(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Melasma - co to takiego? Przyczyny, rozpoznanie, leczenie - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Melasma - co to takiego? Przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Melasma - co to takiego? Przyczyny, rozpoznanie, leczenie

To dermatoza skóry, która może być też znana pod nazwą ostuda, melanoderma bądź chloasma. Powstaje na skutek nadmiernej pracy melanocytów pobudzonych procesem zapalnym, czyli komórek naskórka, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny (naturalnego barwnika skóry). Melasma najczęściej dotyczy kobiet po 30 roku życia, jedynie 10% mężczyzn ma rozpoznane przebarwienia tego typu. Zmiany zlokalizowane są najczęściej na twarzy w okolicach policzków, górnej wargi, podbródku i na czole. Zdarza się, że występują także na dłoniach, szyi czy dekolcie. 

spis treści

melasma

melasma co to

Jak wygląda melasma?

Te przebarwienia skórne posiadają nieregularny kształt, są ostro odgraniczone od otaczającej skóry i mają uwidocznioną siatkę naczyń. Melasma powstaje na skutek zmian zapalnych i jest symetrycznie rozmieszczona na skórze. Co może mieć wpływ na pojawienie się melasmy?

  • Słońce (jest katalizatorem do utrwalania się przebarwień).
  • W 50 % przypadków komórki barwnikowe są indukowane poprzez przyjmowaną antykoncepcję hormonalną i w okresie ciąży.
  • Ostuda może się pojawić również w wyniku zaburzeń endokrynologicznych związanych z funkcjonowaniem tarczycy, jajników, trzustki i innych gruczołów układu dokrewnego. 
  • Predyspozycje genetyczne
  • Przyjmowanie leków, suplementów diety, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. 

Należy szczególnie uważać na: tetracykliny, retinoidy, środki przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, leki moczopędne i na estrogeny w lekach hormonalnych. Przebarwienia skórne mogą się również pojawić po przyjmowaniu ziół, m.in: dziurawca, arcydzięgiela, nagietka, pokrzywy czy rumianku. 

Równie ważne jest ostrożne stosowanie kremów, na miejscach eksponowanych na światło słoneczne, których składniki aktywne są fotowrażliwe. Do tej grupy należą powszechnie stosowane kwasy aha, czyli alfa- hydroksykwasy, np. kwas glikolowy, mlekowy czy i pochodne witaminy A czyli retinole. Należy uważać, na substancje aktywne, które mają za zadanie działać złuszczająco i drażniąco mogą w znacznym stopniu nasilić proces hiperpigmentacji, czyli nadprodukcji melaniny w skórze. 

Ostudę, czyli inaczej melasmę można podzielić ze względu na jej położenie w warstwach skóry: 

  • melasma epidermalna - dotycząca przebarwień obejmujących naskórek 
  • melasma dermalna - zmiany barwnikowe obejmujące skórę właściwą
  • forma mieszana - melasma, która dotyczy przebarwień zarówno naskórka jak i skóry właściwej.

Czy melasma znika? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego czy znamy przyczynę pojawienia się melasmy. Dodatkowo, melasma jest dermatozą przewlekłą, a po ustaniu przyczyny jej pojawienia się nadal może utrzymywać się nadwrażliwość komórek barwnikowych w skórze. 

Warto udać się do lekarza i wykonać badania krwi, aby sprawdzić niedobory mikro i makroelementów. Liczne badania pokazują, że często u osób z problemem ostudy, pojawia się zmniejszona ilość cynku w organizmie. 

Melasma na czole 

Szczególnie po okresie letnim możemy zaobserwować pojawienie się melasmy na twarzy, zwłaszcza jest ona uwydatniona na czole. Bardzo ważna jest w tym przypadku profilaktyka. czyli stosowanie wysokiej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB, które odgrywa kluczową rolę w pojawieniu się zmian hiper pigmentacyjnych. 

W przypadku melasmy SPF 50+ to podstawa! Konieczne jest stosowanie takiej ochrony przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Promieniowanie UV bez problemu przenika przez warstwy naszej skóry mają wpływ na występowanie przebarwień jak i na aktywowanie przedwczesnego procesu starzenia się komórek skóry. Kremy z filtrem dedykowane skórze z przebarwieniami powinny zawierać, jak najmniejszą ilość alkoholu ponieważ ten czynnik może wywołać niechciane przebarwienia. 

Jak prawidłowo nakładać krem z filtrem? Istotna jest tutaj odpowiednia ilość. Przyjmuje się, że należy aplikować 2 mg/1 cm2. Jest to około 1,25 g, czyli mniej więcej 1/4 łyżeczki kremu potrzebna na okolice twarzy. Należy pamiętać, że ważna jest dodatkowa aplikacja produktu w trakcie dnia. Kremy z filtrem po upływie ok 3 godzin tracą swoje właściwości i wpływa na ich skuteczność. 

Jak leczyć melasmę? 

Przebarwienia skórne są najczęściej występującym defektem kosmetycznym. W leczeniu melasmy bardzo ważna jest współpraca z lekarzem dermatologiem i kosmetologiem. Wybór odpowiedniej metody na walkę ze zmianami, może być uzależniony od dokładnego położenia zmian barwnikowych w skórze.

W początkowym etapie usuwanie przebarwień może opierać się na stosowaniu preparatów na skórę, które posiadają działanie przeciwzapalnie, łagodzące i regenerujące. Wszystko po to, aby wyciszyć zmiany naczyniowe, które są nieodłączną częścią melasmy, jako choroby o podłożu zapalnym. Efektem takiego działania będzie zmniejszenie wyrzutu barwnika i wyciszenie działania melanocytów. 

Na początku warto zastosować preparaty zawierające:

  • kwas kojowy, 
  • kwas azelainowy, 
  • kwas tranekasmowy 
  • niacynamid, 
  • laktoferynę, 
  • glukonolakton 
  • beta- glukan 
  • tiamidol 

W drugim etapie warto skupić się na zabiegach złuszczających i przebudowujących warstwy skóry. Jakie dokładnie zabiegi w gabinecie mogą pomóc poradzić sobie z melasmą? 

  • zabiegi laserowe
  • mezoterapia mikroigłowa - dermapen
  • peelingi chemiczne
  • karboksyterapia, która w początkowym etapie świetnie łagodzi stany zapalne na skórze. 

Przy melasmie wybieramy podobne zabiegi, jak przy typowych przebarwieniach. Różnica polega na tym, że seria zabiegów w tym przypadku będzie dłuższa. Zaczynamy od mniejszej mocy i płytszych ustawień oraz od słabszych stężeń. Każdy zabieg dedykowany melasmie ma na celu wywołanie mikro-stanu zapalnego w powierzchownych warstwach skóry i pobudzenie naturalnych procesów naprawczych skóry. Efektem takiego działania będzie napięta, wygładzona, pełna blasku skóra o pożądanym wyrównanym kolorycie. 

Laseroterapia - przy pomocy lasera frakcyjnego, który ma za zadanie rozbić komórki melanocytowe na mniejsze cząsteczki. Ilość potrzebnych zabiegów jest indywidualna. Najszybsze efekty można zauważyć po terapiach łączonych np. dermapen z kwasami lub laser z karboksyterapią i mezoterapią. Mezoterapia mikroigłowa- dermapen- to seria mikronakłuć na skórze, co prowadzi do kontrolowanego stanu zapalnego, mikrourazów i mikrokrwawień. W efekcie dochodzi do przebudowy warstw skóry, stymulacji produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych oraz syntezy kwasu hialuronowego. Seria również będzie wydłużona i indywidualna zabiegów w połączeniu z ampułką, która będzie blokować nadmierną pracę melanocytów, sprawia, że oprócz wygładzenia i ujędrnienia, poprawia się koloryt skóry a niechciana melasma znika. 

Peelingi chemiczne-idealne rozwiązanie w przypadku każdej skóry, nawet tej najbardziej wrażliwej. Preparaty te, w wysokich stężeniach mają za zadanie doprowadzać do kontrolowanego złuszczania naskórka w celu zastąpienia go nowym. Może to być świetne przygotowanie skóry przed innymi zabiegami np. dermapen czy laserem. Dodatkowo atutem wykonywania regularnie peelingów chemicznych jest to, że poprawia się znacznie wchłanianie stosowanych miejscowo kosmetyków. Na usuwanie przebarwień bardzo dobrze sprawdzają się terapię skojarzoną z mieszkanką różnych substancji. Można zastosować preparaty zawierające kwas TCA, kwas kojowy, fitowy,traneksamowy, azelainowy. Seria i częstotliwość zabiegów uzależniona jest od rodzaju peelingu i jego stężenia.

Melasmy nie jest łatwo zlikwidować, zwłaszcza, że ma tendencje do nawracania ale przy odpowiedniej diagnozie i zapoznaniu się z problemem nasi kosmetolodzy zaproponują najlepszą terapię zabiegową. Jeśli przebarwienia skórne dotyczą też Ciebie to zapraszamy do kontaktu w sprawie darmowej konsultacji w naszym salonie Laser Delux. 

Przeczytaj więcej o problemach skórnych w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

5 3 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday