fbpx
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Pajączki na nogach - dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Pajączki na nogach - dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Rozszerzone, pęknięte, widoczne po naciągnięciu skóry naczynka często pojawiają się nie tylko na twarzy ale też na nogach. Mogą one być źródłem kompleksów i zmniejszać pewność siebie, doskonale wiemy, że stan naszej skóry i psychiki są ze sobą powiązane.  W tym artykule wytłumaczymy Ci czym są wenektazje na nogach, skąd się biorą i jak możemy pozbyć się niechcianego defektu na skórze. Koniecznie zostań z nami do końca a wszystkiego się dowiesz. 

Przyczyny wenektazji na nogach

Wenektazje to odmiana teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych w obrębie kończyn dolnych. Najczęściej są zlokalizowane na udach, okolicy podkolanowej, na podudziach i okolicy kostki przyśrodkowej. To nitkowate, rozgałęzione zmiany niewyczuwane przy dotyku, różniące się od otaczającej skóry wyłącznie zabarwieniem. W skrajnych przypadkach mogą tworzyć obraz jednorodnych, zlanych plam. Problem teleangiektazji to dostrzegalny defekt estetyczny dotyczący częściej kobiet niż mężczyzn między 30-50 rokiem życia. Mogą pojawić się też w okresie ok. 20 roku życia bądź wcześniej w okresie dojrzewania i nasilają się z wiekiem. Należy jednak pamiętać, że drobne, potocznie nazywane „pajączki” na nogach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mogą natomiast sygnalizować nieprawidłowości w układzie żylnym co w konsekwencji może nawet doprowadzić do niewydolności żylnej. Teleangiektazje, jak i wspomniane wenektazje stają się bardziej widoczne pod wpływem promieniowania słonecznego, silnego wiatru lub mrozu, po diecie bogatej w pikantne potrawy, po spożyciu alkoholu, a także po intensywnym wysiłku.

Przyczyny powstawania zmian w obrębie układu żylnego kończyn dolnych:

 • ciąża, 
 • okres dojrzewania, menopauza,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • problemy hormonalne
 • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
 • otyłość,
 • palenie papierosów, alkohol,
 • stojący tryb życia,
 • nadmierna ekspozycja na promienie UV,
 • nadmierne obciążenie kończyn dolnych- długotrwałe noszenie butów na wysokim obcasie czy zbyt obcisłe spodnie
 • niewydolność krążenia, zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • nadciśnienie tętnicze
 • długotrwałe przyjmowanie leków (np. terapia sterydami),
 • częste depilacje woskiem,
 • przewlekłe zatrucia, zaparcia.

Jak wyglądają pajączki na nogach? 

Tak, jak wspomniałam w poprzednim akapicie, pajączki mogą na początku pojawiać się pojedynczo, jednak z czasem tworzyć skupiska. W przypadku wenektazji, czyli teleangiektazji zlokalizowanych w okolicach nóg, ich średnica waha się od 0.4-1 mm.  Charakteryzują się najczęściej niebiesko sinym kolorem, bądź brunatno czerwonym. Ich kolor zależy od tego, czy mają związek z naczyniami żylnymi czy tętniczymi. Widoczne są szczególnie po naciągnięciu skóry. Popękane naczynka najczęściej dotyczą I i II fototypu skóry wg Fitzpatricka, czyli bardzo jasne i jasne karnacje. 

Teleangiektazje można podzielić ze względu na czas ich pojawienia się:

- pierwotne, czyli samoistne, najczęściej związane z genetyką, wrodzonymi wadami budowy naczyń, ciążą czy innymi chorobami,

- wtórne inaczej nabyte, powstają na przestrzeni lat, w wyniku np. powikłań po leczeniu czy działań czynników zewnętrznych np. promieniowanie UV 


Zmiany te można podzielić ze względu na ich wygląd:

 • liniowe,
 • grupowe,
 • siatkowate,
 • drzewkowate,
 • pajączkowate,
 • guzkowe
 • rozsiane

Najlepsze zabiegi na pozbycie się pajączków na nogach

Najbardziej sprawdzoną metodą w przypadku rozszerzonych naczyń o średnicy do 2 mm są zabiegi z użyciem lasera o długiej fali i długim impulsie. Celem zabiegu jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii pochłanianej przez hemoglobinę do termicznej koagulacji naczyń i w efekcie zapadnięcia się naczynka, bez naruszania i uszkodzenia otaczającej skóry. Zaletą nieinwazyjnego usuwania naczynek jest szybki okres rekonwalescencji. Ewentualne zaczerwienienie, obrzęk, pęcherzyki czy strupki znikają w przeciągu 7 dni. W przypadku niewielkich zmian zazwyczaj wystarczy jeden zabieg. Jeśli jednak jest to sieć popękanych naczynek i położone są one głębiej, może być potrzebna seria, 5-6 zabiegów laserowych wykonywanych w odstępie 4 tygodniowym. 

Lasery stosowane do zamknięcia naczynek na nogach to Nd-YAG, diodowy, aleksandrytowy, PDL, KTP. Jednak w celu usunięcia tych dużych i głęboko położonych najczęściej wybierany jest Nd-YAG przez to, że emituje promieniowanie podczerwone, najlepiej pochłaniane przez hemoglobinę w naczynku. 


Istotne przed wykonaniem zabiegu jest wcześniejsze wykluczenie przeciwwskazań tj: ciąża, karmienie piersią, opalona skóra, leki i zioła światłouczulające, terapia izotretynoiną, fotodermatozy, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, stany zapalne skóry oraz infekcje organizmu. 

W przypadku zmian powyżej 2 mm średnicy standardem leczenia jest skleroterapia. To metoda wykonywana wyłącznie przez lekarza polegająca na podawaniu do żyły tzw. sklerozantu, czyli substancji uszkadzających naczynia.  Doprowadza to do podrażnienia, zwłóknienia a w ostateczności do zamknięcia światła nieprawidłowo funkcjonującej żyły. Po zabiegu przez kilka dni stosuje się terapię uciskową w postaci pończoch uciskowych. 

Jak pielęgnować nogi z pękającymi naczynkami?

Istotna jest profilaktyka zapobiegająca pojawieniu się niechcianych pajączków na nogach. Bardzo ważne jest unikanie czynników obciążających- redukcja nadmiernej wagi ciała, większa aktywność fizyczna czy na co dzień stosowanie wygodnego obuwia.
Jeżeli mamy tendencje i preferencje genetyczne do pojawiania się wenektazji to warto pomyśleć o zakładaniu rajstop przeciwżylakowych. Oprócz pełnienia funkcji dolnej części garderoby, są wyrobem medycznym uciskają skutecznie nogi, co zapobiega nadmiernemu rozszerzaniu się żył. Należy unikać opalania się, wręcz w okresie nasłoneczniania regularne aplikowanie kremów z filrem SPF 30 lub 50, rezygnujemy również z  gorących kąpieli czy saun. Niewskazane są częste zmiany temperatury otoczenia. 

Ważnym elementem jest prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta. Należy spożywać duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega- 3, które zapobiegają procesom zapalnym i redukują zaczerwienienia oraz obrzęki. Niezbędne jest dostarczanie witaminy A, wpływającej na regenerację naskórka, witaminy C i K, które wzmacniają naczynia krwionośne oraz witaminy z grupy B.

Istnieje też wiele preparatów w postaci balsamów, maści czy żeli, które są dedykowane skórze na nogach z rozszerzonymi naczynkami. Takie produkty mogą zawierać np. wyciąg z kasztanowca, z oczaru wirginijskiego, miłorząb japoński, rutynę i arnikę górską. Dodatkowo masując okolice tymi preparatami pobudzamy  krążenie kończyn dolnych co może przynieść ukojenie przy uczuciu ciężkości i bolesności nóg. 

Po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą można też stosować suplementację, która najczęściej opiera się na naturalnych wyciągach. Naczynia wzmacnia przyjmowana doustnie zmikronizowana diosmina, która zmniejsza przepuszczalność żył, hesperydyna czy ruszczyk kolczasty. 

 

 

W salonie Laser Delux znajdziesz doświadczone i wykształcone Kosmetolog, które specjalizują się w laserowym zamykaniu naczynek oraz ułożą dla Ciebie cały plan pielęgnacyjny. Zapraszamy na darmową konsultacje! 

Autorka:

Karolina Kwarciany - Kosmetolog

Laser Delux w Łodzi

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments