Brązowe plamy na skórze pojawiają się z różnych powodów i mogą występować w różnych miejscach. Przebarwienia powstają w wyniku nadprodukcji melaniny – pigmentu, który nadaje naszym włosom, oczom i skórze koloru.
Brązowe plamy na skórze - rodzaje przebarwień na twarzy i brzuchu
Melasma (ostuda), czyli brązowe plamy na skórze, występują głównie u kobiet, ponieważ są ściśle związane z działaniem kobiecych hormonów. Często pojawiają się na twarzy u kobiet w ciąży, z tego względu nazywane są „maską ciążową”. Może też pojawić się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Zmiany mogą się nasilić po wizycie w solarium lub po opalaniu. Przebarwienia są nieregularnego kształtu o barwie od jasnego do ciemnego brązu. Występują na skórze narażonej na działanie promieniowania UV – czole, policzkach, nad górną wargą.
Plamy soczewicowate, nazywane też starczymi, związane są z nadmierną ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych lub nierozważnym opalaniem w solarium. Często występują u osób starszych, zarówno u kobiet jak i na twarzach mężczyzn. Zmiany zwykle mają charakter drobnych plamek, w różnych odcieniach koloru brązowego. Pojawiają się w miejscach odsłoniętych, lub tych które uległy poparzeniu słonecznemu (twarz, ręce, ramiona, plecy, klatka piersiowa).
Przebarwienia pozapalne pojawiają się, kiedy skóra, która goi się po uszkodzeniu zostaje poddana działaniu promieniowania UV. Często występują u osób cierpiących na trądzik, mogą też pojawić się na skutek zabiegów medycyny estetycznej np. mikrodermabrazji, peelingach chemicznych czy terapii laserowej.
Brązowe plamy na skórze - jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby usuwania przebarwień
To, w jaki sposób usuniemy przebarwienia zależy głównie od ich rodzaju i przyczyny powstania.
- Plamy soczewicowate można usunąć już po kilku wizytach w gabinecie kosmetycznym. Najszybsze efekty uzyskamy stosując laseroterapię, a jeśli zmiany są płytkie może wystarczyć peeling chemiczny lub laserowy.
- Przebarwienia pozapalne często znikają same po kilku miesiącach od powstania. Jeśli nie są głębokie i rozległe, często wystarczą odpowiednie kosmetyki rozjaśniające.
- Najtrudniejsza do usunięcia jest melasma, jej usuwanie może potrwać nawet kilka miesięcy. W przypadku takich zmian najlepiej udać się do dermatologa lub doświadczonej kosmetyczki, w celu dobrania właściwej terapii. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na usunięcie przebarwień jest terapia laserowa. Energia lasera jest pochłaniana przez nagromadzoną melaninę, która zostaje rozbita na mniejsze cząstki, a następnie zostaje usunięta przez organizm.
Przeczytaj więcej o problemach skórnych w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: