Niemal każdy z nas posiada na ciele przynajmniej jedną bliznę, będącą efektem nieudanej zabawy w dzieciństwie, wypadków sportowych, zabiegów chirurgicznych czy ciąży. Wiele z drobnych śladów nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, zdarza się jednak, że blizny umiejscowione są w widocznym miejscu, co w znacznym stopniu wpływa na naszą samoocenę i samopoczucie. Skąd biorą się blizny na ciele i jak się ich pozbyć?
Bliznami nazywamy rodzaj zmian skórnych, zbudowanych z tkanki łącznej włóknistej, pojawiającej się w następstwie urazu bądź przebytego zabiegu chirurgicznego, oparzenia, bądź zmian chorobowych (np. ospa czy trądzik). Blizny powstają jako jeden z etapów gojenia się rany. Uszkodzona skóra zastępowana jest przez tkankę ziarninującą, która wypełniona jest włóknami kolagenu. Struktura i kolor blizny zazwyczaj wyróżniają się na tle pozostałej, zdrowej skóry. Przez 12 miesięcy od pojawienia się do całkowitego ukształtowania blizny na ciele nazywamy świeżymi.
Blizny patologiczne dzielimy na trzy rodzaje:
Bardzo często spotykane są blizny zanikowe – a więc takie, które w wyniku niedostatecznej syntezy nowych tkanek powstały w procesie gojenia, np. w przypadku trądziku, przebytej ospy wietrznej czy po nieprawidłowej kuracji sterydami. Ten rodzaj blizn na ciele najczęściej poddawany jest redukcji. Kolejnym rodzajem są bliznowce i blizny przerostowe, które są wynikiem patologicznej odpowiedzi na uraz skóry. Przyjmują one większe rozmiary i grubszą strukturę, przez co ciężej poddają się redukcji.
Bliznowcom oraz bliznom przerostowym zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Profilaktyka w tym wypadku jest bowiem trudna, zwłaszcza w przypadku bliznowców, które często powracają i przybierają jeszcze większe rozmiary. Blizny tego rodzaju można leczyć chirurgicznie i niechirurgicznie. W redukcji blizn zanikowych bardzo skuteczne są zabiegi laserowego usuwania blizn. Laseroterapia stymuluje żywe warstwy skóry do odnowy i sprawia, że blizny stają się znacznie mniej widoczne na ciele. Poradzi sobie z nimi choćby urządzenie DERMAPEN.
Przeczytaj więcej o bliznach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: