Melanodermia, zwana także ostudą jest nabytym schorzeniem barwnikowym skóry. Choroba znacznie częściej dotyka kobiet, choć w 10-25% występuje też u mężczyzn. Ostuda to najbardziej powszechne przebarwienie, występujące na skórze twarzy. Objawia się jasnymi lub ciemnymi plamami, zlokalizowanymi zwykle symetrycznie na policzkach, w okolicy ust, nosa, czoła lub brody.
Kiedy pojawia się ostuda
Melanodermia pojawia się zazwyczaj u kobiet po 30 roku życia. Nie są znane dokładne przyczyny jej powstawania, jednak wiadomo, że istnieją czynniki jej sprzyjające. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Jednak, aby zmiany powstały, potrzebne są również pewne, określone predyspozycje genetyczne oraz czynniki hormonalne. Dlatego ostuda bardzo często pojawia się w okresie ciąży, u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą oraz w okresie menopauzy.
Schorzenie może też rozwinąć się na podłożu zaburzeń miesiączkowania oraz stanów zapalnych jajników i jajowodów, a także zaburzeń pracy tarczycy, nadnerczy i chorób wątroby. Skłonność do przebarwień może pojawić się na skutek przyjmowania niektórych leków np. przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych, przeciwwirusowych oraz przeciwarytmicznych.
Ostuda – jak zapobiegać
Ponieważ ostuda jest ściśle związana z promieniowaniem UV, należy przywiązać szczególną uwagę do ochrony skóry przed działaniem słońca.
- Latem należy sięgać po kremy z wysokim filtrem UV, a także unikać ekspozycji na słońce.
- Zimą i jesienią również warto stosować kosmetyki, które zawierają filtry. Kobiety, które mają tendencję do powstawania przebarwień, powinny zwracać uwagę na skład stosowanych kosmetyków, zwłaszcza perfumowanych. Olejek bergamotowy, cedrowy, lawendowy i waniliowy, a także piżmo wykazują właściwości fototoksyczne.
Jak leczyć ostudę?
Warto wiedzieć, że przebarwienia, które powstały w ciąży mogą zniknąć samoistnie, kiedy sytuacja hormonalna się unormuje. Jeśli jednak zmiany nie znikają, warto udać się do dermatologa, który postawi diagnozę. W tym celu lekarz zwykle przeprowadza badanie fizykalne z oceną zmian skórnych, wykorzystując lampę Wooda. Narzędzie to pozwala ocenić głębokość położenia melaniny.
Leczenie choroby wymaga indywidulanego podejścia. W pierwszej kolejności należy poznać przyczynę powstawania zmian, a następnie spróbować ją wyeliminować. Bezwzględnie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną. Leczenie objawowe polega na stosowaniu preparatów odbarwiających oraz złuszczających. W gabinetach kosmetologicznych, z kolei można wykonać peelingi chemiczne. Bardzo dobre rezultaty w leczeniu ostudy przynoszą zabiegi laserowe, które nie powodują tak dużego złuszczania skóry, jak w przypadku peelingów. Jednocześnie docierają znacznie głębiej i są mniej inwazyjne.
Przeczytaj więcej o przebarwieniach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: