fbpx
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Płock Poznań Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Cykl menstruacyjny a stan skóry - co zmienia się w trakcie cyklu?

Cykl menstruacyjny a stan skóry - co zmienia się w trakcie cyklu?

Cykl menstruacyjny u kobiety trwa średnio 28 dni. W trakcie tego okresu zauważalna jest zmiana stężeń poszczególnych hormonów płciowych. To właśnie one mają znaczący wpływ na stan oraz wygląd naszej skóry. Wieloletnie obserwacje oraz badania pozwoliły wyszczególnić pewne prawidłowości dotyczące wyglądu skóry w określonych dniach cyklu miesiączkowego. A czy Ty do tej pory zauważałaś zmiany w swojej skórze w zależności od dnia cyklu w jakim się znajdowałaś?  Na co  dokładnie zwrócić uwagę? 

W trakcie cyklu zmiany skórne obejmują przede wszystkim: 

  • stan nawilżenia naszej skóry,
  • możliwość jej regeneracji 
  • wydzielanie większej ilości sebum, które może spowodować niedoskonałości takie jak zaskórniki czy pryszcze. 

Stan skóry między 1 a 9 dniem cyklu

Na samym początku cyklu, między 1 a 9 dniem, w kobiecym organizmie jest jeszcze mało estrogenów oraz progesteronu.  Ma to związek z tym, że skóra w tym okresie jest przesuszona, wrażliwa oraz może być  znacznie bardziej odwodniona w porównaniu do pozostałych dni. Warto zatem zadbać o regularne picie wody, spożywać pokarmy płynne jak zupy, a na twarz zastosować dodatkowy kosmetyk nawilżający np. maseczkę w płachcie z kwasem hialuronowym oraz panthenolem. 

W początkowej fazie cyklu dobrze jest także zrezygnować z  kosmetyków z:

  • kwasami, 
  • witaminą C
  • czy tak modnym w ostatnich czasach retinolem

Dlaczego? Substancje mimo, że świetnie wpływają na skórę mogą ją mocno podrażnić. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zacząć stosować, któryś z tych składników, poczekaj lub zacznij od bezpiecznych małych stężeń. Postaraj się unikać mocnych peelingów. Wizyty u profesjonalisty, zarówno u kosmetologa jak i u lekarza medycyny estetycznej, powinny zostać odłożone, ponieważ skóra jest wrażliwa nie tylko na powyższe ingerencje, ale także zmniejszona jest krzepliwość krwi i zabiegi iniekcyjne z wykorzystaniem igieł mogą spowodować niewielki krwiaki. 

Skóra między 10 a 16 dniem cyklu 

Następna faza cyklu trwa od 10 do 16 dnia. W tym czasie nasza skóra wygląda najlepiej. Poziom estrogenu zwiększa się, co wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Staje się ona promienna oraz nie pojawiają się na niej nowe zmiany trądzikowe. W ciągu tej fazy warto unikać promieni UV, ponieważ duża zawartość żeńskich hormonów w połączeniu z działaniem słońca może spowodować przebarwienia, które później bardzo ciężko zniwelować. Zawsze pamiętaj o ochronie pod postacią kremów z filtrami SPF 50, które powinny być reaplikowane co trzy- cztery godziny. 

Środkowa faza cyklu sprzyja także włączaniu do pielęgnacji nowych kosmetyków czy zabiegów. Skóra zareaguje najlepiej na zmiany właśnie podczas tego okresu w Twoim cyklu miesiączkowego. 

Stan skóry w ostatniej fazie cyklu - przed menstruacją 

Ostatni etap to końcowe dni cyklu miesięcznego. To czas kiedy skóra może wyglądać najgorzej.  Przez niską zawartość estrogenów oraz duże stężenie progesteronu zostaje zwiększona produkcja sebum. Ujścia gruczołów łojowych zmniejszają się i dlatego wydzielina nie wydostaje się na zewnątrz. Na skórze mogą zacząć pojawiać się zaskórniki oraz ropne wypryski.

W ostatniej fazie cyklu pewnie zauważasz u siebie zatrzymywanie wody w organizmie. Nogi mocniej puchną,  widać odciski na ciele od  dopasowanego ubrania.  Na swojej twarzy możesz dostrzec także niewielkie obrzęki, szczególnie w okolicach oczu. W tym czasie nie powinno się stosować toników alkoholowych oraz mocno wysuszających preparatów, ponieważ to powoduje to odwrotny skutek. Zamiast ograniczyć produkcję sebum, skóra zaczyna się bronić i produkuje go jeszcze więcej.

Stosuj w tym czasie delikatne oczyszczanie łagodnym żelem do mycia twarzy. Do pielęgnacji możesz włączyć tonik z małą zawartością kwasów, który w delikatny sposób złuszcza górne warstwy naskórka, co pozwala na odblokowanie gruczołów łojowych.  Pamiętaj też o odpowiednim nawilżeniu skóry, ponieważ jeśli dojdzie do jej odwodnienia i przesuszenia to jest duże prawdopodobieństwo, że skóra będzie się bronić i produkować nadmiar sebum. Obrzęki oraz zastoje limfatyczne można zredukować przy pomocy zabiegów endermologii, który wykonywany jest w renomowanych gabinetach kosmetycznych.

Autorka:

Miriam Morawska - Kosmetolog

Salon Laser Delux w Łodzi

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika
Dominika
2 dni temu

Bardzo pomocny i trafny artykuł. Muszę uwzględnić te wskazówki w swojej pielęgnacji 😊