Zacznę od tego początku. Czym jest olejek rycynowy? Olej rycynowy jest pozyskiwany z rośliny zwanej rącznikiem pospolitym, dlatego często jest nazywany olejem rącznikowym. Olej ten jest tłoczony na zimno podobniejak olej lniany, ma gęstą konsystencję i jasnożółty kolor. Szaro-brązowe nasiona rącznika pospolitego zawierają silnie trujący ricin, który po obróbce termicznej traci toksyczne właściwości, by w rezultacie zawierać jedynie glicerydy kwasowe.
Olej rycynowy jest łatwo dostępny, a przy tym niedrogi. Można go dostać w każdej aptece czy sklepie zielarskim za kilka złotych . Olej rycynowy jest stosowany w przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym, a także w medycynie. Jest składnikiem wielu smarów, mydeł i farb.
Olejek odnajdziemy w kosmetykach, maściach i perfumach. Można go odszukać w składzie INCI pod nazwą Ricinus Communis Seed Oil. Polecam wybierać kosmetyki z oznaczeniem : Ecocert - ceniony certyfikat przyznawany kosmetykom naturalnym najwyższej jakości.
Olej rycynowy powszechnie jest znany ze swoich właściwości przeczyszczających. Na olej oddziałują enzymy z trzustki, pod wpływem których olej przemienia się w mydła sodowe i potasowe. Mydła te podrażniają błony śluzowe jelita i wzmagają ich perystaltykę. W wyniku tego procesu następuje przenikanie wody do ściany jelita, zwiększenie ich objętości i efekt przeczyszczający.
Efekt przeczyszczenia to jednak nie wszystko. Olej rycynowy doskonale sprawdzi się jako środek łagodzący bóle pleców. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, należy nasączyć podgrzaną gazę lub flanelowy materiał olejem rycynowym. Następnie należy taki okład przyłożyć na jakiś czas do pleców. Efekt może naprawdę zaskoczyć.
Jeśli zmagamy się z męczącym bólem stóp, to pomocny okaże się również olej rycynowy. Wystarczy smarować nim od czasu do czasu kończyny. Olej rycynowy zmniejsza również uczucie ciężkości nóg. Sprawia, że skóra na stopach stanie się miękka.
Dodatkowo olej rycynowy doskonale natłuszcza, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także łagodzi podrażnienia skóry. Przyspiesza gojenie się ran, sprawia, że skóra szybciej regeneruje się po oparzeniach czy owrzodzeniach.
Ze względu na swoje właściwości olejek rycynowy jest wykorzystywany w kosmetyce od bardzo dawna. Jego działanie cenią sobie przede wszystkim kobiety , które stosują go na skórę, włosy i paznokcie. Olejek ma wspaniałe właściwości nawilżające i odżywcze. Stosowany w pielęgnacji brwi i rzęs wzmacnia i poprawia ich koloryt. Olej rycynowy jest popularnym składnikiem takich kosmetyków, jak
Olejek rycynowy na brwi i rzęsy można nakładać szczoteczką lub palcami, stosuje się go jak każdą inną odżywkę. Nakładając go na rzęsy, sprawimy, że będą bardziej wyraziste i mocniejsze. Należy jednak uświadomić sobie, że naturalne produkty wymagają dłuższego stosowania. Właśnie dlatego efekty kuracji będą widoczne po około 3-4 tygodniach.
Idealnym ukojeniem dla wysuszonej skóry dłoni, twarzy, czy stóp będzie zastosowanie na jej powierzchni olejku rycynowego. Rogowacenie na powierzchni naskórka na stopach można również wspomagać aplikacją olejku rycynowego, sprawdzi się jako środek zmiękczający.
Jedną z metod kuracji jest wmasowanie oleju rycynowego w dłonie i stopy, a następnie założenie rękawiczek oraz skarpetek. Tak przygotowani możemy iść spać. Może wydawać Ci się, że Ten sposób nie jest skomplikowany, ale wiemy przecież, że najprostsze pomysły są najlepsze.
Regularne stosowanie oleju rycynowego na skórki wygładzi je, a także wzmocni, wygładzi i uelastyczni paznokcie. Używając oleju rycynowego na paznokcie i skórki warto zadbać, aby olejek był na nich przynajmniej przez pół godziny. Niewielką ilość oleju rycynowego należy rozetrzeć na skórkach i paznokciach.
Bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się metoda OCM (Oil Cleansing Method), która polega na oczyszczaniu twarzy naturalnymi olejkami. Skład mieszanki oczyszczającej może być różny w zależności od indywidualnych preferencji i typu skóry. Przykładowa mieszanka może składać się z 1/10 olejku rycynowego i 9/10 oleju ze słodkich migdałów (w przypadku cery normalnej), olejku jojoba (cera tłusta) lub oleju z pestek winogron (dla cery suchej).
Olejek rycynowy posiada również właściwości antybakteryjne, dlatego dobrze się sprawdzi na punktowe wypryski. W takiej sytuacji, przed zastosowaniem na skórze olejek rycynowy należy odpowiednio rozcieńczyć. Dla cery trądzikowej może pomóc wykonywanie tak zwanej "parówki", a następnie wmasowanie olejku rycynowego na noc. Taką kurację najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu.
Olej rycynowy będzie skuteczny również w leczeniu blizn po trądziku. Warto zaznaczyć, że blizna musi być świeża, gdyż z czasem jej redukcja będzie trudniejsza. Dzięki zawartości kwasów w oleju rycynowym, blizny stają się mniejsze, a przebarwienia skóry rozjaśnione. Aby zobaczyć efekty, niezbędna jest cierpliwość i regularne, długotrwałe stosowanie.
Olej rycynowy może być dobrą bazą maseczki do Twoich włosów. Po zastosowaniu maski z dodatkiem oleju rycynowego, włosy staną się miękkie, lśniące i przede wszystkim grubsze. Będą też szybciej rosnąć. Olejek rycynowy jest gęsty i w związku z tym najlepiej sprawdza się jako jeden ze składników maski na włosy.
Olejek rycynowy możemy wsmarować w:
Olej rycynowy łączymy z żółtkami jajek i naftą kosmetyczną, w celu stworzenia regeneracyjnej maski. Można ją aplikować na całą długość włosów, co najmniej raz w tygodniu. Wtedy uzyskamy najlepsze efekty kuracji.
Ze względu na ciężką konsystencję oleju rycynowego, nie poleca się go osobom, mającym problemy z wypadaniem włosów. Olej rycynowy może dodatkowo obciążyć włosy, co przyczynia się do ich utraty.
W każdym przypadku stosowania olejku rycynowego należy zachować umiar :)
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: