Czy ostatnio, gdy czeszesz włosy, widzisz, że zostaje ich więcej na szczotce? Znajdujesz je na ubraniach? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi “tak”, nie możesz tego bagatelizować! Musisz zastanowić się, dlaczego tracisz włosy. Wypadanie włosów niekoniecznie musi być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Bardzo często na ich kondycję mają wpływ zmiany hormonalne. U kobiet poziom estrogenu i testosteronu zwiększa się latem. Jesienią wypadanie włosów jest normalnym procesem. Jednak jeżeli zauważysz, że wychodzą one garściami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Na co reagują nasze włosy?
Zmiana temperatury, silny wiatr i wilgoć mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów. W okresie jesienno-zimowym należy szczególnie zadbać o ich odpowiednią ochronę. Zrezygnuj z mycia głowy tuż przed wyjściem na zewnątrz. Koniecznie noś czapkę! Postaraj się nie szarpać włosów i szczotkuj je cierpliwie.
Wypadanie włosów - jak zaradzić?
Poza badaniami hormonalnymi warto zatroszczyć się o odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji. Może okazać się, że stosowane przez Ciebie szampony i kosmetyki nie są właściwie dopasowane do Twoich włosów. Właśnie przez to możesz odczuwać nieprzyjemne swędzenie głowy lub zauważyć łupież.
O kondycję skóry głowy i włosów świetnie zadbają zabiegi mezoterapii igłowej. Podczas zabiegu aplikuje się do skóry indywidualnie dopasowane preparaty. Mezoterapię igłową przeprowadza się w seriach. Ilość zabiegów i częstotliwość ich wykonywania jest mocno uzależniona od kondycji włosów.
Najczęściej terapia polega na dwóch etapach. W pierwszej fazie skupiamy się na wyleczeniu stanów chorobowych skóry głowy, przywrócenie jej równowagi i regeneracji włosów. W drugiej fazie staramy się podtrzymać efekt i wykonujemy zwykle jeden zabieg w miesiącu przez około pół roku.
Rodzaje włosów a odpowiednia ich pielęgnacja
Najtrudniej pielęgnować włosy mieszane. Od nasady przetłuszczają się, a ich końcówki są suche. Większość osób boryka się właśnie z takim uciążliwym rodzajem włosów. Wymagają one szczególnej opieki oraz stosowania specjalnych kosmetyków do mycia skóry głowy i szczególnej pielęgnacji końcówek.
Sytuacja wygląda inaczej przy włosach przetłuszczających się. Ważne, żebyś stosowała takie kosmetyki, które będą oparte na ziołach i nie będą zlepiać kosmyków. Przy włosach przetłuszczających się warto zastosować co jakiś czas oczyszczanie skóry głowy, które zleci trycholog.
Jeżeli jesteś posiadaczką suchych włosów, dobieraj kosmetyki bogate w oleje roślinne i kwasy owocowe. Staraj się też unikać nadmiernej stylizacji.
Wiele czynników ma wpływ na kondycję naszej skóry głowy i włosów. Warto przyglądać się sobie i zwracać uwagę na to, co się z nimi dzieje. Zła kondycja włosów może świadczyć o wielu chorobach, zaburzeniach lub niedoborach. Czy Twoje samopoczucie się nie pogorszyło? Czy Twoja dieta jest dobrze zbilansowana? A może powinnaś przyjrzeć się składom kosmetyków, które używasz? Na te wszystkie czynniki warto zwrócić uwagę, kiedy pojawią się problemy z włosami.
Przeczytaj więcej o włosach w naszych poradnikach:
Proponowany zabieg: