Przebarwienia nad ustami to dolegliwość, której wiele z nas próbuje się pozbyć. Plamy na skórze powstają wskutek działania różnorodnych czynników. Najczęściej ich pojawianie się uwarunkowane jest genetycznie, częstokroć występują także z innych przyczyn. Większość przebarwień, jakie zaczynają być widoczne na skórze jest możliwe do zmniejszenia. Dzięki znacznemu rozwojowi medycyny estetycznej możemy w znacznym stopniu zniwelować intensywność widoczności przebarwień.
Przebarwienia, które pojawiają się na skórze powstają wskutek nieprawidłowej pracy melanocytów, odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. Melaniny są grupami pigmentów, odpowiadającymi za napigmentowanie skóry, włosów oraz tęczówki oka.
Nadprodukcja melaniny przez melanocyty powoduje powstawanie ciemniejszych obszarów o różnej wielkości – najczęściej w miejscach, które narażone są na styczność z promieniowaniem słonecznym, a więc:
Przebarwienia powstają również wskutek nieprawidłowej pracy hormonów, jako skutek uboczny stosowania niektórych grup leków oraz w wyniku przebytych stanów zapalnych lub ciąży. Niekiedy zdarza się, że plamy na skórze pojawiają się jako reakcja na substancje fotouczulające, które znaleźć można w części kosmetyków, perfum lub lekarstw. Powstają one również jako element naturalnego procesu starzenia się skóry.
Przebarwienia bywają również skutkiem stosowania antykoncepcji hormonalnej, nadczynności tarczycy lub stanów zapalnych przydatków. Są często także następstwem walki z trądzikiem – pozostają na twarzy jako ślady po nim. Ostatnią z możliwych przyczyn powstawania przebarwień na skórze jest wystawienie jej na promieniowanie słoneczne po różnego rodzaju zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych, np. po mikrodermabrazji lub złuszczaniu peelingami chemicznymi.
Wyróżniamy kilka rodzajów przebarwień, jakie pojawiają się w okolicach twarzy.
Istnieje kilka metod rozjaśniania przebarwień. Efekt delikatnego rozjaśnienia uzyskać możemy dzięki systematycznemu używaniu specjalistycznych kremów rozjaśniających pigment skóry. Jest to jednak metoda czasochłonna, nie gwarantująca widocznych rezultatów. Znacznie lepsze rezultaty uzyskamy udając się na zabiegi laserowe, np. na zabieg fotoodmładzania. W zależności od rodzaju przebarwień i typu skóry określa się, który zabieg jest dla nas najlepszy.
Zobacz także: Usuwanie przebarwień
Przeczytaj więcej o przebarwieniach skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: