Zacznijmy od tego czym tak właściwie jest czarnuszka? Potoczni zwana również “złotem faraonów”, to dzika roślina rosnąca głównie na obszarach śródziemnomorskich oraz w zachodniej Azji. Wyróżnia się silnie podzielonymi liśćmi, mniej lub bardziej zrośniętymi. Występuje też w Polsce. Głównie wykorzystywana, jako roślina ozdobna ale ma spore zastosowanie w kosmetyce.
Ciekawe jest także to, że czarnuszka może poszczycić się doskonałymi właściwościami zdrowotnymi. Zawdzięcza to zawartości trzech substancji, które występując wspólnie wzmacniają swoją działanie. Czarnuszka ma swój charakterystyczny, intensywny zapach ze względu na obecność takich olejków eterycznych jak: tymol, tymochinon i tymohydrokinon.
Roślina ta posiada liczne wartości odżywcze i składniki mineralne, które kompleksowo działają na organizm. Należą do niech między innymi:
Olej z czarnuszki od kilku lat nieustannie poddawany jest badaniom. Okazuje się, że to naturalny sposób na lepszą odporność, piękniejszą skórę oraz włosy. Cały sekret tkwi w nasionach czarnuszki. To właśnie z nich tłoczony jest między innymi olej który ma wiele właściwości zdrowotnych i może zastępować wiele przypraw np. pieprz. Zalecane jest włączenie czarnuszki do codziennej diety by poprawić nie tylko swoje zdrowie ale i ogólny wygląd skóry. Warto też włączyć do diety olej lniany.
Olej z czarnuszki, jak może Ci pomóc w trosce o Twoje zdrowie? Przede wszystkim:
Olej z czarnuszki i jego właściwości pielęgnacyjne - bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe , antyoksydanty , witaminę E. Dodatkowo:
Olej z czarnuszki może być stosowany do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego dodawany do wielu kremów, szamponów czy masek. Zalecany do stosowania na każdą cerę suchą, tłustą , mieszaną czy trądzikową , redukuje przebarwienia oraz poprawia ogólny stan skóry .Ma on ogromne właściwości regenerujące więc ogranicza wypadanie włosów oraz stymuluje wzrost nowych .Olej z czarnuszki powinien być nakładany na skóre głowy na minimum 30 min po czym trzeba dokładnie umyć głowę szamponem .Nakładanie takiej maski regularnie nadaje włosom piękny i zdrowy wygląd .
Trzeba wiedzieć ,że przy stosowaniu oleju z czarnuszki skóra będzie się mniej przetłuszczać oraz będzie pojawiać się mniej stanów zapalnych a stare będą się szybciej goić .Przy pierwszym tygodniu stosowania może towarzyszyć nam tzn “wysyp“ jest on normalną reakcją, pierwszych efektów możemy spodziewać się po około 30 dniach .Po tym okresie stan skóry powinien się ewidentnie poprawić.
Czarnuszka wpływa na rozwiązywanie problemów związanych ze skórą głowy. Właściwości olejku pozwalają na:
Trzeba pamiętać, że olej z czarnuszki na skórę głowy możemy wcierać na sucho lub na mokro, zaczynając od końcówek po nasadę włosów. Z powodzeniem można też masować skórę głowy tym olejem. Tak przygotowaną skórę głowy owija się folią na około 30-40 min, po czym myje włosy szamponem, który stosujemy na co dzień.
Olej z czarnuszki możemy spożywać solo lub w połączeniu z innymi produktami. Możemy dodawać go do sałatek, surówek, owsianek, zup czy koktajli, jeśli jego smak nam odpowiada. W sytuacji gdy nie jest on zbyt dobrze tolerowany przez nasze podniebienie, możemy spróbować przyjąć go z łyżeczką miodu, sokami, musami owocowymi czy warzywnymi lub jogurtem z owocami.
Pamiętajmy o tym, żeby olej z czarnuszki stosować wyłącznie na zimno. Nie wolno go podgrzewać ani pod żadnym pozorem na nim nie smażyć, nie używamy też go do gotowania oraz nie poddajemy obróbce cieplnej. Jeśli jednak wyjątkowo bardzo nam nie podpasuje smak tego oleju możemy przyjmować też go w tabletkach. W przypadku kapsułek, rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że mamy gotową dawkę, więc nie musimy odmierzać konkretnej ilości oleju – wystarczy połknąć kapsułki z olejem i popić wodą.
Mamy nadzieję, że informacje, które zawarłyśmy w tym artykule dały Ci kompleksową ilość informacji na temat najlepszych zastosowań oleju z czarnuszki w trosce o Twoje zdrowie oraz piękną skórę. Pamiętaj, że nie tylko ten olej jest w stanie pomóc Ci pielęgnować skórę. Warto, żebyś poznała także dobroczynne właściwości olejku arganowego oraz olejku lnianego.
Autor - praca zespołowa:
Dominika Pilewska - kosmetolog
Daria Ciechomska-Laskowska - kosmetolog
Iga Mieczkowska - kosmetolog
Salon Laser Delux Płock
Przeczytaj więcej o kosmetologii w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bibliografia: