(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Przebarwienia słoneczne - czy umiesz sobie z nimi poradzić?  - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Przebarwienia słoneczne - czy umiesz sobie z nimi poradzić? 

Przebarwienia słoneczne - czy umiesz sobie z nimi poradzić? 

przebarwienia

Okres wakacyjny powoli się kończy, a wraz z nim silna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych? Czy miałaś okazję już przyjrzeć się swojej skórze? Czy nie widać na niej charakterystycznych przebarwień? Jeżeli tak, to warto rozwinąć to zagadnienie i powiedzieć Ci dokładnie czym są przebarwienia i co ma na nie wpływ. Jakie czynniki najczęściej mają związek z przebarwieniami?

  1. Całodzienna ekspozycja skóry na silne światło słoneczne
  2. Brak ochrony odpowiednim SPF,
  3. Nie noszenie kapelusza i okularów 

spis treści

Co musisz wiedzieć o przebarwieniach? 

przebarwienia skórne
Przebarwienia słoneczne

Zacznijmy od tego, że przebarwienie przebarwieniom nie równe. Wyróżniamy trzy typy przebarwień: 

Do każdego rodzaju podchodzimy zupełnie w inny sposób. Inaczej wygląda pielęgnacja oraz dobór kosmetyków. Wszystkie natomiast łączy jedno,  jeżeli pojawia się tendencja do występowania przebarwień nieodzownym elementem pielęgnacji będzie krem z filtrem SPF 50 oraz jego replikacja.

W jaki sposób powstają przebarwienia na skórze? 

Przebarwienia powstają na drodze zapalnej skóry. Dochodzi wtedy do uaktywnienia melanocytów ( komórek barwnikowych) które zaczynają wytwarzać melaninę. Jej nadmiar prowadzi do nagromadzenia się barwnika w jednym miejscu a w konsekwencji do powstania przebarwień. U niektórych osób może być to efekt chwilowy u niektórych melanocyty będą cały czas wytwarzać barwnik (taka sytuacja ma miejsce przy melasmie). 

Rodzaje przebarwień występujących na skórze 

  • Przebarwienia pozapalne- pojawiają się najczęściej po zmianach skórnych na tle bakteryjnym. Osoby z trądzikiem dokładnie będą wiedziały, jak wyglądają takie przebarwienia.

Na początku mamy do czynienia z silnym rozszerzeniem naczyń. Dopiero pod wpływem światła UV zmiany utrwalają się i są trudne do usunięcia (dlatego przy zmianach trądzikowych tak ważna jest ochrona). Przy świeżych przebarwieniach bardzo ważne jest wprowadzanie substancji łagodzących, wyciszających i przeciwzapalnych (wyciągi z wąkrotki azjatyckiej, zielonej herbaty, pantenol i niacynamid) i jeżeli tak zaczniemy walkę z tym typem przebarwień może się okazać że silne zabiegi złuszczające nie będą konieczne tylko będzie się trzeba skupić na lekkich peelingach domowych. Jeżeli usuwanie tych przebarwień od razu wybielania rozjaśniania może to przynieść odwrotny skutek bo będziemy podtrzymywać stan zapalny skóra będzie dłużej się goić a zmiany będą głębsze. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek procedury należy rozpocząć od konsultacji z dermatologiem/kosmetologiem aby zaplanować plan działania oraz w jakim momencie wprowadzać odpowiednie substancje.

  • Przebarwienia posłoneczne - w tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z piegami lub pojedynczymi plamkami. Chcąc zredukować takie zmiany na skórze, możemy zacząć od stosowania odpowiednich substancji rozjaśniających (kwasy czy peelingi) oraz od zabiegów w gabinetach po wcześniejszej, wnikliwej konsultacji z kosmetologiem. 

Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji domowej kwas azelainowy który będzie blokował tworzenie się barwnika. Standardowo SPF z reaplikacją oraz zalecam coś co może się wydawać zaskakujące (zakrycie przebarwień korektorem lub podkładem) to skuteczna forma zmniejszenia widoczności powikłań posłonecznych. 

Pamiętajmy o tym że filtry SPF czy to fizyczne czy chemiczne nie chronią przed słońcem w 100% sławne blokery czy filtry 100 zostały wycofane z nazewnictwa ponieważ wprowadzają w błąd, dodatkowo konieczna jest replikacja bo skuteczność ochronna filtrów spada z czasem. 

  • Przebarwienia hormonalne (melasma)- jedno z najbardziej charakterystycznych przebarwień ( duże zmiany o asymetrycznym ułożeniu i nieregularnych wręcz wypustowych kształtach) i niestety najtrudniejsze do zredukowania. Tak melasmy nie usuniemy można rozjaśnić zredukować ale nigdy usunąć dlatego trzeba się mieć na baczności i wyprowadzić pełny plan pielęgnacyjno zabiegowy, ponieważ złe dobranie kosmetyków i zabiegów nie tylko nie polepszy wyglądu skóry ale może zaostrzyć zmiany i melasma będzie jeszcze bardziej widoczna. Tu podstawą jest przeanalizowaniu trybu życia oraz całej pielęgnacji od produktów do demakijażu po kremy nawilżające ponieważ znowu zbyt agresywne preparaty będą zaostrzać zmiany. Kosmetyki nie mogą być na bazie alkoholu albo w składzie INCI powinien występować na samym końcu. Trzeba wystrzegać się beta karotenu w kosmetykach i suplementach diety bo to dodatkowo będzie pobudzać już i tak nadreaktywne melanocyty. Jeżeli chcemy stosować kwasy w domu czy w gabinecie to tylko te o działaniu przeciwzapalnym i wyciszającym (traneksamowy, azelainowy, ferulowy). Z zabiegów wybierajmy zabiegi które delikatnie będą pobudzać skórę do regeneracji np dermapen gdzie możemy właśnie w bardzo precyzyjny sposób kontrolować przebieg zabiegu ale też wprowadzać substancje które będą wprowadzane w głębsze warstwy skóry i działać wyciszająco i rozjaśniająco. Z dermatologiem warto rozważyć wprowadzenie retinolu jako terapii miejscowej która również daje rewelacyjne efekty w walce z melasmą

Temat przebarwień co roku wraca jak bumerang, zwłaszcza po okresie wakacyjnym. Jest to bardzo złożony temat, który bez dokładnego omówienia przez kosmetologa lub dermatologa nie może być do końca rozwiązany. Terapia związana z leczeniem przebarwień, musi być zawsze przemyślana i oparta o pielęgnację zarówno domową, jak i zabiegową. Tutaj nic nie jest przypadkowe.

Przeczytaj więcej o przebarwieniach w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

1 1 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jola
Jola
4 lat temu

Fajny i wartościowy wpis, zwłaszcza teraz po wakacjach, w lustrze nowe przebarwienia na twarzy.

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday