Depilacja laserowa jest zabiegiem niezwykle cenionym wśród klientów, pozwala rozwiązać wiele problemów związanych ze skórą, takich jak: zapalenie mieszków włosowych, podrażnienia czy stale wrastające włoski. Nie dziwi zatem nikogo fakt, że laserowe usuwanie owłosienia zyskuje coraz większą popularność. Korzyści z wykonania zabiegu depilacji laserowej można mnożyć, natomiast zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie serii zabiegowej, musisz wiedzieć o przeciwwskazaniach do wykonywania zabiegu. Czy opryszczka jest jednym z nich?
Depilacja laserowa - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wykonaniu zabiegu depilacji laserowej możemy podzielić na stałe i czasowe. Do stałych należą m.in. choroby nowotworowe, bielactwo, łuszczyca, rybia łuska, stwardnienie rozsiane.
Czasowymi przeciwwskazaniami są m.in. aktywna opalenizna w miejscu zabiegu, stosowanie samoopalaczy, wizyty w solarium, ciąża, karmienie piersią, depilacja woskiem, pastą do 4 tygodni przed zabiegiem, zażywanie leków i ziół światłouczulających, np.: nagietek, bratek, dziurawiec, skrzyp polny, niektóre herbatki odchudzające - należy zaprzestać przyjmowania ich min. 2 tygodnie przed zabiegiem, czasowe przyjmowanie leków czy stosowanie kremów lub maści z witaminą A, E i C retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac itp.) - terapia doustna retinoidami wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji a pierwszym zabiegiem. Do grupy przeciwwskazań czasowych zaliczamy także zmiany wirusowe i bakteryjne w miejscu depilacji - a zatem również opryszczkę. Wszelkie aktywne infekcje skóry i jej mechaniczne uszkodzenia są przeciwwskazaniem do zabiegu i o tym należy pamiętać.
Opryszczka a depilacja laserowa
Czym w zasadzie jest opryszczka? Powszechnie kojarzy się z zaczerwienieniem w obrębie ust i uznawana jest za schorzenie bardzo zaraźliwe. Warto wiedzieć skąd się bierze i jakie są jej objawy. Opryszczkę wywołują wirusy HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Do zakażenia może dojść w dzieciństwie (odmiana HSV1) lub poprzez kontakty seksualne z zakażonym partnerem (HSV2). Choroba roznosi się wyłącznie poprzez ludzi - osoba, u której wystąpiła opryszczka jest nosicielem wirusa do końca życia.
Zakażenie można również przechodzić bezobjawowo. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opryszczka - całkiem słusznie - kojarzy się z zaczerwienieniem w obrębie ust - wykwity skórne na ustach lub w ich obrębie są najczęściej występującym objawem zakażenia wirusem. Aktywna opryszczka, czyli stan, w którym widoczne są zmiany spowodowane wirusem, jest uznawana za przeciwwskazanie do wykonania zabiegu depilacji laserowej, ponieważ zabiegu nigdy nie wykonuje się na zmiany skórne. Jest to również przeciwwskazanie czasowe - należy odczekać do całkowitego wygojenia zmiany zanim rozpocznie się wykonywanie zabiegów.
Depilacja laserowa okolic twarzy - co musisz wiedzieć?
Wiesz już czym jest opryszczka i że jest jedynie czasowym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu depilacji laserowej, przejdźmy więc do samej depilacji laserowej okolic twarzy. Zabiegowi depilacji laserowej mogą być poddawane różne partie ciała.
Zdecydowanie najpopularniejszymi z nich są: nogi, okolice bikini oraz pachy. Depilatory mechaniczne tj. maszynki do golenia, maszynki elektryczne, trymery pozostawiają krótkotrwały efekt gładkiej skóry. Nie chronią także przed wrastającymi włoskami i podrażnieniami skóry. Okolice twarzy są wrażliwym obszarem, dlatego w przypadku depilacji laserowej dużym plusem jest komfort, wygoda i wyeliminowanie ryzyka zaczerwienień po goleniu czy innych przykrych dolegliwości związanych z mechanicznymi metodami usuwania włosków. Depilacji okolic twarzy chętnie poddają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Depilacja laserowa okolic twarzy - jak wygląda?
Depilacja laserowa twarzy polega na działaniu wiązki lasera na wybranym obszarze skóry. Przenika ona do mieszka włosowego i jest pochłaniana przez barwnik - melaninę. Laser uszkadza włosek oraz jego cebulkę blokując mu możliwość wzrostu. Laser stosowany do depilacji działa na te włoski, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu czyli anagenie.
Na zabieg depilacji przychodzimy z ogolonymi włoskami. Dobrze przez zabiegiem wypić ok. 2 litrów wody, żeby laser lepiej działał na skórę. Na początku depilacji kosmetolog zakłada okulary ochronne sobie i pacjentowi. W trakcie zabiegu kosmetolog miejsce przy miejscu wykonuje strzały laserem przyciskając go delikatnie do skóry. Bezpośrednio po depilacji skóra może być delikatnie zaczerwieniona oraz podrażniona dlatego po zakończonym zabiegu na skórę nakładany jest specjalny krem lub maść łagodząca.
Pamiętaj także, że po zabiegach depilacji laserowej Twoja skóra nie może być wystawiona na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu konieczne jest stosowanie kremu z wysokim filtrem SPF 50.
Przeczytaj więcej o depilacji laserowej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: