(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Dlaczego naczynka pękają? Wylecz naczynka na twarzy - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');

-20% NA WSZYSTKO od 299zł | KOD: MIKOŁAJ 00:00:00:00

Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Dlaczego naczynka pękają? Wylecz naczynka na twarzy

Dlaczego naczynka pękają? Wylecz naczynka na twarzy

zamykanie naczyń

Zastanawiasz się, skąd bierze się problem pękających naczynek? Dlaczego akurat Tobie, siateczki cienkich żył prześwitują przez skórę, psując najdokładniejszy makijaż? Odpowiedź kryje się głównie w genach, ale i nie tylko. W tym artykule wytłumaczymy Ci, dlaczego naczynka pękają i co możesz zrobić, aby temu zapobiec.

spis treści

Czy każde naczynko jest pęknięte?

Zacznijmy od początku - czym dokładnie jest pęknięte naczynko? Pęknięte naczynka w medycznym żargonie to inaczej teleangiektazje – czyli rozszerzone naczynia, które znajdują się bezpośrednio pod skórą i przez nią prześwitują. Musisz wiedzieć, że nie każde naczynko, które widzisz na twarzy, jest pęknięte. Nasze naczynia krwionośne ciągle kurczą się i rozszerzają - na przykład pod wpływem ciepła, zimna, czy stresu. Zmienne temperatury sprawiają, że naczynka lubią nam o sobie przypomnieć. Jednak, jeśli zaczerwienienie utrzymuje się przez dłuższy to znak, że mogło dojść do trwałego rozszerzenia i pęknięcia naczynka. A nieleczone zmiany mogą być początkiem schorzeń dermatologicznych.

Dlaczego naczynka pękają?

Tak jak wspominaliśmy, naczynka położone są pod skórą, a im grubsza skóra, tym naczynko jest mniej widoczne. Dlatego posiadaczki skóry wrażliwej, cienkiej, suchej, pozbawionej elastyczności, odwodnionej, mają skłonność do pękających naczynek. Na powierzchni takiej skóry dobrze widać prześwitujące naczynia krwionośne, które często przypominają “pajęczą sieć”. Takie naczynka są słabe, mają kruche ścianki i skłonne są do rozszerzania się i pękania. Nic więc dziwnego, że wyglądają nieestetycznie i skutecznie niweczą nasze marzenia o porcelanowej cerze.

Pajączki zapisane w genach

Pękające naczynka możesz mieć zapisane w genach - i to nie są żarty! Aż 80% przypadków skóry naczynkowej wynika z uwarunkowań genetycznych - więc jeżeli w Twojej najbliższej rodzinie są osoby z cerą naczynkową, skłonną do pękania naczyń, to jest duże prawdopodobieństwo, że Ty także będziesz mieć ten problem.

Niestety, nie mamy dobrych informacji dla osób chorujących na cukrzycę, mających problemy żylne, nadciśnienie tętnicze, czy trądzik różowaty - oni częściej zobaczą na skórze pęknięte naczynka. To samo dotyczy palaczy i osób z nadwagą. Tryb życia, jaki prowadzimy, mocno odbija się na naszej cerze. Brak ruchu, otyłość, nadmierne opalanie, stres, zmiany hormonalne, antykoncepcja - to nie sprzyja wzmacnianiu naczyń krwionośnych! Należy więc dbać o włókna kolagenowe, pielęgnować skórę i regularnie stosować krem z wysokim filtrem, które ochronią nas przed słońcem.

Jak unikać pękania naczynek?

Naczynka nie lubią gorąca ani mrozu. Zmienne temperatury sprawiają, że naczynia krwionośne szybciej rozszerzają się i zwiększają swoją przenikalność. Początkowo zaczerwienienia i widoczne naczynka mogą być tylko chwilowe, jednak z czasem mogą nie wytrzymać zmiennego ciśnienia, stają się kruche i zaczynają pękać. Dlatego jeśli masz cerę naczynkową unikaj sauny, silnych emocji, mocnej kawy i ostro przyprawionych posiłków.

Czy można usunąć pęknięte naczynka?

Najczęściej naczynka zamyka się za pomocą lasera. Jest to najskuteczniejszy i najszybszy sposób na pożegnanie się z czerwonymi plamami. Najpopularniejsze urządzenia do usuwania naczynek to lasery Fotona, Alma czy M22. Zabieg nie jest skomplikowany i nie trwa długo. Kosmetolog kieruje głowicę lasera w miejsce pękniętego naczynka i uruchamia wiązkę światła, która zamyka rozszerzone naczynia. Małe zmiany można usunąć już podczas jednego zabiegu, te duże wymagają kilku wizyt w salonie kosmetycznym.

Ochrona przed słońcem i wolnymi rodnikami, odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry mogą sprawić, że cera naczynkowa przestanie być problematyczna. Wiadomo, że wraz z wiekiem, osłabia się mikrokrążenie i spada produkcja kolagenu i elastyny, co niekorzystnie wpływa na wygląd skóry i prześwitujące przez nią naczynka. Warto więc troskliwie podejść do cery naczynkowej zawczasu - lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Jak pielęgnować skórę naczyniową? 

Przygotowany plan pielęgnacyjny to podstawa - jeżeli nie wiesz, jak zadbać o cerę naczynkową, jakie kremy i zabiegi należy wykonywać, by opóźnić proces pękania naczynek - zgłoś się do nas. Na bezpłatnej konsultacji, kosmetolog ułoży dla Ciebie indywidualną terapię.

Przeczytaj więcej o zabiegach na wrażliwą cerę w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi na twarz:

5 1 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolin
Karolin
3 lat temu

gratuluję, bardzo merytoryczny artykuł!

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday