Patrzysz w lustro i zastanawiasz się, jak do tego doszło, że owal twarzy się zmienił. Kiedy się pojawił drugi podbródek? Ta zmiana wcale Ci się nie podoba. W końcu druga broda optycznie zmienia kształt twarzy, wygląda dość nieestetycznie i na dodatek jest synonimem nadwagi, choć tak naprawdę podwójną brodę możesz mieć, nawet jeśli jesteś wyjątkowo szczupła. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, jak pozbyć się drugiego podbródka.
W tym artykule dowiesz się, skąd bierze się ten problem, jakie są domowe sposoby na wygładzenie skóry na szyi oraz jakie zabiegi mogą pomóc pozbyć się drugiej brody. A jeśli dodatkowo trapią Cię opadające policzki, przeczytaj artykuł Opadające policzki, czyli jak zlikwidować chomiki na twarzy. Sprawdź go koniecznie!
Drugi podbródek, obwisły podbródek czy podwójny podbródek to warstwa tkanki tłuszczowej występującą pod postacią nieestetycznych fałd. Pojawia się wraz z wiekiem, na skutek nadmiaru tkanki tłuszczowej lub gromadzącej się wody w organizmie. Nie jest groźny dla zdrowia, ale może być źródłem kompleksów. Podwójny podbródek sprawia, że twarz staje się okrągła, bardziej pulchna i traci swój kształt.
Niektórzy uważają, że podwójny podbródek to przypadłość osób z nadwagą. Tymczasem może się okazać, że nawet u szczupłych osób, czy tych, które pozbyły się nadmiernych kilogramów, druga broda po prostu jest. Dlaczego? Bo komórki tłuszczowe gromadzące się w tym miejscu składają się z innego rodzaju tłuszczu niż w pozostałych obszarach ciała. Zatem, jak pozbyć się drugiej brody? Na początek postaraj się ustalić, skąd się wziął, a więc jakie są przyczyny jego powstawania.
Do powstawania drugiego podbródka mogą się przyczynić:
Wiesz już, skąd się wziął podwójny podbródek. Ustaliłaś, że chcesz się z nim rozprawić. Teraz czas na odpowiedź, jak pozbyć się drugiej brody? Możesz wypróbować kilka domowych sposób oraz nieskomplikowanych ćwiczeń.
Na początek zacznij od utrzymania poprawnej postawy ciała. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, wciągnij brzuch i wypnij klatkę piersiową. Staraj się nie garbić i nie opuszczać głowy. Zacznij od kilku minut dziennie i staraj się wydłużać czas tych ćwiczeń. Może być to trudne, ale z czasem wyrobisz w sobie nawyk.
Staraj się spożywać zrównoważone posiłki, bogate w warzywa, owoce, chude białko i pełnoziarniste produkty zbożowe. Unikaj żywności wysokokalorycznej i niezdrowych tłuszczów. Pamiętaj również o regularnym spożywaniu wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
Musisz też wiedzieć, że niektórzy polecają ćwiczenia aerobowe, które mają pomóc zrzucić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę. I o ile mogą one pomóc wygładzić i ujędrnić skórę na szyi, to w walce z podbródkiem nie wystarczą.
Na początek wypróbuj ćwiczenia twarzy. Zacznij od prostego unoszenia głowy i napinania mięśni szyi oraz twarzy. Możesz też oprzeć się o ścianę, tak by plecy do niej przylegały. Patrz przed siebie, a następnie podnoś głowę do góry. Wytrzymaj chwilę, opuść głowę do klatki piersiowej, wytrzymaj i znów popatrz na wprost. Ćwiczenie powtarzaj w kilku seriach po 15-20 powtórzeń na każdą.
Możesz też zmodyfikować nieco powyższe ćwiczenie. Usiądź wygodnie na krześle z oparciem i odchyl głowę do tyłu. Spójrz w sufit i ściśnij usta w dzióbek. Cmoknij, rozluźnij usta i powtórz całość kolejne 15-20 razy.
A jak pozbyć się podbródka z pomocą piłeczki? Układaj ją pod brodę, a następnie regularnie dociskaj i puszczaj. Wybierz niezbyt twardą piłeczkę gumową. Wzmacniając mięśnie szyi, usuniesz obwisły podbródek.
Regularny masaż okolicy podbródka może pomóc w poprawie krążenia krwi i uelastycznieniu skóry. Jednak naprawdę skuteczny będzie, jeśli połączysz go z innymi metodami – ćwiczeniami, odpowiednią dietą. Jak więc zrobić masaż podbródka?
Wykorzystaj dłonie lub specjalny roller z jadeitu bądź z kwarcu. Masaż dłońmi wykonuj z użyciem olejku arganowego lub serum z kolagenem, które dodatkowo pobudzą skórę do regeneracji. Jedną dłoń połóż na dole szyi i dociskając ją zdecydowanie, przesuwaj ku linii szczęki. Jeśli z kolei zdecydujesz się na roller, delikatnie przesuwaj nim od dołu do góry przez kilka minut dziennie.
Domowe sposoby mogą pomóc w walce z opadającą brodą, ale nie są wystarczające. Dlatego warto rozważyć wybór zabiegów kosmetycznych. Jak zmniejszyć podbródek u kosmetyki? Możesz wybrać jedną z poniższych opcji:
Jednak najlepsze efekty przynosi lipoliza iniekcyjna oraz mezoterapia igłowa.
Jedną z najczęściej polecanych metod na zmniejszenie podbródka jest lipoliza iniekcyjna. Jej zadaniem jest poprawa owalu całej twarzy. Ponadto zabieg podniesie policzki, wymodeluje linię żuchwy i oczywiście pomoże usunąć drugą brodę.
Jak działa? Do drugiego podbródka wprowadza się specjalne substancje chemiczne rozpuszczające nagromadzone tkanki tłuszczowe. Substancje te rozbijają komórki tłuszczowe, a następnie są naturalnie usuwane z organizmu. To, jakich kosmetyków do zabiegu użyje specjalistka, zależy od stanu początkowego skóry.
Musisz jednak wiedzieć, że jeden zabieg nie jest wystarczający. W zależności od tego, jak duży jest Twój problem, możesz potrzebować od 3 do 6 sesji lipolizy iniekcyjnej, które należy powtarzać co około 4 tygodnie. Dopiero po takim czasie niechciany drugi podbródek zniknie na dobre.
Na obwisły podbródek polecany jest też zabieg mezoterapii igłowej. Jest to procedura, która polega na wprowadzeniu aktywnych substancji – witamin, minerałów, aminokwasów czy kwasu hialuronowego – bezpośrednio w skórę za pomocą cienkich igieł. Ich zadaniem jest rozpuszczenie tkanki tłuszczowej, stymulacja kolagenu oraz uelastycznienie skóry.
Mezoterapia igłowa pomoże to w redukcji zwiotczenia skóry i poprawie ogólnego wyglądu podbródka. Pomoże też dostarczyć substancji nawilżających, które opóźnia procesy starzenia się skóry. To bezpieczny i stosunkowo mało inwazyjny zabieg. Jednak dla najlepszych efektów zaleca się wykonać go w kilku seriach.
Przeczytaj więcej o zabiegach na twarz w naszych poradnikach: