fbpx
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Płock Poznań Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Prosaki i kaszaki na twarzy - Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Prosaki i kaszaki na twarzy - Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Każdego dnia  mnóstwo osób poszukuje informacji na temat zmian pojawiających się na skórze. Coraz więcej z tych zapytań dotyczy prosaków oraz kaszaków umiejscowionych zwykle na  naszej twarzy. Czy Ty także należysz do tej grupy, która chciałaby się dowiedzieć o nich jak najwięcej? A może wciąż zastanawiasz się, jak odróżnić od siebie prosaki czy kaszaki?

 

spis treści

  Zacznijmy od początku czyli jaka może być przyczyna powstawania takich defektów? Jak się okazuje powodów może być kilka m.in. podłoże genetyczne, zła pielęgnacja ( źle dobrane kosmetyki), dieta  oraz czynniki etiologiczne.

  Gdzie zwykle występują kaszaki i prosaki?

  1.  Prosaki są najczęściej umiejscowione na twarzy w okolicy kości jarzmowej i przypominają drobniutkie białe kuleczki, występują w grupie ale są rozsiane pojedynczo. 
  2. Kaszaki mogą umiejscowić się na całym ciele (dość często występują na głowie) Zazwyczaj występuje pojedynczo i może osiągnąć na prawdę duże rozmiary. W takich przypadkach aby je usunąć niezbędna będzie pomoc chirurga. 

  Prosaki mogą usuwać się samoczynnie ale rzadko tak się dzieje. Zwykle musimy interweniować z zewnątrz. Jak? Jeżeli jesteś cierpliwa i chcesz tego dokonać domowymi sposobami to możesz zastosować:

  • Zabiegi złuszczające czyli kwasy, peelingi
  • Właściwe oczyszczanie skóry

  Jednak gdy zależy Ci na czasie i liczy się dla Ciebie, to żeby tego typu działania były wykonane przez profesjonalistę to postaw na zabiegi w gabinecie. Fakt jest taki, że one także prowadzą do złuszczenia skóry i jej właściwego przebudowania. Wykonując cyklicznie takie zabiegi złuszczające w salonie kosmetycznym, jakim jest Laser Delux możesz liczyć, że tego typu zmiany już do Ciebie nie powrócą a przecież na tym Ci właśnie zależy.

   A co z kaszakami? Tak jak wcześniej napisałam w takim wypadku niezbędna jest pomoc lekarza, ponieważ kaszaki są umiejscowione dużo głębiej  w skórze niż prosaki (najczęściej widać uwypuklenie skóry). Kaszak jest to struktura otorbiona tzn. że po usunięciu “zawartości kaszaka" torebkę tkankową również trzeba wyciąć. Bez tego mamy niemal  100% pewności, że ta zmiana na skórze wróci.

   

  prosaki na policzku

  Prosaki pod oczami i na powiece 

  Prosaki najczęściej umiejscowione są w okolicy kości jarzmowej dlatego gdy na Twojej powiece pojawią się niepokojące, wystające grudki to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie masz do czynienia z prosakami a np. 

  1. jęczmieniem
  2. kępkami żółtymi
  3. włókniakami

  Czasami pacjenci przychodzą ze zmianami widocznymi przy naciągnięciu skóry (musimy jednak pamiętać że skóra na powiekach jest bardzo cienka i takie naciągnięcie uwidacznia nic innego jak gruczoły łojowe tzw. gruczoły meiboma). Oczywiście każde przerosty gruczołów trzeba skonsultować z lekarzem lub kosmetologiem. Dopiero po takiej rozmowie ustalany jest plan działania. 

  Prosaki na narządach intymnych dlaczego się tam pojawiają?

  Zmiany przypominające prosaki mogą również pojawić się na narządach intymnych męskich i żeńskich i zazwyczaj budzą wiele wątpliwości . O ile prosaki w okolicy oczu nie mają podłoża chorobowego tak w przypadku stref intymnych trzeba się mieć na baczności ponieważ możemy mieć do czynienia z : 

  • opryszczką
  • brodawkami
  • kiłą

  Patrycja Krajewska - Kosmetolog

  Laser Delux

  5 1 vote
  Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marlena
  Marlena
  1 miesiąc temu

  Często ludzie mylą te pojęcia a artykuł w zupełności wyczerpuje temat.