Włosy to wytwory naskórka dzielące się na łodygę, korzeń oraz cebulkę, która jest motorem wzrostu włosa. Pod względem chemicznym włos składa się głównie z keratyny, barwnika i składników mineralnych. Znajdują się one na całym naszym ciele, wyjątkiem są jedynie wnętrza dłoni, zgięcia stawów czy podeszwy stóp. Włosy, które znajdują się na naszej głowie, to wizytówka zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn dlatego, tak bardzo zależy nam na tym, żeby były piękne zdrowe i gęste! Jak to zrobić? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.
Od czego zależy porost włosów?
Porost włosów to bardzo indywidualna sprawa, która zależy od różnych czynników. Szczególny wpływ na to może mieć: dieta, tryb życia czy po prostu geny. Zakłada się, że włos rośnie 1 cm miesięcznie, czyli 12 cm przez cały rok. Cały cykl wzrostu włosa trwa kilka lat i dzieli się na trzy fazy.
- Fazę anagenu, - to żywa faza wzrostu włosa w mieszku włosowym. Jest uwarunkowana genetycznie i trwa od 2 do 7 lat.
- Fazę katagenu po zakończeniu fazy żywej wchodzi w fazę zanikania, która wynosi od 14 do 21 dni. W tym czasie w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy. Zanika macierz włosa i włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry.
- Fazę telogenu, czyli faza wypadania, podczas której nie zachodzą we włosach żadne procesy przemiany materii. W ciągu 30-90 dni cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu wypada przy myciu, szczotkowaniu lub zostaje wypchnięta przez nowo rosnący włos.
Czy pielęgnacja może mieć wpływ na szybszy wzrost włosów?
Zastosowanie właściwej pielęgnacji oraz zmiana diety, może wpłynąć na porost włosów oraz poprawić ich kondycję. Ważne jest wzbogacenie diety o składniki odżywcze, ograniczenie stosowania urządzeń do układania i stylizacji włosów, bezpieczne i delikatne upinanie włosów oraz właściwie dobrane kosmetyki.
W pielęgnacji włosów słabych i wypadających powinno się unikać produktów drażniących skórę głowy, w których zawarte są konserwanty, sztuczne substancje zapachowe i barwiące, PEG-i czy silikony.
Na porost włosów znakomicie działają: witamina E i B3, betaina, kofeina, panthenol, czarnuszka, keratyna roślinna, mleczko pszczele, ekstrakty: z mięty pieprzowej, żeń-szenia, miłorzębu japońskiego, nagietka, amli, kory chinowej, guarany, wąkroty azjatyckiej, arniki górskiej.
Co zaburza cykl rozwojowy włosów?
W przypadku zdrowego człowieka można zaobserwować wypadanie nawet do 150 włosów dziennie. Nie zawsze dzieje się to w sposób naturalny. Istnieje wiele negatywnych czynników, powodujących ich utratę.
Oto niektóre z przyczyn wypadania włosów: nadmierny stres, zbyt intensywna pielęgnacja, uszkodzenia mechaniczne włosa, zaburzenia hormonalne, choroby skóry głowy (głównie łupież, AZS, grzybica) czy braki w diecie.
Co może przyspieszyć wzrost włosów?
Oprócz pielęgnacji i odpowiedniej diety istnieją zabiegi kosmetologiczne przyspieszające wzrost włosów. Są nimi np. mezoterapia igłowa czy karboksyterapia.
- Mezoterapia igłowa i mikroigłowa
Zarówno mezoterapia igłowa jak i mikroigłowa skóry głowy jest jednym z najlepszych rozwiązań w przyspieszeniu porostu włosów. Terapia polega na wprowadzaniu substancji aktywnych, które pobudzają wzrost włosów, a z drugiej strony hamują ich wypadanie. Już samo nakłuwanie naskórka wykazuje pozytywne działanie, poprzez wywołanie stanu zapalnego, dzięki czemu polepsza się ukrwienie skóry głowy i następuje stymulacja cebulek włosów do wzrostu.
- Karboksyterapia
Zabieg polega na punktowym podaniu dwutlenku węgla, który poprawia mikrokrążenie, udrażnia i rozszerza naczynia krwionośne, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie skóry głowy. Świetnym rozwiązaniem jest łączenie zabiegu mezoterapii oraz karboksyterapii, by skumulować działania obu zabiegów.
Przeczytaj więcej o zdrowej skórze głowy i włosach w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bibliografia:
- Łukasz Sakowski „Skąd się wzięły włosy?” – artykuł na blogu
- DELPOS „Porost włosów. Kiedy jest spowolniony? Jak go pobudzić?” - artykuł
- Anna Kołomyncew "Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki"
Miałam straszny problem z wypadaniem włosów. Jestem po kilku zabiegach mezoterapii i jestem bardzo zadowolona, a to jeszcze nie koniec kuracji 😊
Świetnym preparatem do mezoterapii igłowej przeciw wypadaniu włosów jest dr Cyj, daje niesamowite efekty ❤️
Mam ogromne problemy z wypadaniem włosów i w najbliższym czasie planuje spróbować osocza. Podobno daje najlepsze efekty.
robilam mezoterapie ampulka dr cyj. Zrobilam 4 zabiegi i efekt wow ! Dziekuje Wam za to. Jestescie The Best,)
Bardzo ciekawy artykuł. Napiszecie artykuł o osoczu?