Pierwsze pytanie jakie pojawia nam się w głowie, to czym tak właściwie jest ten tonik i jaki może mieć faktycznie wpływ na skórę? Jest to płyn, który opiera się przede wszystkim na wodzie oraz składnikach wspomagających takie jak: olejki roślinne, ekstrakty oraz witaminy, substancje czynne, chemiczne np. aromaty barwniki i konserwanty. Ten produkt bardzo często możemy znaleźć w naszej codziennej kosmetyczce i sięgamy po niego zarówno rano, jak i wieczorem, aby skutecznie zadbać o swoją skórę na twarzy, szyi i dekolcie po przebudzeniu ale też po zmyciu makijażu.
Najczęściej spotykane rodzaje toników to: kojące, nawilżające ściągające i oczyszczające. To bardzo ważna informacja ponieważ do każdego typu cery możemy przeznaczyć inny rodzaj toniku.
Jak działa tonik na skórę twarzy?
Naturalne pH skóry ma odczyn kwaśny i wynosi od 3,5 do 5,5. Często zwykłe produkty do demakijażu zmieniają je na zasadowy przez co łatwiej o zakażenia bakteryjne i tym samym pogorszenie się stanu cery.
Tonik stosowany w codziennej pielęgnacji przywraca prawidłowe pH skóry, chroniąc ją by była rozświetlona, nie błyszczała się zbyt mocno i nie było na niej widać niedoskonałości.
Kolejną funkcją toniku jest mikropeeling. Za pomocą nasączonych tonikiem płatków kosmetycznych możemy wykonać delikatny peeling oczyszczający skórę z martwego wierzchniego naskórka, przez co stosowane później serum czy kremy lepiej się wchłoną.
Tonik to również oczyszczenie i odświeżenie skóry. Co prawda po toniku nie uzyskamy takiego efektu jak po płynie micelarnym, jednak tonik jest wystarczający do odświeżenia i oczyszczenia skóry po nocy. Na zakończenie dnia warto sięgnąć po tonik rumiankowy bądź różany, który nie tylko zbierze resztki makijażu i sebum, ale ukoi cerę po całym dniu.
Jak dobrać właściwy tonik ?
Warto sięgać po tonik, który poza przywróceniem prawidłowego pH skóry upora się z pozostałymi potrzebami naszej cery.
- Cera sucha najlepiej reaguje na toniki nawilżające i odżywcze, zawierają one w sobie alantoinę, glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik pantenol, lawendę, olejek arganowy, mleko oraz witaminy, np. witaminę C.
- Cera wrażliwa potrzebuje toniku kojącego zawierajacego : nostrzyk lekarski, wyciąg z aloesu, rumianek, wyciąg z alg morskich, wodę różaną, alantoinę, pantenol
- Cera trądzikowa wymaga działania dwojakiego, zarówno antybakteryjnego jak i złuszczającego. W składzie takiego toniku powinny znajdować się nagietek, melisa, siarka, szałwia, kwas glikolowy, kwas mlekowy, cynk oraz glinka zielona.
- Cera tłusta, do niej dedykowane są najczęściej toniki matujące lub oczyszczające. Tego typu toniki opierają się zazwyczaj na kwasie salicylowym, białej wierzbie, ogórku bądź babce lancetowatej.
- Cera dojrzała potrzebuje nawilżenia oraz złuszczenia, polecane są toniki z kwasami owocowymi i kwasami AHA.
Ze względu na szeroką gamę składników i pewną dowolność tonik możemy przygotować sami w domu.
Podsumowując, czy tonik powinien być stosowany codziennie ? Tak, powinien być on nieodłączną częścią codziennej pielęgnacji, jest to prosty kosmetyk a zawiera w swoim składzie właściwości niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.
Autorka:
Anita Żywicka - Kosmetolog Salon Laser Delux Kraków
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Super! Wreszcie wiadomo, o co chodzi z tym tonikiem 😀