Wielu z nas decyduje się na zrobienie sobie tatuażu. Wprowadzanie tuszu pod skórę wiąże się z tradycjami plemiennymi – natomiast w obecnych czasach stanowi sposób wyrażenia siebie i podkreślenia swojej indywidualności. Tatuaże są permanentne – oznacza to, że w większości przypadków pozostają z nami na całe życie.
Wpływ tatuaży na codzienne życie
Decyzja o wykonaniu sobie tatuażu na ciele powinna być przemyślana – wie o tym każdy, kto choć przez chwilę zastanawiał się nad zrobieniem sobie trwałej pamiątki tego rodzaju. Przed wykonaniem tatuażu powinniśmy zdać sobie sprawę z konsekwencji, jakie się z nim wiążą. Z reguły, posiadanie tatuażu nie wywiera dużego wpływu na nasze życie – poza estetycznym.
Tatuaże a praca
Niekiedy tatuaże wykonywane w miejscach widocznych (takich jak dłonie, szyja, twarz, dekolt, itp.) mogą przysparzać problemów choćby w znalezieniu pracy (instytucje państwowe, tj. banki, szkoły, urzędy czy miejsca, w których ma się styczność z klientami mogą stwarzać problemy osobom wytatuowanym). Tatuaże mogą przysporzyć problemów osobom, które starać się będą o pracę w policji, w służbach wojskowych czy w nauczycielstwie.
Tatuaż a szkoła
Tatuaże bardzo często nie są akceptowane w szkołach, szczególnie w liceach. Rzadko zdarza się, by tatuaże miały na skórze osoby niepełnoletnie, jednak w wieku 18 jest już to możliwe. W takich przypadkach najbardziej prawdopodobny scenariusz to zasłanianie wytatuowanych miejsc.
Tatuaże - przeciwwskazania zdrowotne
Tatuaże a zdrowie – to często zadawane pytanie. Osoby, które chorują na choroby przewlekłe czy różnego rodzaju schorzenia, tj. np. stwardnienie rozsiane, powinny przed wykonaniem tatuażu zdecydować się na konsultację lekarską. Nie są znane dokładne progi ryzyka wśród osób, które cierpią z powodu rozmaitych schorzeń. Pewne jest jednak, że ryzyko to istnieje i osoby takie mogą być bardziej narażone np. na doznawanie zakażeń. Tatuaży nie powinny wykonywać osoby cierpiące z powodu nowotworów, wirusów HCV, HBV czy HIV, a także chorzy na padaczkę, chorzy psychicznie, o ciężkich chorobach somatycznych, naczyniowych oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Tatuaż a cukrzyca
Tatuażom nie sprzyja ponadto cukrzyca oraz różnego rodzaju choroby skóry – od lekkich (np. AZS, egzema, łuszczyca) po ciężkie. Przed zabiegiem nie wolno korzystać z solarium minimum przez siedem dni, zaleca się również przerwę w spożywaniu alkoholu – zarówno na kilka dni przed, jak i po wykonaniu tatuażu.
Tatuaże a oddawanie krwi
Istotną kwestią, z którą powinniśmy się zapoznać przed podjęciem decyzji o zrobieniu sobie tatuażu, jest możliwość oddawania krwi. Zainteresowani tym tematem szczególnie będą honorowi dawcy krwi bądź osoby, które mają w planach udzielenie pomocy tego rodzaju. Po wykonaniu tatuażu nie można bowiem oddawać krwi przez okres sześciu miesięcy.
Tatuaż a religia
W wielu religiach na całym świecie tatuaże są akceptowane, niekiedy zdarza się nawet, że są one integralną częścią danej religii i wyrazem czci do konkretnego bóstwa. Jednakże niektóre religie, tak jak na przykład judaizm, nie akceptują tatuowania symboli religijnych. Wyznawcy chrześcijaństwa natomiast stosunkowo często tatuują sobie symbole związane z wiarą i religią.
Usuwanie tatuaży
Wbrew powszechnej opinii, część tatuaży jest możliwa do usunięcia – często nawet całkowitego. Jest to możliwe dzięki ciągle rozwijającej się technologii w medycynie estetycznej. Najskuteczniejszymi zabiegami przy usuwaniu tatuaży są te z użyciem światła laserowego. Wiązki lasera rozbijają barwnik wprowadzony pod skórę podczas jej tatuowania. Należy jednak pamiętać, że jest to proces czasochłonny – zadowalające efekty uzyskać można po wykonaniu serii zabiegów, najczęściej od 6 do 10. Rozpoczynając laserowe usuwanie tatuażu nie mamy również gwarancji, że zniknie on całkowicie , dlatego przed zabiegiem należy skorzystać z bezpłatnej konsultacji, która pozwoli przybliżyć nam możliwe efekty. Czynnikami, które mają wpływ na usuwanie tatuażu są elementy takie jak jego rozległość, rodzaj barwnika, ilość użytego pigmentu, typ naszej skóry, jej stan oraz indywidualna reakcja na zabiegi laserowe.
Przeczytaj więcej o tatuażach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi