nich. Temperatura w tkance łącznej rozkłada się nierównomiernie. W przestrzeni międzykomórkowej znajduje się coraz więcej limfy, a długotrwały obrzęk przyczynia się do powstania zmian w tkance łącznej wokół komórek tłuszczowych. Zaburzony zostaje także przepływ krwi.
Zmiany, które występują na początku są odwracalne. Zwłaszcza przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów kosmetycznych. Do najskuteczniejszych metod należy karboksyterapia, czyli zwalczanie cellulitu przy pomocy medycznego dwutlenku węgla.
Przeczytaj więcej o cellulicie w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: