Wiele kobiet zmaga z problemami skóry w różnym okresie swojego życia. Obwisła skóra może być jednym z nich. Najczęściej pojawia się po intensywnym odchudzaniu lub po ciąży. Co zrobić, aby poprawić kondycję obwisłej skóry po odchudzaniu? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy wpis.
Skóra tworzy największy narząd człowieka o powierzchni około 1,5-2m2. Stanowi ona izolację środowiska wewnętrznego od zewnętrznego, bierze udział w termoregulacji organizmu, wymianie gazowej, chroni przed promieniowaniem słonecznym oraz syntetyzuje niezbędne do funkcjonowania człowieka substancje. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Za jędrność skóry odpowiedzialna jest skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty – komórki tkanki łącznej produkujące włókna kolagenowe i elastynowe. To dzięki nim skóra ma zdolność do rozciągania i dostosowywania się do zwiększającej lub zmniejszającej się objętości ciała. Wraz z wiekiem i utratą wagi fibroblasty stają się coraz mniej funkcjonalne, przez co skóra traci swoją sprężystość, staje się wiotka i pozbawiona gęstości. Obwisła skóra po odchudzaniu jest więc naturalnym efektem szybkiego zrzucenia kilogramów.
Najlepszym rozwiązaniem dla zaniku elastyczności skóry jest prewencja. Kontrolowany spadek masy ciała, trening siłowy, odpowiednie nawodnienie, czas na regenerację oraz całkowita rezygnacja z wyrobów tytoniowych pozwoli na uniknięcie lub znaczne ograniczenie możliwości wystąpienia patologii w skórze. Co jednak gdy to już się stanie?
Po pierwsze, zadbaj zdrowie. Odpowiednio zbilansowana dieta, indywidualnie dobrane treningi, suplementacja i prawidłowe wyniki badań - to są najważniejsze aspekty. Nie należy bowiem zapominać, iż skóra reprezentuje stan zdrowia człowieka. Regularne badania pozwolą również ocenić, czy gospodarka hormonalna funkcjonuje prawidłowo lub czy w organizmie nie ma stanu zapalnego.
Gdy stan zdrowia jest pozytywny można zacząć się zastanawiać nad estetyką. Gdy obwisła skóra po odchudzaniu zaczyna powodować kompleksy i obniżać komfort życia wtedy z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej.
Jednym ze sposobów na walkę z rozciągniętą, obwisłą skórą po odchudzaniu jest zabieg Morpheus -to połączenie mikronakłuwania wraz z podgrzewaniem skóry przy pomocy fal radiowych. Dzięki ogrzaniu, koagulacji tkanki tłuszczowej i łącznej oraz poprzez ablację dochodzi do kontrolowanego stanu zapalnego. W efekcie zwiększa się zagęszczenie włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.
Zabieg należy powtórzyć po około trzech miesiącach w zależności od szybkości gojenia. W tym czasie należy pamiętać, aby unikać ekspozycji na słońce, zwłaszcza bez zaaplikowanego kremu SPF 50 i silnie przestrzegać zasad higieny. Istotne jest również nawilżanie podrażnionej skóry, aby przyspieszyć proces regeneracji.
Oczywiście zabiegi mogą być łączone, aby zwiększyć ich efektywność. Kosmetolog w oparciu o możliwości czasowe, finansowe i zdrowotne klienta na wstępnej konsultacji indywidualnie wyznacza kroki, które należy podjąć w trosce o polepszenie stanu skóry. Przykładem takiej terapii może być karboksyterapia - śródskórne podanie medycznego dwutlenku węgla, które przyspiesza przepływ krwi i dotlenia tkanki. Laser frakcyjny nieablacyjny stymuluje rozluźnione włókna kolagenowe do ponownego obkurczenia, a fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Endermologia to także jedna z metod walki z cellulitem, nadmierną tkanką tłuszczową i wiotką, obwisłą skórą. To nieinwazyjny zabieg, który za pomocą masażu podciśnieniowego pozwala wzmocnić osłabione mięśnie, zwiększyć ukrwienie i, tym samym, dotlenienić tkanek. W efekcie skóra zyskuje jędrność, staje się gładsza i bardziej napięta.
Jednak bez względu na to jakie zabiegi zostaną ze sobą połączone niezbędne jest wykonanie ich w serii. Kosmetolog na konsultacji określa minimalną ilość spotkań, jaka będzie konieczna do uzyskania widocznych efektów, jednak moment, w którym będą one dla klienta wystarczające, często jest bardzo trudny do określenia, bowiem wszystko zależy od indywidualnych czynników takich, jak wyjściowa waga, sposób odżywiania, styl życia, wiek, genetyka i wiele innych.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: