Zdarza się, że trwała pamiątka na skórze, jaką jest tatuaż, w pewnym momencie staje się uciążliwa. Wzór przestaje nam się podobać, zmienia się nasz gust, tusz zaczyna blaknąć z biegiem lat. Powodów jest mnóstwo. Wydawałoby się, że zabieg taki jest niemal niemożliwy, jednak postęp technologiczny pozwala nam w sposób bezpieczny na usuwanie tatuażu laserem.
Na czym polega usuwanie tatuażu laserem
Jeszcze nie tak dawno jedynym sposobem na usunięcie tatuażu była interwencja chirurgiczna, po której zostawały szpecące blizny. Dzisiaj medycyna dysponuje zupełnie inną technologią, która pozwala pozbyć się niechcianej pamiątki. Laserowe usuwanie tatuażu polega na poddaniu powierzchni skóry działaniu impulsów świetlnych, w celu rozbicia barwnika. Cząsteczki pigmentu zostają usunięte przez układ odpornościowy. Skuteczność zabiegu jest uzależniona od wielu czynników, takich jak: rodzaj skóry, koloru i wielkości tatuażu, gęstości barwnika oraz głębokości naniesienia pigmentu.
Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?
Podczas zabiegu istnieje możliwość odczuwania lekkiego pieczenia skóry. Aby złagodzić objawy przegrzania stosuje się różnego rodzaju metody schładzania pacjenta, takie jak zimne powietrze, żele chłodzące bądź specjalistyczny sprzęt dostępny w salonach oferujących usuwanie tatuaży laserem.
Usuwanie tatuażu laserem a blizny
Po zabiegu, w miejscu na którym usuwany był tatuaż, pojawiają się strupki, które po paru dniach zaczynają odpadać, odsłaniając zaczerwieniony naskórek. Z każdym zabiegiem tatuaż staje się coraz bledszy. Skóra po zabiegu może wyglądać nieco inaczej, niż tkanka otaczająca. Mogą pojawić się na niej przebarwienia i odbarwienia, jednak zazwyczaj jest to stan przejściowy, który znika w kilka dni po zabiegu. Po laserowym usuwaniu tatuażu zwykle nie zostają blizny. Mogą jednak wystąpić, jeśli pacjent nie przestrzega zasad higieny i przedwcześnie zrywa strupki.
Ile trwa usuwanie tatuażu?
Usunięcie tatuażu laserem zależne jest przede wszystkim od jego wielkości. W grę wchodzą również indywidualne predyspozycje każdej osoby. Całkowite usunięcie możliwe jest po przeprowadzeniu od dwóch do kilku zabiegów. Ich dokładna ilość zależy od typu barwnika, jaki został użyty w naszym tatuażu, koloru naszej skóry, ilości kolorów jakie występują w naszym tatuażu oraz od indywidualnej reakcji naszego układu immunologicznego. Czas trwania pojedynczego zabiegu zależy od rozmiarów usuwanego tatuażu. Nie przekracza on jednak zwykle 60 minut.
Czy usuwanie tatuażu laserem jest bezpieczne?
Laserowe usuwanie tatuażu jest najlepszą metodą i przy tym najbardziej bezpieczną. Należy pamiętać, że trzeba dbać o higienę miejsca, które zostało poddane zabiegowi oraz przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Efekty uboczne występują bardzo rzadko. Zdarza się, że barwnik nie zostanie usunięty w całości, a kolor tatuażu zmieni się. W miejscu usuniętego tatuażu mogą powstać blizny lub bliznowce oraz przebarwienia i odbarwienia skóry. W najgorszych przypadkach może dojść do infekcji bakteryjnych oraz reakcji alergicznych.
Przeciwwskazania
Usuwanie tatuaży laserem nie jest dla wszystkich. Na zabieg nie powinny zapisywać się osoby, które cierpią na schorzenia tkanki łącznej. Niewskazane jest również podejmowanie zabiegów przez osoby o ciemnym fototypie skóry oraz o skórze skłonnej do powstawania przerosłych blizn. Bardzo duża powierzchnia tatuażu również może uniemożliwić jego usunięcie. Przeciwskazaniem do usunięcia tatuażu jest też ciąża oraz okres karmienia piersią. Zabiegu nie wykonuje się również na świeżo opalonej skórze. W związku z tym na miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować z kąpieli słonecznych oraz wizyt w solarium. Również po usunięciu tatuażu, miejsca nie wolno wystawiać na działanie promieniowania UVA/UVB.
W decyzji o przystąpieniu do zabiegu pomoże nam wcześniejsza konsultacja, którą przeprowadza się w punktach oferujących laserowe usuwanie tatuaży.
Przeczytaj więcej o tatuażach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: