Witamina A nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Znana również jako retinol, jest najdokładniej zbadanym składnikiem aktywnym preparatów odmładzających! Każdy, kto pragnie zachować piękną i jędrną skórę na dłużej, powinien zwrócić szczególną uwagę na witaminę A. Jakie są jej właściwości i jak ją stosować?
Witamina A - jakie ma postacie?
Witamina A ma kilka postaci i pochodnych, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem kuracji. W kosmetyce witaminę A wykorzystuje się głównie w postaci retinolu. Jego właściwe stężenie przekształcane jest w skórze w kwas retinowy, który nie niesie ze sobą skutków ubocznych w formie podrażnień. Pochodne witaminy A nazywane są retinoidami, z których najpopularniejszym jest beta karoten, inaczej prowitamina, znany z niezwykłych właściwości antyrodnikowych.
Tretinoina to najsilniejsza postać witaminy A, która ze względu na charakter kwasu, niesie ryzyko poparzeń i jest przepisywania jedynie na receptę przez lekarza. Natomiast najsłabiej działają na skórę estry witaminy A (palmitynian retinylu i octan retinylu) - nie mają one właściwości przeciwzmarszczkowych, ale chronią przed wolnymi rodnikami, pomagają nawilżyć i natłuścić cerę.
Działanie witaminy A na skórę
Witamina A znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości odmładzających, ale wspomaga również leczenie trądziku i innych niedoskonałości skóry. Kuracje z zastosowaniem retinolu dają szybko zauważalne rezultaty u osób, które oczekują wielowymiarowego działania - odmładzającego, depigmentacyjnego, przeciwtrądzikowego i ochronnego.
Retinol wpływa na budowanie komórek skóry w kilku etapach:
- W pierwszym etapie działa na wierzchnią warstwę skóry, wygładzając ją i ujednolicając koloryt.
- Następnie delikatnie złuszcza naskórek, aby usunąć jego zniszczone warstwy.
- W trzecim etapie retinol działa na głębsze warstwy skóry: stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, odpowiedzialnych za jej jędrność i odpowiednie nawilżenie. Przynosi wówczas szybki efekt w postaci elastycznej, gładkiej i zagęszczonej skóry.
Ponadto retinol polecany jest osobom borykającym się z przebarwieniami, ponieważ zmniejsza rozmiary melanocytów (komórek pigmentowych). Aplikowany regularnie we właściwej dawce rozjaśnia plamy i ujednolica kolor cery. Zwykle to proces trwający kilka miesięcy do pół roku.
Normalizujące i przeciwzapalne właściwości retinolu wykorzystywane są w terapii przeciwtrądzikowej. Reguluje on wydzielanie sebum, pomaga zapobiegać powstawaniu zaskórników i zwęża ujścia porów skóry.
Źródła witaminy A, z których możesz skorzystać
Niewielkie niedobory witaminy A można uzupełnić odpowiednią dietą.
Bogactwo witaminy A znajdziemy w takich produktach jak:
- żółte i pomarańczowe owoce (morele, czerwony grapefruit, mango, papaja, brzoskwinie);
- warzywa (marchew, pietruszka dynia, pomidory, brokuły, szczaw, szpinak i warzywa liściaste);
- pełne mleko, masło, ser żółty;
- wątroba wołowa i wieprzowa;
- tłuste ryby i tran, żółtka jaj kurzych.
Niedobór witaminy A objawia się suchą i łuszczącą się skórą oraz złą kondycją włosów i paznokci. Należy pamiętać, że organizm jest stale narażony na spadek ilości witaminy A na skutek działania promieniowania UVA. Jeśli odpowiednia dieta nie jest wystarczająca, aby pokryć niedobory, należy zastosować suplementację.
Przeczytaj więcej o składnikach aktywnych w kosmetykach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: