Wizytówką każdej kobiety powinna być zadbana, zdrowa, piękna skóra rąk. Niestety większość z nas ma problem związany z pękającą skórą na dłoniach, który wywołuje bardzo nieprzyjemne odczucie, związane z bólem, defektem estetycznym i kiepskim samopoczuciem. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby tego uniknąć i cieszyć się cudownie miękką delikatną i zadbaną skórą oraz poznać odpowiedzi na kilka bardzo ważnych pytań: Dlaczego skóra pęka? Jaka powinna być jej odpowiednia pielęgnacja? Czy mezoterapia igłowa zadba kompleksowo o skórę na dłoniach? Serdecznie zapraszamy Cię do przeczytania poniższego artykułu.
Przyczyny pękającej skóry na dłoniach najczęściej wynikają z nadmiernego przesuszenia skóry. W efekcie czego jest szorstka w dotyku, piecze i zaczyna pękać. Dzieje się to zwłaszcza zimą, kiedy ręce są wystawione na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. niskich temperatur. Innymi czynnikami sprzyjającymi pękaniu skóry rąk i palców są:
Uporczywy świąt, zaczerwienienie, pieczenie, pękanie i łuszczenie się skóry dłoni mogą być objawami popularnych chorób jakimi są: atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Są to choroby przewlekłe i nawracające należy nie bagatelizować tych objawów i niezwłocznie wybrać się na wizytę do lekarza. Pękająca skóra między palcami może być spowodowana wahaniami hormonalnymi – cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Często na dłoniach zmiany spowodowane są alergią na metale na przykład nikiel.
Pieczenie, pękające palce, łuszczenie się skóry na dłoniach, wymaga szczególnej pielęgnacji przede wszystkim jesienią i zimą. Niestety najpiękniej wykonany manicure hybrydowy pozostanie niezauważony, jeśli skóra będzie popękana, szorstka i zniszczona, dlatego należy o nią odpowiednio zadbać, w jaki sposób?
Przy odmrożeniu większość osób tylko po wejściu do domu marzy o ogrzaniu dłoni czy stóp w gorącej wodzie lub przy ciepłym kaloryferze. Jest to całkowicie zakazane, gdyż zamiast sobie pomóc tylko szkodzimy. Nie powinno się również zziębniętej skóry mocno pocierać może to skończyć się jej uszkodzeniem.
Warto zamienić detergenty na ekologiczne środki czyszczące, które w łatwy i tani sposób można wykonać samemu w domu. Skóra dłoni najczęściej ma kontakt ze wszelkimi środkami chemicznymi, które niszczą lipidowy płaszcz naskórka w efekcie czego skóra zaczerwienia się, szczypie, pęka. Częsty kontakt z chemią domową może prowadzić do alergii.
Produktów do pielęgnacji dłoni na rynku kosmetycznym jest mnóstwo zaczynając od tej niższej przysłowiowej „półki”, a kończąc na wyższej. Nie oznacza to jednak, że tańszy produkt musi być gorszy od droższego. Bardzo ważna jest znajomość składu danego kosmetyku.
Pękająca skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, jest ona wrażliwa, szczypie i boli. W pierwszej kolejności należy wyeliminować tradycyjne mydło, i produkty zawierające w swoim składzie alkohol, ponieważ uszkadzają płaszcz lipidowy naskórka. Kremy przeznaczone do pielęgnacji pękającej skóry dłoni powinny być bogate w składniki natłuszczające. W swoim składzie powinny zawierać:
Takie kremy działają odżywczo, regenerująco, regulują gospodarkę wodną oraz tworzą warstwę ochroną, która ma za zadanie zapobiegać powstawaniu kolejnych podrażnień.
Przy atopowym zapaleniu skóry, skóra dłoni często jest sucha i popękana. Leczenie jest dosyć trudne i żmudne, wymaga cierpliwości od chorego. Należy dążyć do zwalczania jej nadmiernej suchości. Istnieje wiele preparatów myjących i natłuszczających z przeznaczeniem wyłącznie dla skóry atopowej. Jedne ze znanych i godnych polecenia preparatów to Emolium, Oillan czy Physiogel. Zawarte w nich emolienty tworzą niewidoczny płaszcz ochronny, które zapobiegają utracie wody. Kosmetyki są niezwykle łagodne mogą być stosowane nawet u noworodków.
Powierzchowne, zewnętrzne nawilżanie, natłuszczanie jest bardzo ważne, jednakże czasem to nie wystarcza. W takiej sytuacji warto pomyśleć o specjalistycznych zabiegach kosmetycznych. Jednym z nich, który działa silnie nawilżająco jest mezoterapia igłowa:
Mezoterapia igłowa dłoni polega na dostarczeniu pod skórę za pomocą iniekcji niedużych ilości dawek substancji leczniczych i witamin. Zabieg jest niemal nieodczuwalny, a odpowiednio dobrane preparaty zasadniczo odżywią, nawilżą, wzmocnią, odmładzają i ujędrnią skórę. Następny zabieg poprawiający kondycję skóry dłoni to osocze bogatopłytkowe.
Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest koncentratem płytek krwi. Otrzymuje się go poprzez odwirowanie w specjalistycznej wirówce naszej krwi. Osocze bogatopłytkowe jest autologiczne, naturalne i nie powoduje powikłań. Zabieg wykonywany za pomocą iniekcji. Po zabiegu poprawia się elastyczność i gęstość skóry. Wygładzenie zmarszczek, ujednolicony koloryt, skóra jest nawilżona i odżywiona oraz lepiej ukrwiona, staje się gładsza i młodsza.
Autorka:
Monika Iwan - Kosmetolog
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bibliografia: