Przeciwskazania do depilacji laserowej są tematem, z którym koniecznie trzeba się zapoznać przed przystąpieniem do zabiegu. Depilacji laserowej, nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Ograniczeniem są również różnego rodzaju choroby skóry, w tym: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska oraz zmiany wirusowe takie jak opryszczka, brodawka, czy kurzajka. Istotnym czynnikiem wykluczającym, jest także choroba nowotworowa. Wiele osób zastanawia się czy żylaki są przeciwskazaniem do trwałej depilacji – otóż nie. Osoby cierpiące na niewydolność żylną mogą korzystać z dobrodziejstw technologii laserowych, gdyż wiązka lasera oddziałuje jedynie na barwnik włosa (melaninę), a pozostałe tkanki pozostawia nienaruszone.
Główne przeciwskazania do depilacji laserowej to stosowanie leków i ziół światłouczulających, np. dziurawca, nagietka, skrzypu polnego, szałwii, czy bratka, przynajmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem. W przypadku przechodzenia terapii retinoidami, konieczna będzie półroczna przerwa między jej zakończeniem, a momentem przeprowadzenia depilacji.
Nie zaleca się również poddawać zabiegowi depilacji, w czasie kiedy przyjmuje się antybiotyki – mają one właściwości światłouczulające, ponadto organizm w czasie kuracji antybiotykowej jest osłabiony i trudno jest przewidzieć jego reakcje.
W zasadzie przeciwskazania do depilacji laserowej okolic bikini są takie same, jak w przypadku depilacji innych części ciała. Jednak jeśli decydujemy się na zabieg np. depilacji brazylijskiej to przeciwskazaniem może być miesiączka. Nie dlatego, że przeszkadza osobie wykonującej zabieg, a ze względu na poczucie komfortu. Jeśli jednak miesiączki nie są obfite i bolesne, można zdecydować się na zabieg.
Poza przeciwskazaniami związanymi bezpośrednio z naszym zdrowiem, należy pamiętać również o kilku dodatkowych. Po pierwsze do zabiegu nie można przystąpić po wykonaniu depilacji woskiem, pesetą oraz depilatorem. Jeżeli tego typu depilacja została już wykonana, należy odczekać przynajmniej 4 tygodnie przed zabiegiem laserowym. Po drugie z zabiegu wyklucza również posiadanie opalenizny, nawet tej uzyskanej samoopalaczem. Minimalna przerwa po opalaniu wynosi ok. 6 tygodni. Kolejnym wymogiem jest odstawienie przynajmniej na 4 tygodnie kremów i maści z witaminą A i E. Zalecane jest również wstrzymanie się z przeprowadzaniem peelingu w tygodniu poprzedzającym depilację laserową.
Przed pierwszym zabiegiem zawsze przeprowadzana jest dokładna dermokonsultacja, która wskaże czy możliwe jest poddanie się depilacji laserowej, czy może istnieją jakieś przeciwskazania do depilacji. Dla zachowania całkowitego bezpieczeństwa, wykonuje się również próbę laserową na niewielkiej powierzchni skóry.
Do zabiegu należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim konieczne jest zgolenie włosów za pomocą maszynki. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry, w tym celu warto wypić 2 litry wody mineralnej bezpośrednio przez zabiegiem.
Przeczytaj więcej o tatuażach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: