(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Jak wyglądają blizny zanikowe i czy da się je usunąć? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Jak wyglądają blizny zanikowe i czy da się je usunąć?

Jak wyglądają blizny zanikowe i czy da się je usunąć?

Blizny, bez względu na rodzaj i typ, zawsze wprawiają nas w uczucie dyskomfortu, stają się przyczyną kompleksów i złego samopoczucia. Dzieje się tak szczególnie, gdy ślady na skórze są w widocznym miejscu lub gdy mają duży rozmiar. Zdarza się, że blizny uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, co sprawia, że tym bardziej chcemy się ich pozbyć. Na szczęście rozwój technologii pozwala na skuteczną redukcję szpecących śladów na naszym ciele.

spis treści

Blizny zanikowe to rodzaj zmiany skórnej, która powstaje w wyniku nieprawidłowego gojenia się rany lub stanu zapalnego. Są to wgłębienia na powierzchni skóry, które stanowią przeciwieństwo często spotykanych blizn wypukłych, takich jak keloid. Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia i usuwania blizn zanikowych? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić charakterystykę, powstawanie i metody leczenia blizn zanikowych.

Rodzaje blizn

Wyróżniamy różne rodzaje blizn. Do najczęściej występujących zaliczamy:

Blizny powstają na ciele w wyniku urazów mechanicznych, źle zregenerowanej tkanki po zabiegach chirurgicznych, po przebytej ciąży lub trądziku czy ospie. Te ostatnie należą właśnie do grupy blizn zanikowych (nazywanych również atroficznymi). Przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowa synteza nowej tkanki. Powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry. Wyglądem przypominają miejscowe zagłębienia, mają najczęściej okrągły lub półokrągły kształt. Wielkość i zagłębienie blizn zanikowych zależy od intensywności przechodzonego trądziku lub ospy.

Czym są blizny zanikowe? 

Blizny zanikowe to blizny, które powstają blizny zanikowe, gdy skóra nie jest w stanie przetwarzać i odbudować utraconej tkanki podskórnej. W rezultacie skóra traci swoją objętość i poziom, a na jej miejscu tworzą się wgłębienia o różnej głębokości i kształcie. Nieestetyczne blizny stają się widoczne, gdy skóra jest napięta lub oświetlona pod pewnym kątem. Blizny zanikowe mają zróżnicowaną widoczność, w zależności od ich wielkości, głębokości, koloru, lokalizacji i typu skóry. Blizny zanikowe  mogą być trwałe lub z czasem się zmniejszać, ale nigdy nie znikną całkowicie. Blizny zanikowe mogą być źródłem kompleksów i obniżenia samooceny, dlatego wiele osób szuka sposobów na ich zminimalizowanie lub usunięcie.

Jak powstają blizny zanikowe?

Blizny zanikowe powstają, gdy proces gojenia rany nie przebiega prawidłowo i dochodzi do uszkodzenia skóry oraz tkanki podskórnej. W rezultacie skóra traci swoją elastyczność i gładkość, a na jej miejscu pojawiają się wgłębienia o różnej głębokości i kształcie. Najczęstszą przyczyną blizn zanikowych jest trądzik, zwłaszcza jego ciężkie postacie, które powodują silne stany zapalne i ropne wykwity. Innym źródłem blizn zanikowych może być ospa wietrzna, która również pozostawia po sobie ślady w postaci małych dziurek w skórze. Blizny zanikowe mogą również powstać w wyniku przebytej choroby lub wskutek urazów. 

Jakie są rodzaje blizn zanikowych?

Blizny zanikowe możemy podzielić na dwa rodzaje: blizny potrądzikowe i blizny po ospie wietrznej. Oba typy blizn zanikowych przyjmują różne kształty i mają zróżnicowaną powierzchnię, chociaż zależnie od źródła powstania mogą się nieco różnić.

  1. Blizny potrądzikowe - to pozostałości po stanach zapalnych sięgających w głąb naskórka. Blizny zanikowe po trądziku charakteryzują się nieregularnymi kształami i różną głębokością. Najczęściej są widoczne na twarzy, szczególnie na policzkach i na czole, ale blizny po trądziku mogą występować również na plecach, karku lub ramionach.
  2. Blizny zanikowe po ospie wietrznej - powstają w wyniku przebytej choroby. Zazwyczaj są małe i płytkie o okrągłym lub owalnym kształcie. Blizny zanikowe po zmianach chorobowych często są mniej widoczne niż ślady powstałe na skutek trądziku, ale najczęściej są bardziej rozproszone po całym ciele.

Blizny zanikowe są trudne do usunięcia, ponieważ wymagają odbudowy tkanki podskórnej i wyrównania powierzchni skóry. Jednak istnieją metody leczenia, które mogą zmniejszyć widoczność blizn zanikowych i poprawić wygląd skóry. Największą skutecznością charakteryzują się zabiegi medycyny estetycznej, które możemy stosować zarówno u osób dorosłych, jak i nastolatków. Młodzi ludzie często bowiem mierzą się z kompleksami z powodu widocznych blizn po trądziku, a odpowiednie leczenie laserem frakcyjnym może w bezpieczny sposób poprawić stan młodzieńczej skóry.

Blizny zanikowe – jak leczyć

Blizny zanikowe, w zależności od tego jakiej wielkości są i w jakich ilościach występują na skórze stanowią nieestetyczny element, którego bardzo często chcemy się pozbyć. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy w znacznym stopniu zredukować blizny zanikowe. Jednym z nich jest mezoterapia mikroigłowa, która pozwala na wyraźne spłycenie blizn. Podczas zabiegu, za pomocą specjalnego urządzenia, wykonuje się mikronakłucia. W ten sposób w głąb skóry wprowadza się substancje aktywne – lecznicze oraz odżywcze. Najlepszym sposobem na blizny zanikowe są jednak zabiegi laserowe.

  1. Standardowo zaleca się, by wykonać serię około 5 – 6 zabiegów laserowych, które pozwolą na widoczną redukcję blizn zanikowych. 
  2. Zabiegi powinno się wykonywać z 28-dniowymi przerwami. Przerwy są zalecane, gdyż w czasie 28 dni następuje pełna regeneracja naskórka. Zabiegom redukcji blizn zanikowych towarzyszy niewielki dyskomfort, pieczenie skóry i miejscowe zaczerwienienie. 
  3. W przypadku zabiegów laserowych blizny redukowane są przy pomocy światła wnikającego w głębokie partie skóry, które zostają pobudzone do produkcji nowego kolagenu.

Zabiegiem, który może okazać się również bardzo skuteczny w usuwaniu blizn jest mikronakłuwanie skóry Dermapen. Dzięki mikrouszkodzeniom skóry, zostają pobudzone procesy regeneracyjne zachodzące w skórze, co przyczynia się do naturalnej odbudowy.

Czy istnieją domowe sposoby na blizny zanikowe?

Jeśli blizny zanikowe są świeże można spróbować zastosować maści lub kremy zawierające heparynę, allantoinę, wyciąg z cebuli. Heparyna wykazuje właściwości przeciwobrzękowe, allantoina regeneruje, koi oraz wygładza i zmiękcza skórę, powodując większą elastyczność blizny. Takie preparaty aplikuje się kilka razy dziennie, kuracja nimi może trwać nawet kilka miesięcy.

Kolejnym sposobem na płytkie blizny zanikowe jest krem z masą perłową. Jednak jego skuteczność zależy od tego, jak szybko po zagojeniu rany, zaczniemy stosowanie. Masa perłowa zawiera wysokie stężenie aminokwasów i minerałów, które wpływają korzystnie na metabolizm komórek skóry. Ponadto działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco.

Blizny zanikowe są trudne do usunięcia, dlatego lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry już w trakcie choroby lub trądziku i na bieżąco wspierać proces regeneracji naskórka. Można stosować na blizny również specjalne preparaty dermatologiczne, które wspomogą leczenie stanów zapalnych i wysuszają ropne wykwity.

Przeczytaj więcej na temat usuwania blizn w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

5 1 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
Julia
3 lat temu

Czy da się usunąć blizny po cięciach?

Ola
Ola
3 lat temu

Czy da się usunąć blizny po Cięciach dermapenem?

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday