(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Wdowi garb: objawy, przyczyny i skuteczne sposoby leczenia - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Wdowi garb: objawy, przyczyny i skuteczne sposoby leczenia

Wdowi garb: objawy, przyczyny i skuteczne sposoby leczenia

Czy zauważyłaś lub zauważyłeś u siebie narośl na karku, która sprawia, że Twoja sylwetka gorzej się prezentuje? Koniecznie sprawdź, czym jest wdowi garb i jakie są przyczyny jego powstawania. To schorzenie wiąże się z defektem estetycznym i bólem, więc warto wiedzieć, jak je leczyć. Podpowiadamy, jakie zabiegi pomagają pozbyć się wdowiego garbu i jak ćwiczyć oraz jak masować to miejsce. Poniżej znajdziesz także informację na temat pozycji snu zalecanej przy wdowim garbie.spis treści

Zobacz także artykuł: Lipoliza iniekcyjna – skuteczny zabieg modelujący.

Wdowi garb: jak wygląda i skąd się bierze?

Wdowi garb, czyli inaczej bawoli kark, to schorzenie polegające na powstaniu nieestetycznego zgrubienia tam, gdzie odcinek szyjny kręgosłupa łączy się z odcinkiem piersiowym. Jak wygląda wdowi garb? Charakterystyczne dla wdowiego garbu jest zgrubienie związane z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej u podstawy karku. Temu schorzeniu towarzyszy także nadmierne wysunięcie barków i głowy do przodu oraz zaokrąglenie pleców, ponadto prędzej czy później pojawia się również problem z obwisłą skórą na szyi. Taka wada postawy bardzo często powoduje ból, sztywność karku oraz mrowienie w kończynach górnych. Trzeba też przyznać, że wdowi garb stanowi poważny defekt kosmetyczny. Przez bawoli kark właściwie cała sylwetka prezentuje się mniej atrakcyjnie.

Chcesz wiedzieć, skąd bierze się wdowi garb i jakie są przyczyny jego powstawania? Jeszcze do niedawna kojarzono go z wadą postawy, która dotyczy głównie osób starszych, jednak coraz częściej pojawia się on u kobiet i mężczyzn w średnim, a nawet dość młodym wieku. Niegdyś taka deformacja w obrębie karku dotyczyła zazwyczaj kobiet w wieku okołomenopauzalnym, które nierzadko były już wdowami. Od czego robi się wdowi garb? Obecnie wdowi garb jest najczęściej wynikiem siedzącego trybu życia, który wiąże się na ogół z rodzajem wykonywanej pracy, a także z tym, że czas wolny spędza się przed ekranem komputera.

Wdowi garb

Wdowi garb przyczyny schorzenia

Siedzący tryb życia nie jest jedyną przyczyną powstawania wdowiego garbu. Jakie są główne przyczyny wdowiego garbu? Warto wiedzieć, że do przyczyn powstania wdowiego garbu zalicza się między innymi zaburzenia hormonalne, w tym zbyt wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Wysoki poziom kortyzolu to powszechny problem dzisiejszego społeczeństwa, ale pojawia się on także u osób cierpiących na zespół Cushinga. W przebiegu tej choroby nadmiar kortyzolu powoduje przemieszczanie się nagromadzonej tkanki tłuszczowej w różne obszary organizmu, w tym właśnie tam, gdzie pojawia się wdowi garb. Do powstania bawolego karku przyczynia się ponadto zaawansowana osteoporoza. Co ważne, schorzenie to często idzie w parze z kifozą piersiową. Pojawienie się wdowiego garbu może mieć też związek z predyspozycjami genetycznymi. Co ważne, narażone są na niego także kobiety z dużym biustem, które noszą źle dobrany biustonoszWdowi garb, to problem, którego nie można lekceważyć, więc jeśli dotyczy on także Ciebie, sprawdź, jak się go pozbyć!

Wdowi garb - leczenie. Zabiegi, które pomogą zniwelować problem

Jeśli zauważyłaś lub zauważyłeś, że wdowi garb to schorzenie, którego objawy pojawiły się także u Ciebie, to wiedz, że na szczęście możesz poprawić swoją sylwetkę. Musisz jednak wykazać się cierpliwością i działać w sposób złożony. Jeśli masz wdowi garb i interesuje Cię jego leczenie, to koniecznie weź pod uwagę nowoczesne zabiegi pomagające w zniwelowaniu problemu. Czy wdowi garb można wyleczyć? Jak? Jednym z takich zabiegów jest lipoliza iniekcyjna, która pozwala pozbyć się tłuszczu nagromadzonego na karku. Ten mało inwazyjny zabieg ten wiąże się z podskórnym podawaniem specjalnego preparatu w określone miejsce. Substancje, które wprowadza się pod skórę, rozrzedzają i rozpuszczają złogi tłuszczowe. Lipoliza iniekcyjna ułatwia też wydalenie rozpuszczonej tkanki tłuszczowej z organizmu. Wykonuje się ją po zastosowaniu miejscowego znieczulenia.

Lipoliza iniekcyjna

Sprawdź

Czy da się cofnąć wdowi garb? Tak, możesz też zdecydować się na endermologię ALLIANCE, czyli skuteczny zabieg modelujący sylwetkę. Endermologia to masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na głębsze warstwy tkanek i pobudzania krążenie krwi oraz limfy. Taki zabieg także redukuje tkankę tłuszczową w miejscu, gdzie pojawił się wdowi garb. Warto też wiedzieć, że endermologia na wdowi garb dodatkowo poprawia wygląd skóry i łagodzi dolegliwości bólowe mięśni oraz kręgosłupa, często występujące u osób z bawolim karkiem. Masaż podciśnieniowy na wdowi garb jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Ćwiczenia na wdowi garb: powrót do zdrowej i wyprostowanej postawy

Niewątpliwie odpowiednie zabiegi odgrywają bardzo ważną rolę w niwelowaniu wdowiego garbu, ale możesz zrobić coś więcej, aby odzyskać i utrzymać wyprostowaną postawę. Ćwiczenia na wdowi garb to coś, czego nie można pomijać. Warto zacząć od mniej intensywnych ćwiczeń, a także zadbania o prawidłową pozycję ciała podczas pracy, tak aby przez wiele godzin każdego dnia schorzenie nie pogłębiało się. Siedząc przy komputerze, nie podwijaj nóg pod siebie. Kąt zgięcia kolan powinien wynosić 90°, a całe stopy mają opierać się na podłodze. Staraj się też nie pochylać do przodu i zachować lekko odchyloną do tyłu pozycję ciała. Dobrym pomysłem będzie umówienie się na indywidualne konsultacje z fizjoterapeutą, który podpowie, jakie ćwiczenia będą w Twoim przypadku najlepsze.

Jakie są ćwiczenia na wdowi garb? Jeżeli chcesz zniwelować wdowi garb, postaw na ćwiczenia rozciągające i wzmacniające napięte oraz skrócone mięśnie. Oto trzy proste ćwiczenia na wdowi garb, które można wykonywać w domu:

1. Stań pod ścianą. Wyprostuj się i unieś ręce na boki. Zatrzymaj dłonie na wysokości skroni, wypchnij pierś do przodu i cofnij ręce. To ćwiczenie wykonaj 15 razy.

2. Usiądź i wyprostuj plecy, opuść barki jak najniżej (to bardzo ważne przy ćwiczeniach na dobrą prawidłową postawę) i ściągnij lekko łopatki w tył. Następnie cofnij głowę, ile możesz, wypychając równocześnie klatkę piersiową do przodu. Czubek głowy powinien sięgać jak najwyżej. Utrzymaj pozycję kilka sekund i rozluźnij się. Zalecane jest wykonanie 15-20 powtórzeń.

3. Usiądź na krześle. Wyprostuj się i delikatnie przechyl głowę na prawy bok, jakbyś chciała lub chciał dotknąć uchem ramienia. Połóż prawą rękę na głowie, tak aby dotknąć lewego ucha. Wytrzymaj 15–30 sekund i powtórz ćwiczenie na drugą stronę ciała. Wykonaj kilka powtórzeń na dwie strony.

Kobieta wykonuje ćwiczenia na wdowi garb
Ćwiczenia na wdowi garb

Wdowi garb objawy

Wdowi garb można rozpoznać nie tylko po uwypukleniu na karku, ale także poprzez objawy. Jakie objawy daje wdowi garb? Oto najważniejsze z nich:

 • Ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego
 • Zaburzenia koncentracji
 • Zawroty głowy
 • Ból karku
 • Szumy uszne
 • Bruksizm
 • Drętwienie rąk

Objawy wdowiego garbu są raczej ciężkie do przeoczenia. Jeśli zauważysz u siebie objawy, które są charakterystyczne dla takiego schorzenia, jak wdowi garb - skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że zaburzenia koncentracji, szumy uszne, zawroty głowy, czy drętwienie kończyn to poważne objawy, których nie wolno bagatelizować. Nie zawsze muszą oznaczać wdowi garb, mogą mieć swoje podłoże w zupełnie innym schorzeniu.

Wdowi garb a sen: jak wybierać pozycję do snu, aby uniknąć problemów?

Wdowi garb może być problematyczny podczas nocnego spoczynku, trzeba więc wiedzieć, jak spać, by szybko zasnąć i nie narażać się na ból oraz pogłębienie problemu. Osoby, które mają wdowi garb, powinny spać na plecach, aby odciążyć kręgosłup. Musisz też wybrać odpowiednie podparcie głowy. Należy zrezygnować z poduszek, które się zapadają. Zwykła poduszka jest stanowczo odradzana, nie sprawdzi się także klasyczna poduszka ortopedyczna. Najlepiej będzie zainwestować w poduszkę, która ma inną wysokość na plecach, a inną po bokach. Na takiej poduszce głowa nie będzie wypchnięta w kierunku sufitu, więc kręgosłup szyjny zyska odpowiednie wsparcie i w czasie snu będzie miał fizjologiczną pozycję. Dzięki podparciu tego typu ograniczysz też dolegliwości bólowe.

Poduszka na wdowi garb

Podczas profilaktyki lub leczenia wdowiego garbu ważna jest odpowiednia pozycja w trakcie snu. Jeśli niepokoi Cię wdowi garb kup profilowaną poduszkę ortopedyczną. Taka poduszka wykonana z pianki termoelastycznej idealnie dopasuje się do Ciebie. Profilaktyka i leczenie wdowiego garbu to czynności, które muszą wejść Ci w nawyk. Musisz dbać o prawidłową postawę i odpowiednią pozycję podczas snu każdego dnia. Wdowi garb często przez pierwszy okres powstawania jest niezauważalny. Częściej pojawia się u osób z siedzącym trybem życia. Ból i uczucie sztywności w karku powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym.

Wdowi garb jak spać?

Jak spać, gdy masz wdowi garb? Po pierwsze zaopatrz się w odpowiednią poduszkę ortopedyczną, która utrwali prawidłową postawę ciała podczas snu. Upewnij się, że poduszka nie jest za wysoka. Musisz też jak najczęściej spać na plecach w prostej pozycji, która nie nadwyręża Twojego kręgosłupa. Jeśli chcesz zapobiec lub wyleczyć wdowi garb:

 • Zaopatrz się w odpowiednią poduszkę.
 • Śpij na plecach.
 • Unikaj spania na boku lub na plecach.
 • Nie trzymaj głowy zbyt wysoko.

Techniki masażu dla lepszej postawy: jak masować wdowi garb?

Odpowiedni masaż pozwoli rozluźnić napięte mięśnie, poprawi krążenie w odcinku kręgosłupa szyjnego, pomoże pozbyć się bólu i przywróci ruchomość, a nawet zredukuje wdowi garb. Aby masaż przyniósł pożądane korzyści, najlepiej będzie udać się do doświadczonego fizjoterapeuty. Dobrze sprawdzi się masaż tkanek głębokich i masaż poprzeczny okolicy karku. Niekiedy stosuje się również terapię punktów spustowychJak masować wdowi garb w domu? Podczas masażu wdowiego garbu warto pamiętać o 4 technikach manualnych:

 • Masowanie
 • Naciskanie
 • Ugniatanie
 • Głaskanie

Osoby, które chcą wiedzieć, jak zlikwidować wdowi garb, muszą zrozumieć, że przy tym schorzeniu istotne jest holistyczne podejście do zdrowia. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym często przynoszą świetne efekty, ale ważna jest także samodyscyplina na co dzień. Sprawdź, dlaczego warto połączyć modelowanie sylwetki w salonie z ćwiczeniami fizycznymi w domu.

Masażer na wdowi garb

Jeśli nie mamy możliwości ręcznego masażu, dobrym sposobem na wdowi garb jest użycie masażera. Jaki masażer wybrać na wdowi garb? W warunkach domowych odczuwalne korzyści przynosi automasaż z wykorzystaniem rollera.

Przeczytaj więcej o zabiegach laserowych w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

0 0 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday