(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Uraz naturalnej ciągłości skóry: jak długo goją się blizny? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Uraz naturalnej ciągłości skóry: jak długo goją się blizny?

Uraz naturalnej ciągłości skóry: jak długo goją się blizny?

blizny gojenie blizn

Wygląd, kształt i kolor blizn, które pozostają na naszej skórze różnią się w zależności od typu urazu, zabiegu czy zranienia, które doprowadziło do nieestetycznych defektów. Również czas potrzebny do całkowitego zabliźnienia się ran jest wypadkową rodzaju uszkodzenia, indywidualnych właściwości skóry oraz jej pielęgnacji zarówno podczas gojenia się ran, jak i po ich zabliźnieniu. Przeczytaj, jak przebiega gojenie blizn.



spis treści

Jakie blizny goją się najdłużej

Przyczyną powstawania blizn są urazy, w wyniku których naruszona zostaje naturalna ciągłość skóry. Uszkodzone miejsca wypełniane są tkanką łączną, która odbudowuje ubytki, zabezpiecza przed zagrożeniami otoczenia i pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania zranionych narządów ruchu.

Bez względu na rodzaj ran, proces odbudowy uszkodzonej skóry rozpoczyna się niemal bezpośrednio po urazie. Już wtedy organizm zaczyna pracę nad rekonstrukcją nabłonka w celu odzyskania ciągłości naturalnej warstwy ochronnej ciała. Proces ten może trwać od kilku tygodni nawet do 2 lat. Oczywiście gojenie blizn po operacji trwa dłużej, niż gojenie blizn po ospie, jednak czas całkowitej regeneracji zależy nie tylko od rodzaju rany, ale również od właściwej pielęgnacji. Najdłużej goją się ostre rany pourazowe i pooparzeniowe, w przypadku których szczególne znaczenie ma odpowiednia kontrola, specjalistyczna pielęgnacja i ochrona.

Wygląd i właściwości blizn

Podczas procesu zabliźniania się i regeneracji skóry zmienia się jej wygląd i właściwości. Wytrzymałość odbudowanego naskórka stopniowo zwiększa się i już po 3 miesiącach może sięgać nawet 80% jej naturalnego poziomu. Zabliźniona skóra nigdy jednak nie będzie tak wytrzymała, jak jej pierwotna nienaruszona warstwa.
W trakcie gojenia blizna kilkukrotnie zmienia swoją barwę. Początkowo czerwona rana, po całkowitym zagojeniu przyjmuje jasny perłowy odcień, który najczęściej wyraźnie odcina się na tle naturalnego koloru skóry. Ponieważ tkanka ta nie posiada naturalnego pigmentu, blizny nie opalają się, co sprawia, że po słonecznych kąpielach stają się jeszcze bardziej widoczne.

Zregenerowane po uszkodzeniach obszary odróżniają się od naturalnej powierzchni skóry nie tylko barwą, ale także fakturą. Ze względu na ich formę wyróżnić można blizny zanikowe – zagłębienia w gładkiej strukturze skóry pojawiające się np. podczas gojenia blizn potrądzikowych – i przerostowe, powstające, gdy nadprodukcja tkanki łącznej powoduje powstawanie mniejszych lub większych wypukłości.

Jak przyspieszyć gojenie blizn

Gojenie się blizn po operacji, po trądziku czy ospie można wspomagać odpowiednio dobraną pielęgnacją. Podstawą leczenia ran jest troska o jej właściwe oczyszczanie. Do odbudowy naskórka, niezbędne jest również nawilżenie uszkodzonego obszaru oraz ochrona skóry wokół niego, w czym pomocna może okazać się przepisana przez lekarza maść na gojenie się blizn. Obserwacja i kontrola gojących się ran pozwala unikać komplikacji, zakażeń, a także redukować ostateczną wielkość blizn, co jest wyjątkowo istotne np. w przypadku gojenia blizn na twarzy.

Dieta na gojenie blizn

Gojenie blizn, podobnie jak wszystkie inne procesy regeneracyjne, wymaga odpowiedniego paliwa. Energię niezbędną do odbudowy naskórka zapewnimy sobie właściwą ilością węglowodanów, natomiast przyjmowane w pokarmie białka dostarczą nam materiału, z którego powstawać będą mogły nowe komórki. Na proces gojenia ran negatywnie wpływać mogą niedobory witamin i minerałów (m. in. Witaminy C i cynku), dlatego należy pamiętać, by nie zabrakło ich w naszym jadłospisie.

Leczenie blizn

Usuwanie blizn

Sprawdź

Nawet najlepsza pielęgnacja w trakcie gojenia ran, szczególnie tych większych i bardziej skomplikowanych, nie jest w stanie zapobiec powstawaniu nieestetycznych blizn, które często bywają powodem wstydu i kompleksów. W zależności od ich wielkości i stanu, ślady po różnego rodzaju ranach można redukować na wiele sposobów. Popularne dotąd metody chemiczne i chirurgiczne, coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi zabiegami laserowymi, które w bezbolesny i mniej inwazyjny sposób pomagają w usuwaniu uciążliwych blizn i przywracaniu skórze naturalnego wyglądu.

Przeczytaj więcej o bliznach w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

5 2 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday