Nieestetyczne plamy na całej twarzy - to cena, jaką płacimy za intensywne opalanie bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Próbujemy ukryć je pod makijażem, jednak rzadko się to udaje. Przebarwienia posłoneczne nie zawsze przyjmują postać uroczych piegów - niejednokrotnie są powodem kompleksów u wielu kobiet. Jak się przed tym uchronić?
Rodzaj promieniowania i jego wpływ na skórę
Za poparzenia słoneczne odpowiada promieniowanie UVB, które dociera do bardzo głębokich warstw skóry. Następstwem jego działania jest rumień a także bąble z surowiczą treścią. UVB ma wysoką energię i przyczynia się do bardzo intensywnego rogowacenia naskórka.
Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za trwałą opaleniznę. Stanowi mniej więcej 90% promieniowania UV i występuje podczas każdej pory roku. To dzięki promieniowaniu UVA nasza skóra zyskuje piękny, brązowy kolor. Niestety, dodatkowo uszkadza ono włókna kolagenowe i elastynowe. UVA zaburza również wytwarzanie barwnika w skórze, czyli melaniny i może prowadzić do pojawienia się na skórze ciemniejszych plamek, czyli przebarwień posłonecznych. Ten rodzaj promieniowania bez problemu przenika przez szyby i niektóre tkaniny, ale w normalnych dawkach nie powoduje stanów zapalnych ani podrażnień.
Jak się uchronić przed przebarwieniami posłonecznymi na twarzy?
Przede wszystkim bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków, które uchronią nasza twarz przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Co możemy zrobić, aby nie doprowadzić do powstania przebarwień?
- kremy z wysokimi filtrami - tylko 30 SPF i 50 SPF. Najlepiej użyć ich już 30 minut przed wystawieniem skóry na słońce, a następnie powtarzać nakładanie cienkiej warstwy kremu co 2-3 godziny.
- przebywanie na słońcu nie powinno trwać długo i odbywać się w godzinach od 12:00 do 15:00, gdyż wówczas promieniowanie UVA jest najsilniejsze.
- za nasilenie objawów powstawania przebarwień odpowiadają też światłoczułe preparaty (dziurawiec, nagietek) oraz niektóre leki (przeciwpadaczkowe, uspokajające, antybiotyki). Podczas wypoczynku na ostrym słońcu należy odstawić wszelkie światłoczułe produkty.
Co zrobić, kiedy powstaną przebarwienia posłoneczne?
Ze względu na to, że przebarwienia posłoneczne na skórze występują na różnych głębokościach, najlepszym rozwiązaniem na ich redukcja przy użyciu lasera. Sprzęt pozwala na rozbicie melaniny, nagromadzonej w miejscu przebarwienia, a następnie samoczynne jej wchłonięcie przez organizm. Laserowe usuwanie przebarwień jest bardzo skuteczne i radzi sobie z większością powstałych zmian na skórze. Po udanych zabiegach, konieczne jest stosowanie się do powyższych reguł, aby uniknąć pojawienia się nowych przebarwień.
Przeczytaj więcej o przebarwieniach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: