Depilacja laserowa to jeden ze sposobów na trwałe usuwanie owłosienia. Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieją czynniki, które wpływają na efektywność metody. Kolor skóry, a ściślej mówiąc zawartość melaniny, ma wpływ na to jakie efekty uzyskamy, poddając się zabiegowi depilacji laserowej.
Melanina a kolor skóry
Melanina jest naturalnym barwnikiem, który jest produkowany przez melanocyty. Nie tylko decyduje o kolorze naszej skóry, ale również determinuje barwę włosów i oczu. Co więcej zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, pod którego wpływem zwiększa się wydzielanie melaniny – skóra delikatnie ciemnieje, co chroni ją przed przenikaniem promieni UV. Rodzaj i liczba cząsteczek melaniny w cebulce włosa determinuje jego kolor. Im ich mniej, tym włosy są jaśniejsze.
Kolor skóry a depilacja laserowa
Jak kolor naszej skóry wpływa na skuteczność wykonanego zabiegu? Laser oddziałuje właśnie na melaninę – zarówno tę zawartą we włosach, jak i w skórze. Z tego względu depilacji laserowej nie wykonuje się na skórze opalonej oraz u osób, które mają bardzo ciemną karnację. Dlaczego? Energia świetlna wcześniej dotrze do melaniny znajdującej się w skórze niż do barwnika znajdującego się w cebulce włosa. Zabieg może nie przynieść oczekiwanych efektów, a także nieść ze sobą ryzyko podrażnień i oparzeń.
Opalenizna a depilacja
Depilacji nie wykonuje się na świeżo opalonej skórze – przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania na okres co najmniej od 4 do 6 tygodni. Równie ważne jest postępowanie po zabiegu. Kosmetolodzy radzą, by przez 6 tygodni unikać ekspozycji na słońce, a także zrezygnować z wizyt w solarium zarówno przed jak i po wykonanym zabiegu laserowym. Jeżeli depilowany fragment skóry jest narażony na działanie promieniowania słonecznego, trzeba smarować go kremem z filtrem UV A i B o wysokim wskaźniku (50+). Nie przestrzegając zaleceń ryzykujemy podrażnieniami, oparzeniami słonecznymi, a także, trudnymi do usunięcia, przebarwieniami.
Kiedy depilacja laserem daje najlepsze efekty?
Seria zabiegów pozwala usunąć na stałe n awet 90% owłosienia. Jednak skuteczność zależy od kilku parametrów, m.in. od koloru włosów i barwy skóry. Im większy między nimi kontrast, tym bardziej zauważalne rezultaty powinien nieść za sobą zabieg – osoby o jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu zauważą u siebie najbardziej znaczącą różnicę. Zabieg jest może być mniej skuteczny w przypadku włosów blond, rudych i siwych, ponieważ zawierają zbyt mało melaniny. Kolejne parametry, wpływające na skuteczność depilacji to: grubość włosa, głębokość umieszczenia mieszka włosowego, a także rodzaj i jakość wykorzystanego urządzenia.
Przeczytaj więcej o depilacji laserowej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: