Cera naczynkowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji przez cały rok. Podczas upalnych dni jest ona jednak szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych i gorąco, które mają zgubny wpływ na naczynia krwionośne. Jakiej więc pielęgnacji potrzebuje skóra naczynkowa latem? Jak o nią dbać w letnie dni?
Skóra naczynkowa – cechy charakterystyczne
Cera naczynkowa jest zwykle bardzo delikatna i cechuje się szczególną wrażliwością. Charakterystycznymi jej oznakami są pękające naczynka na twarzy, tak zwane „pajączki”, pojawiające się pod wpływem temperatury, stresu lub emocji. Pękające naczynka tworzą rumieńce, które przez dłuższy czas nie schodzą z naszej twarzy. Jest to spowodowane osłabieniem ścianek naczynek, które stają się mało elastyczne i łatwo ulegają uszkodzeniom. Przypadłość ta w głównej mierze dotyka osób, które lubią zażywać kąpieli słonecznych. Właściwa pielęgnacja cery naczynkowej jest niezwykle istotna – jej niewłaściwe traktowanie może doprowadzić do powstania trądziku różowatego.
Skóra naczynkowa latem
Skóra naczynkowa nie przepada za zmianami temperatury. W związku z tym w okresie letnim nie powinniśmy nadużywać czasu spędzanego na słońcu, a opalanie ograniczyć do minimum. Pierwszą zasadą, którą powinni przestrzegać posiadacze cery naczynkowej jest wychodzenie na słońce tyko i wyłącznie z nałożonym ochronnym filtrem UV. Można w tym celu stosować kremy przeznaczone specjalnie dla skóry naczynkowej. Kolejną zasadą jest właściwa pielęgnacja. Należy wystrzegać się kosmetyków, zawierających w swoim składzie alkohol, mentol, mięte, kwasy owocowe, eukaliptus. Zaszkodzić może również kontakt z wodą chlorowaną i peelingi gruboziarniste. Zamiast nich warto sięgnąć po peelingi enzymatyczne.
Codzienna pielęgnacja skóry naczynkowej latem
Istotną rolę w codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej odgrywa stosowanie wody termalnej oraz płynów micelarnych przygotowanych z myślą o tego typu cerach. Należy pamiętać, by nie myć twarzy gorącą lub zimną wodą, ponieważ nie wpływa to korzystnie na naczynka. Kosmetyki dla cery naczynkowej powinny w swoim składzie zawierać substancje wzmacniające, kojące i łagodzące oraz uszczelniające ścianki naczyń krwionośnych. Takie właściwości posiadają różne składniki jak np.: krzem, kasztanowiec, bluszcz, alantoina, rutyna, hesperydyna, olej słonecznikowy czy z zarodków pszenicy, a także witaminy C, K, E, P. Popękane naczynka i zaczerwienienia można zatuszować stosując korektory i bazy zawierające zielony pigment.
Jak dbać o skórę naczynkową od wewnątrz
Nic nie stoi również na przeszkodzie, by dbać o skórę naczynkową od wewnątrz. Latem powinniśmy pić dużo wody, by uzupełniać płyny oraz jeść jak najwięcej owoców i warzyw bogatych w witaminy. Dieta dla cery naczynkowej powinna obfitować w witaminy takie jak E i C (wzmacniają naczynia włosowate).
Przeczytaj więcej o dbaniu o skórę w naszych poradnikach
Proponowane zabiegi: