(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Blizny na ciele. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Blizny na ciele. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Blizny na ciele. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

blizny usuwanie blizn

Niemal każdy z nas posiada na ciele przynajmniej jedną bliznę, będącą efektem nieudanej zabawy w dzieciństwie, wypadków sportowych, zabiegów chirurgicznych czy ciąży. Wiele z drobnych śladów nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, zdarza się jednak, że blizny umiejscowione są w widocznym miejscu, co w znacznym stopniu wpływa na naszą samoocenę i samopoczucie. Skąd biorą się blizny na ciele i jak się ich pozbyć?

spis treści

Blizny na ciele – skąd się biorą i czym są?

Bliznami nazywamy rodzaj zmian skórnych, zbudowanych z tkanki łącznej włóknistej, pojawiającej się w następstwie urazu bądź przebytego zabiegu chirurgicznego, oparzenia, bądź zmian chorobowych (np. ospa czy trądzik). Blizny na ciele powstają jako jeden z etapów gojenia się rany. Uszkodzona skóra zastępowana jest przez tkankę ziarninującą, która wypełniona jest włóknami kolagenu. Struktura i kolor blizny na ciele zazwyczaj wyróżniają się na tle pozostałej, zdrowej skóry. Przez 12 miesięcy od pojawienia się do całkowitego ukształtowania blizny na ciele nazywamy świeżymi.

Proces tworzenia się blizn na ciele

Blizny na ciele są świadectwem zdolności naszego organizmu do samonaprawy. Kiedy dochodzi do przerwania ciągłości skóry – czy to w wyniku zranienia, operacji, czy oparzenia – nasze ciało natychmiast przystępuje do działania, aby naprawić szkodę. W pierwszej kolejności na miejscu uszkodzenia pojawia się skrzep krwi, który pełni funkcję ochronną, zapobiegając dalszemu krwawieniu i zakażeniom.

W miarę procesu gojenia się rany, skrzep ten stopniowo zamienia się w strup, który chroni nowo tworzącą się tkankę. Pod strupem, zaczyna się proces tworzenia się blizn na ciele i aktywowane są fibroblasty – komórki odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych. Tworzą one nową strukturę tkanki, która z czasem staje się bardziej trwała i elastyczna, choć nigdy nie odzyskuje pełnej funkcjonalności i wytrzymałości skóry nieuszkodzonej.

W przypadku głębszych uszkodzeń, gdzie dochodzi do zranienia skóry właściwej, proces gojenia blizn na ciele może być bardziej skomplikowany i prowadzić do powstania trwałych śladów.. W takich sytuacjach, blizna na ciele może być bardziej rozległa i widoczna, ponieważ organizm wytwarza większą ilość włókien tkanki łącznej w celu wzmocnienia miejsca uszkodzenia.

Rodzaje blizn na ciele

Jakie są rodzaje blizn na ciele? Blizny patologiczne dzielimy na trzy rodzaje:

  1. blizny atroficzne (zanikowe),
  2. hipertroficzne (przerostowe)
  3. bliznowce (keloidy).

Bardzo często spotykane są blizny zanikowe – a więc takie, które w wyniku niedostatecznej syntezy nowych tkanek powstały w procesie gojenia, np. w przypadku trądziku, przebytej ospy wietrznej czy po nieprawidłowej kuracji sterydami. Ten rodzaj blizn na ciele najczęściej poddawany jest redukcji. Kolejnym rodzajem są bliznowce i blizny przerostowe, które są wynikiem patologicznej odpowiedzi na uraz skóry. Przyjmują one większe rozmiary i grubszą strukturę, przez co ciężej poddają się redukcji.

Czy wszystkie blizn wyglądają tak samo?

Blizny powstają z powodu różnych czynników, dlatego mogą się znacznie od siebie różnić. Niektóre blizny na ciele są płaskie i bladną z czasem, inne mogą być wypukłe, czerwone, a nawet bolesne lub swędzące. Różnice w wyglądzie i widoczności blizn na ciele są spowodowane ilością włókien tkanki łącznej  na powierzchni skóry podczas gojenia się rany.

Czym się charakteryzują poszczególne typy blizn na ciele?

  • Blizny potrądzikowe - często mają nierówną powierzchnię i mogą być wgłębione lub wypukłe. Blizny po trądziku są wynikiem stanu zapalnego, który może trwać nawet kilka miesięcy.
  • Blizny pourazowe - powstają po urazach, takich jak skaleczenia czy otarcia. Blizny na ciele mogą być różnej wielkości i kształtu, często są szersze niż blizny pooperacyjne. 
  • Blizny po oparzeniach - powstają w wyniku uszkodzenia termicznego skóry. Są to jedne z najtrudniejszych typów wśród blizn na ciele, gdyż mają różną głębokość, mogą być rozległe i często nie da się uch całkowicie pozbyć.
  • Blizny pooperacyjne - zazwyczaj są liniowe i powstają w miejscu cięcia chirurgicznego. Ich wygląd zależy od techniki operacyjnej, precyzji chirurga i procesu gojenia się rany.
  • Rozstępy - blizny na ciele powstałe w wyniku rozciągania skóry, często związanego ze zmianami wagi, ciążą lub gwałtownym wzrostem. Mają postać równoległych linii i mogą być czerwone lub białe.

Nawet niewielkie blizny na ciele mogą stanowić poważny problem dla ich posiadacza. Dla wielu osób są nie tylko defektem estetycznym, ale mogą też pzywoływać na myśl przykre wspomnienia. Na szczęście istnieją skuteczne metody usuwania blizn na ciele, dzięki którym istnieje szansa n zmniejszenie widoczności nawet dużych, starych i głębokich pozostałości po ranach.

Jak pozbyć się blizn na ciele? Zabiegi medycyny estetycznej

W dziedzinie medycyny estetycznej rozwijają się innowacyjne techniki, które oferują nadzieję na odzyskanie gładkiej skóry dla osób zmagających się z różnego rodzaju bliznami na ciele. 

Jedną z czołowych technologii w walce z bliznami na ciele jest laser. Dzięki swojej zdolności do precyzyjnego wnikania w głąb skóry, laser może celować w uszkodzone obszary, nie naruszając przy tym zdrowej tkanki. Podczas zabiegu laserowego leczenia blizn na ciele, energia lasera jest absorbowana przez włókna tkanki łącznej, co prowadzi do spłycenia śladów. Dodatkowo, laser stymuluje produkcję kolagenu, co jest kluczowe dla odnowy i poprawy elastyczności skóry.

Terapia mikroigłowa na blizny na ciele to kolejna technika, która polega na użyciu urządzenia z drobnymi igłami, tworzącymi mikroskopijne kanały w skórze. Ta metoda również pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu, co może znacząco poprawić wygląd blizn na ciele.

Peelingi chemiczne na blizny na ciele to zabiegi, które polegają na aplikacji specjalnych substancji chemicznych, powodujących kontrolowane złuszczanie naskórka. W miejscu blizn na ciele pojawia się nowa warstwa skóry, przez co niedoskonałości stają się coraz mniej widoczne.

Pielęgnacja blizn na ciele

Istnieje wiele produktów, które mogą wspomagać regenerację skóry, takie jak plastry na blizny na ciele, kremy zawierające witaminę E, olejki naturalne (np. olejek z drzewa herbacianego czy olejek różany), a także specjalistyczne maści z silikonem. Te produkty mogą pomóc w zmiękczeniu tkanki bliznowatej, co sprawia, że blizny stają się mniej widoczne.

Pielęgnacja blizn na ciele jest istotnym elementem w procesie ich leczenia i redukcji. Niektóre kosmetyki uelastyczniają skórę i zmniejszają ryzyko powstawania nowych blizn na ciele, dlatego są zalecane w ramach profilaktyki. Zdrowa, elastyczna skóra lepiej radzi sobie z naprawą uszkodzeń i może minimalizować powstawanie blizn na ciele. 

Chociaż domowa pielęgnacja  blizn na ciele jest ważna, w niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja z dermatologiem lub specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej. Profesjonalne zabiegi, takie jak laser czy peeling chemiczny, mogą oferować bardziej zaawansowane rozwiązania w redukcji blizn na ciele, zwłaszcza wśród osób mających skłonność do ich powstawania.

Leczenie blizn

Usuwanie blizn

Sprawdź

Bliznowcom oraz bliznom przerostowym zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Profilaktyka w tym wypadku jest bowiem trudna, zwłaszcza w przypadku bliznowców, które często powracają i przybierają jeszcze większe rozmiary. Jak usunąć blizny na ciele? Blizny na ciele  tego rodzaju można leczyć chirurgicznie i niechirurgicznie. W przypadku blizn na ciele zanikowych bardzo skuteczne są zabiegi laserowego usuwania blizn. Laseroterapia stymuluje żywe warstwy skóry do odnowy i sprawia, że blizny na ciele stają się znacznie mniej widoczne na ciele.  Poradzi sobie z nimi choćby urządzenie DERMAPEN.

Przeczytaj więcej o bliznach w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

0 0 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday