Piękne, zdrowe i gęste włosy na głowie to marzenie większości kobiet. Niestety ich nadmierna obecność na innych częściach ciała może wpędzać w kompleksy. Często przyczyną nadmiaru owłosienia u kobiet są problemy hormonalne, zwłaszcza zwiększony poziom testosteron
Rozróżniamy zwykle dwa typy nadmiernego owłosienia:
- Hipertrichoza - endokrynologiczna przyczyna nadmiernego owłosienia, które może wystąpić w dowolnej okolicy ciała, zarówno u kobiet i mężczyzn. Zaburzenie charakteryzuje dużą ilością owłosienia całym obszarze skóry.
- Hirsutyzm - objawia się występowaniem szorstkich, grubych i ciemnych włosów w miejscach typowych dla mężczyzn: klatka piersiowa, twarz, brzuch. Za taki stan owłosienia odpowiada podwyższone stężenie androgenów. Hirsutyzm może być objawem chorób ustrojowych.
Inną przyczyną nadmiernego owłosienia może być zbyt wysoki poziom prolaktyny. Jest to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Gdy jest go zbyt dużo, możemy mieć problem z trądzikiem, zaburzeniami miesiączkowania, niepłodnością, zmniejszeniem libido a nawet z depresją.
Jeżeli zauważysz u siebie objawy nadmiernego owłosienia skonsultuj się z lekarzem.
Czy depilacja laserowa jest skuteczna przy zaburzeniach hormonalnych?
Często pojawia się to pytanie. Odpowiedź brzmi: tak, jednak gospodarka hormonalna musi być uregulowana. Mieszki włosowe, które ulegną uszkodzeniu pod wpływem działania lasera już nie odrosną. Niestety, kiedy na skutek zaburzeń hormonalnych pojawią się nowe mieszki włosowe, może zaistnieć konieczność powtórzenia serii depilacji laserowej.
Ważne!
Trzeba pamiętać, że włosy nie rosną w tym samym czasie. Część znajduje się w fazie wzrostu, kolejne w fazie uśpienia - właśnie na włosy światło lasera nie zadziała prawidłowo. Aby depilacja laserowa była skuteczna należy wykonać ok. 6 zabiegów, powtarzając je średnio co 8-12 tygodni. Wtedy wiązka światła lasera jest w stanie wychwycić wszystkie włoski na ciele.
Istnieją też pewne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej:
- ciąża i okres karmienia piersią
- łuszczyca w miejscu wykonywania zabiegu
- cukrzyca
- padaczka
- niektóre choroby serca i skóry
- aktywna opalenizna
- przyjmowanie leków i ziół światłoczułych
Przeczytaj więcej w podobnej tematyce w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: