Stres to nic innego jak odpowiedź organizmu na bodźce zewnętrzne, które doprowadzają do zaburzenia równowagi psychicznej i fizycznej człowieka. Jest to naturalna reakcja organizmu - może to mieć pozytywny wpływ, czyli motywować do działania. Także krótkotrwały stres nie jest szkodliwy i nie powinniśmy się jego obawiać. Jednak taki, który trwa dłużej i nie potrafimy nad nim zapanować powoduje pojawienie się poważnych problemów zdrowotnych. Stres może wywoływać choroby ogólnoustrojowe, wpływać na kłopoty z sercem i układem krążenia czy układem pokarmowym. Czy ten stan może również przyczynić się do pogorszenia stanu naszej cery? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Stres a skóra
Skóra jest największym organem człowieka, pokrywający całe ciało. Pełni bardzo ważne funkcje między innymi chroni narządy wewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi, bierze udział w produkcji melaniny(barwnika skóry i włosów) i witaminy D3 oraz reguluje gospodarkę wodno-elektrolityczną. Oprócz tego uczestniczy w procesie termoregulacji i jest ważnym narzędziem zmysłu- czucia. Skóra jest też głównym i pierwszym odbiorcą naszych emocji poprzez znajdujące się receptory, które przekazują sygnały zewnętrzne aż do mózgu. Gdy dochodzi do sytuacji stresowej, co tak naprawdę się dzieje w pierwszej kolejności? Przede wszystkim nadmiernie się pocimy, robimy się bladzi bądź pojawiają się rumieńce, pojawia się "gęsia skórka" i zmienia się wyraz twarzy przez co uwidaczniają się zmarszczki mimiczne. Przewlekły stres wpływa na pogorszenie się kondycji naszej cery. Pierwsze objawy jakie mogą pojawić się na skórze to:
- świąd i pieczenie
- zaczerwienienie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych
- nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne
- odwodnienie a w ostateczności przesuszenie skóry
- nadmierna produkcja sebum
- pojawienie się nasilonego stanu zapalnego na skórze
Co to jest kortyzol?
Inaczej jest nazywany hormonem stresu. Jest to hormon kory nadnerczy, który ma wpływ na metabolizm organizmu podnosząc ilość glukozy we krwi pod wpływem stresu. Jego poziom może być różny w zależności od pory dnia- rano jest jego najwięcej a na wieczór stężenie maleje. W stanach przewlekłego stresu, poziom jego jest na stałym wysokim poziomie, co ma niekorzystny wpływ tak naprawdę na cały organizm. Kortyzol ma działanie przeciwzapalnie, co w znaczny sposób osłabia układ odpornościowy organizmu i skóra staje się bardziej podatna na czynniki środowiskowe i zakażenia. Gdy odczuwamy więcej stresu to wtedy jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Długotrwałe zaburzenie bariery hydrolipdowej powoduje w efekcie to, że stan naszej skóry się pogarsza: cera jest pozbawiona blasku, zmniejsza się jej jędrność i nasilają się stany zapalne na skórze oraz pojawiają się liczne popękane naczynka.
Podwyższony kortyzol przyczynia się również do pojawienia się większej ilości wolnych rodników. Ich zwiększona liczba powoduje wiele nieprawidłowości w naszym organizmie. Mają one zdolność do niszczenia wielu struktur na bazie białka, cukrów i lipidów. Na szczęście nasz organizm potrafi sobie z nimi poradzić w warunkach fizjologicznych. Natomiast jeżeli mamy do czynienia ze stałym stresem i ciągłym podwyższonym kortyzolem to tych wolnych rodników jest znacznie więcej a wewnętrzna równowaga jest zachwiana. Nasz organizm z ich nadmiarem może sobie nie radzić co może mieć ogromny wpływ nawet na naszą skórę. Wolne rodniki potrafią uszkodzić włókna kolagenowe co hamuje syntezę kolagenu. Również zniszczą strukturę kwasu hialuronowego co powoduje znaczne wysuszenie skóry. Co więcej w wyniku nasilonego działania wolnych rodników powstały stres oksydacyjny przyczynia się do przyspieszonych procesów starzenia się i znacznych zmian w wyglądzie skóry. To znaczy pojawiają się szybciej bruzdy i przebarwienia, okolice oczu są zasinione oraz nasilają się zmarszczki. Pod wpływem stresu oksydacyjnego skóra staje się poszarzała, wiotka z nasilonymi różnymi wykwitami skórnymi.
Stres wpływa na trądzik pospolity, trądzik różowaty i inne dermatozy
Trądzik to dermatoza skórna, która dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn w praktycznie każdej kategorii wiekowej. Zmiany te mogą pojawić się w wyniku różnych czynników. W tym wiele stresowych sytuacji zwiększa aktywność hormonów androgenowych przez co pobudzona zostaje praca gruczołów łojowych. Starają się one wyregulować poziom lipidów. W konsekwencji powoduje rogowacenie ich ujść, na skórze pojawia się więcej sebum a w ostateczności dochodzi do powstawania zmian trądzikowych.
Przewlekły stres może również nasilić lub uaktywnić trądzik różowaty. W tym przypadku skóra w obrębie twarzy objęta jest stanem zapalnym o różnym nasileniu z wykwitami bądź bez. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca wyjaśnione jednak mogą do tego przyczyniać się zaburzenia na poziomie naczynioruchowym, czyli moment kiedy łatwo się czerwienimy w wyniku emocji czy innych bodźców zewnętrznych.
Negatywny wpływ stresu można też zauważyć u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła i nawracająca dermatoza skórna, którą charakteryzuje silny świąd i pojawiające się ogniska zapalne. Różne zdarzenia, które wywołują stres mogą wpływać na objawy tej choroby. Może zaostrzyć już występujące zmiany. Podobnie jest z łuszczycą, czyli chorobą autoimmunologiczną. Może ona mieć różne postacie, najczęściej w formie grudek ze zmianami zapalnymi. W tym przypadku również stres i jego skutki to nasilenie łuszczycy co wpływa negatywnie na ogólne funkcjonowanie i wygląd skóry.
Jak odstresować skórę?
Wiedząc jaki ma wpływ stresu na wiele aspektów w tym też na wygląd naszej skóry warto pomyśleć o technikach radzenia sobie ze stresem, zwłaszcza tym przewlekłym. Należy też wziąć pod uwagę naszą podatność na sytuacje stresowe czy momenty radzenia sobie z różnymi emocjami. Dobrze jest szczególnie zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnacje, zbilansowaną dietę bogatą w antyoksydanty i zadbać o odpowiednie nawilżenie. Dobrze jest unikać zanieczyszczenia powietrza - wyjść na spacer do lasu czy do parku. Ciepła kąpiel na koniec dnia również rozluźnia i pomaga zapomnieć o nieprzyjemnościach jakie nas spotkały. Wielu osobom pomaga ulubiona aktywność fizyczna, która zapewnia lepszą tolerancje na stres.
Przeczytaj więcej o problemach skórnych w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: