Jeśli na Twojej skórze pojawiają się zmiany rumieniowe, zauważasz na niej drobne, popękane naczynia krwionośne (teleangiektazje) a od czasu do czasu czujesz że Twoja skóra piecze i jest ściągnięta, to prawdopodobnie jesteś posiadaczką skóry naczyniowej.
Im szybciej zdiagnozujesz taką skórę i wprowadzisz prawidłową pielęgnację, tym lepiej dla Ciebie. Czerwone plamki na skórze twarzy, szyi i dekolcie stanowią duży dyskomfort, zwłaszcza że najczęściej występują one w sytuacjach stresowych czy pod wpływem temperatury,. Inne czynniki które nasilają te zmiany to:
- promieniowanie UV
- zaburzenia hormonalne
- choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, nadciśnienie)
- niektóre leki i kosmetyki
- dieta bogata w sery, produkty mleczne i ostre przyprawy
- alkohol
- oraz intensywny wysiłek fizyczny
Rumień pojawia się szybko i szybko znika, przy nieprawidłowej pielęgnacji niestety może zostać z nami na dłużej.
Jak pielęgnować skórę naczynkową ?
Pamiętaj! Skórę naczyniową traktujemy delikatnie. Ważne aby nie myć ją zwykłym mydłem lub preparatami które mogą nadmiernie ją drażnić (na bazie alkoholu). Do jej prawidłowego oczyszczania polecam pianki i delikatne mleczka, najlepiej dla skór naczyniowych i reaktywnych. Kremy na co dzień powinny dobrze nawilżać, najlepiej gdyby w swoim składzie zawierały:
- alantoinę i D-pantenol
- witaminy C, K i PP
- rutynę
- emolienty
- wyciągi roślinne (np. arnika górska, miłorząb japoński, kasztanowiec zwyczajny, świetlik, oczar wirginijski)
W przypadku takiej skóry, niezbędna jest też całoroczna ochrona przeciwsłoneczna. Zimą warto zaopatrzyć się w kosmetyki z filtrem ok. 20+SPF, a latem zakupić wyższe faktory - 50+SPF i więcej.
Jeżeli chodzi o zabiegi złuszczające, to skóra naczynkowa nie lubi zbyt mocnego pocierania (nie polecam peelingów mechanicznych) oraz mocnych kwasów. Ale warto taką skórę również oczyścić z martwych komórek warstwy rogowej.
Dzięki temu Twoja cera zyska promienny i zdrowy wygląd, widocznie poprawi się jej struktura oraz nawilżenie i co najważniejsze spowoduje lepsze wchłanianie się substancji aktywnych zawartych w kosmetykach które używasz. Do tego celu stosujemy delikatne peelingi enzymatyczne lub peelingi kwasowe. Takie złuszczanie można wykonać samodzielnie w warunkach domowych, niemniej jednak pamiętaj że przy skórze naczyniowej musisz odpowiednio dobrać produkt oraz zachować szczególną ostrożność.
Jeżeli nie jesteś pewna swoich umiejętności proponuję porozmawiać ze specjalistą, czyli kosmetologiem, który na co dzień pracuje w gabinecie kosmetycznym. Dobra informacja jest taka, że większości gabinetów konsultacja kosmetologiczna jest bezpłatna i niezobowiązująca, również w salonach Laser Delux.
Czyli jaki peeling kwasowy wybrać ?
Dla cery naczynkowej, reaktywnej wybieramy delikatne kwasy złuszczające np. kwas migdałowy, laktobionowy. Obecnie na rynku jest sporo kosmetyków posiadających w swoim składzie podane kwasy. Przy samodzielnym wyborze kierujemy się stężeniem kwasu oraz pH roztworu. Przy skórze naczynkowej wybieramy produkty o niższym stężeniu i wyższym pH.
Jednym z najpopularniejszych kwasów złuszczających na rynku jest kwas migdałowy. Stosowany jest do każdego typu skóry, w tym również do skór wrażliwych, naczyniowych. Doskonale nawilża, odżywia i poprawia jędrność skóry delikatnie złuszczając. Można go stosować również w okresie letnim. Naturalnie występuje w wiśniach, morelach i migdałach.
Kolejny kwas, który chętnie stosowany dla skór naczyniowych to kwas laktobinowy. Otrzymuje się go z cukru mlecznego czyli z laktozy. Przede wszystkim zmiękcza i nawilża skórę oraz naprawia barierę naskórkową.
Jeżeli zauważysz, że na Twojej naczyniowej skórze również pojawią się przebarwienia, dobrze zaopatrzyć się w kwas azelainowy, fitowy czy askorbinowy. Te kwasy mają działanie nawilżające i antyoksydacyjne oraz redukują produkcję melaniny.
Jak stosować peeling kwasowy w domu?
Jeżeli samodzielnie wykonujesz zabieg z wykorzystaniem kwasu złuszczającego, przede wszystkim należy zapoznać się z informacją zawartą na produkcie. Takie produkty najlepiej kupić w hurtowniach kosmetycznych. W gabinecie natomiast macie pewność że osoba wykonująca zabieg jest przeszkolona z danych technik, dysponuje profesjonalnymi produktami oraz wie jak się zachować gdyby wydarzyło się coś niepożądanego.
Kwasy złuszczające w gabinecie kosmetycznym
Procedura zabiegowa jest podobna jeżeli chodzi o aplikację kwasu złuszczającego w domu czy w gabinecie. Najpierw należy dobrze oczyści miejsce zabiegowe i je odtłuścić. Na tak przygotowaną skórę aplikujemy peeling za pomocą specjalnego pędzelka lub gaziku, chroniąc najbardziej wrażliwe okolice (oczu, ust i nosa).
Pozostawiamy produkt na określony czas (każdy peeling kwasowy ma różny czas aplikacji -bardzo ważne żeby trzymać się wytycznych). W trakcie można odczuwać delikatne pieczenie i kłucie, które powinno zniknąć w momencie zmycia. Jeżeli jest zbyt intensywne należy usunąć produkt za pomocą wody lub specjalnego płynu neutralizującego. Po takim zabiegu najlepiej zastosować produkt łagodzący oraz krem nawilżający. Oczywiście pamiętamy o tym żeby stosować krem z filtrem i nie korzystać prze kilka dni z basenu, sauny. Skóra będzie mieć czas żeby się zregenerować.
Pamiętaj peelingi kwasowe to bardzo skuteczne, mało inwazyjne zabiegi. Oczyszczają, nawilżają, odżywiają i łagodzą oznaki starzenia się skóry oraz ułatwią przenikanie składników aktywnych. Na rynku jak i w profesjonalnych gabinetach można dobrać odpowiedni peeling dla swojej skóry, również dla skór reaktywnych, naczyniowych. A dobrze dobrane preparaty pozwolą na utrzymanie naszej skóry w dobrej kondycji ☺.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bibliografia:
- Str. 132-138, str. 514-526, Anna Kołodziejczak PZWL Kosmetologia tom I
- Str. 65-67, Anna Kamińska, Katarzyna Jabłońska, Anna Drobnik PZWL Praktyczna kosmetologia krok po kroku
- Str. 245-255, dr n. med. Maria Noszczyk PZWL Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska