Blizny są zmianami występującymi na skórze, które zbudowane są z tkanki włóknistej, tworzącej się w miejscu urazu lub jako następstwo zabiegów chirurgicznych, trądziku czy przebytej ospy. Powstawanie blizn jest naturalnym elementem kolejnych etapów gojenia się ran - uszkodzone tkanki zastępowane są przez nowe, mocno unaczynione tkanki. Jaki wpływ mają etapy gojenia blizn na ich usuwanie? Poznaj poszczególne etapu gojenia blizn!
Blizny – charakterystyka zmian
Przez rok od czasu powstania uznaje się blizny za świeże. W czasie pierwszych 12 miesięcy zachodzą bowiem w obrębie tkanek zmiany kolagenowe, które wpływają na ich ostateczny wygląd. Blizny reagują w sposób odmienny od reszty skóry na światło słoneczne, różnią się także wyglądem od pozostałych tkanek. W tym czasie powinniśmy starać się stosować odpowiednie preparaty i w sposób delikatny obchodzić się z gojącą się raną. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad higieny i pielęgnować w należyty sposób bliznę, stanie się ona mniej widoczna i łatwiejsza do dalszego zredukowania.
Gojenie blizn - etapy. Rychłozrost i ziarninowanie
Gojenie się ran można podzielić na poszczególne etapy. Blizny powstają wskutek głębszych uszkodzeń skóry (rany powierzchowne goją się poprzez naskórkowanie bez powstawania blizn). Wyróżniamy rodzaj gojenia zwany rychłozrostem (po chirurgicznym zaopatrzeniu rany) oraz ziarninowaniem (samoistny proces wygojenia). Jednym z etapów gojenia się rany jest powstanie strupa, tworzącego naturalny opatrunek – to pod nim odbywa się ziarninowanie i właściwa regeneracja naskórka.
Fazy gojenia się rany:
- faza zapalna (od 48 do 72 godzin)
- faza proliferacyjna (10-15 dni) – w tej fazie odtwarzany jest naskórek i unaczynienie, a tkanki ulegają wzmocnieniu
- faza remodelingu – w tej fazie włókna kolagenowe zmieniają się na nowe i porządkują
Pełne zagojenie następuje po około 3 miesiącach, rana dochodzi natomiast do siebie w czasie do 2 lat. W tym czasie wykształca się właściwy wygląd blizny.
Usuwanie blizn
Nowoczesna technologia i rozwój medycyny estetycznej pozwalają na znaczną redukcję powstałych blizn – do tego stopnia, iż stają się one mniej widoczne lub całkowicie niedostrzegalne.
Zabieg laserowej redukcji blizn można przeprowadzić, gdy miejsce będzie już całkowicie wygojone – a więc po 3-6 miesiącach od czasu powstania uszkodzenia skóry. Przed zabiegiem przeprowadzana jest darmowa konsultacja, podczas której określane są wszelkie przeciwwskazania i wskazania do zabiegu - ustalana jest ilość zabiegów oraz ich częstotliwość.
Przeczytaj więcej o zmianach na skórze w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: