Przebarwienia na skórze są mankamentem, na który uskarża się ponad połowa populacji. Nieestetyczne zmiany częstokroć spędzają sen z powiek wrażliwym na doznania estetyczne osobom. Wiele z nas słyszało o poikilodermie. Jest to rzadki rodzaj zmian, z którym należy się bliżej zaznajomić, aby móc zdiagnozować własne problemy skórne. Czym jest poikiloderma? Jakie są jej przyczyny i czy możliwe jest jej leczenie?
Poikiloderma – czym jest?
Poikiloderma Civetta (siateczkowata pigmentacja skóry) to rodzaj zmian barwnikowych nabytych. Mianem poikilodermy określa się stan skóry charakteryzujący się widocznym i intensywnym rumieniem, któremu towarzyszą teleangiektazje, odbarwienia i plamy w formie przebarwień. Przebarwienia te występują w okolicach dekoltu, towarzyszyć im również może efekt tak zwanej indorzej szyi, ze względu na podrażnione mieszki włosowe w tym obszarze. Nieregularne przebarwienia i rozszerzone naczynia krwionośne zlokalizowane są zazwyczaj na bocznych powierzchniach twarzy i szyi. Dolegliwości tej towarzyszyć może także atopia. Poikiloderma nie wpływa na stan zdrowia chorego, stanowi jednak specyficznego rodzaju defekt estetyczny. Poikiloderma dotyka najczęściej kobiet w średnim wieku o jasnej karnacji, które bardzo często korzystają z promieni słonecznych i regularnie się opalają. Schorzenie to charakteryzuje występowanie zjawisk hiperpigmentacji i hipopigmentacji.
Poikiloderma – przyczyny
Do przyczyn odpowiedzialnych za występowanie poikilodermy zaliczamy nadmierną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, połączone najczęściej z fotouczuleniem, będącym reakcją np. na niektóre kosmetyki bądź leki światłouczulające czy tabletki hormonalne.
Poikiloderma - leczenie
Leczenie poikilodermy jest możliwe. Objawy poikilodermy złagodzić mogą leki takie jak alfa i beta hydroksykwasy oraz retinoidy. W walce z dolegliwością pomocne okażą się z pewnością różnego rodzaju substancje rozjaśniające. Osoby zmagające się z poikilodermą przede wszystkim powinny zwracać szczególną uwagę na ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym – i w tym celu stosować kremy z filtrem SPF 30 lub wyższym.
Jedną z najskuteczniejszych metod w walce z przebarwieniem jest jednak zastosowanie zabiegów laserowych. Światło lasera pochłania nagromadzona w przebarwieniach melanina. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury komórki przebarwionej skóry ulegają zniszczeniu, a same zmiany stają się rozjaśnione, po czym złuszczają się przez okres około dwóch tygodni od wykonania zabiegu. Bardzo często po przebarwieniach nie pozostaje ani śladu. Należy jednak pamiętać, że w trakcie trwania kuracji nie należy wystawiać leczonej skóry na działanie światła słonecznego. Zabiegi laserowe, w zależności od złożoności zmian poikilodermy należy powtarzać kilkakrotnie w kilkutygodniowych odstępach
Przeczytaj więcej o depilacji w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: