Wypadanie włosów jest złożonym problemem, którego przyczyny mogą być zakorzenione zarówno w czynnikach genetycznych, jak i środowiskowych. To właśnie te drugie powodują najczęściej występowanie jednego z zaburzeń wzrostu włosów, jakim jest łysienie telogenowe.
Łysienie telogenowe jest zaburzeniem wzrostu włosa występującym niemal wyłącznie u kobiet. Do objawów tego mechanizmu łysienia należy znaczna utrata włosów, często o nagłym przebiegu. Utrata włosów jest najczęściej rozlana, co oznacza, że włosy mogą równomiernie wypadać z całej głowy. Dodatkowo często obserwuje się objawy tzw. trichodynii, czyli bólu, pieczenia czy swędzenia skóry głowy. Jednym z charakterystycznych zjawisk występujących w przypadku łysienia telogenowego jest większa niż zwykle utrata włosów w czasie ich mycia.
Aby najlepiej zobrazować, na czym polega telogenowy mechanizm wypadania włosów, warto zapoznać się z podstawowymi fazami wzrostu włosa, jakimi są anagen, katagen oraz telogen. Anagen jest aktywną fazą wzrostu włosa. To właśnie wtedy komórki tworzące włos mnożą się, umożliwiając jego wzrost. W przypadku skóry głowy znaczna większość naszych włosów znajduje się właśnie w fazie anagenu. Katagen jest przejściową fazą wzrostu włosa, która polega na zahamowaniu jego wzrostu. Telogen z kolei jest fazą spoczynku, prowadzącą ostatecznie właśnie do wypadania. W stanie fizjologicznym, włosy przechodzą w poszczególne fazy na tyle równomiernie, że nie zauważamy ich przerzedzenia. W przypadku łysienia telogenowego, duża część włosów przechodzi nagle z fazy anagenu (aktywnego wzrostu) w fazę telogenu (spoczynku), co w następstwie prowadzi do ich wzmożonego wypadania. Proces ten występuje naturalnie u noworodków, u których zmiana gospodarki hormonalnej po porodzie prowadzi do znacznej utraty włosów, nabytych wcześniej pod wpływem oddziaływania hormonów matki. Do łysienia telogenowego prowadzą jednak również inne, niefizjologiczne przyczyny.
Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia łysienia telogenowego. W zasadzie są one na tyle powszechne, iż mogą dotknąć niemal każdego z nas.
Do najczęstszych należą:
Mechanizm telogenowego wypadania włosów jest też charakterystyczny dla części chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Charakterystyczne dla tego zaburzenia jest wystąpienie wypadania po ok. 2-4 miesiącach od zadziałania czynnika szkodliwego.
Aby wspomóc terapię łysienia telogenowego, najlepiej jest rozpocząć od badania trychologicznego, które pozwoli dokładniej określić, czy na pewno z tym typem łysienia mamy do czynienia. Wzmocnienie włosów, gdy zaobserwujemy pierwsze oznaki łysienia jest jednak równie ważne. Szczególnie pomocne w tej kwestii mogą być proste metody pielęgnacyjne.
W czasie konsultacji z ekspertem można nie tylko uzyskać dokładniejszą diagnozę stanu skóry głowy i włosów, ale także plan zabiegowy mogący znacznie przyczynić się do zmniejszenia lub wręcz zahamowania problemu łysienia. Jeśli przyczyna wypadania włosów była jednorazowa (np. narkoza), problem wypadania powinien ustąpić samoistnie. Warto jednak pamiętać, iż do czasu uregulowania faz wzrostu włosa, wiele długich włosów może wypaść. Prowadzi to często do znacznego przerzedzania włosów na długości nawet na lata, zanim nowe, odrastające włosy uzyskają pożądaną długość. Stąd tak ważne jest wdrożenie procedur, mogących ograniczyć lub zahamować proces wypadania.
Jednym z zabiegów o dużej skuteczności w terapii łysienia telogenowego jest mezoterapia igłowa. To zabieg umożliwiający wprowadzenie składników aktywnych w głąb skóry, dokładnie tam, gdzie mogą wywołać pożądany efekt. Preparaty przeznaczone do mezoterapii zawierają kompleksy składników takich jak peptydy biomimetyczne, oddziałujące bezpośrednio na receptory w mieszku włosowym, zmniejszając wypadanie włosów. Odpowiedni produkt dobierany jest przez specjalistę w taki sposób, by skupić się na największej potrzebie Klienta
Innym zabiegiem mogącym wchodzić w skład terapii zmniejszającej łysienie telogenowe jest karboksyterapia. To zabieg polegający na podaniu pod skórę dwutlenku węgla, wywołując przez to poprawę ukrwienia mieszka włosowego, a także wytworzenie nowych naczyń krwionośnych wokół mieszka.
Terapia zabiegowa jest zawsze indywidualnie dobrana, dzięki czemu szybko można zauważyć jej efekty, a jeśli przyczyna łysienia zostanie wyeliminowana, Klienci mogą długo cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.
Przeczytaj więcej o włosach i skórze głowy w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: