Suchość skóry to częsty problem, z którym nie umiemy sobie odpowiednio radzić. Na skutek chorób zapalnych skóry, starzenia, niesprzyjających warunków środowiskowych i niewłaściwej pielęgnacji, skóra twarzy nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu nawilżenia. Staje się ona poszarzała, cienka, matowa i traci jędrność. To sprzyja pojawianiu się zmarszczek! Jaki więc krem nawilżający wybrać? Na jakie jego składniki postawić?
Krem nawilżający - Twoja nieoceniona pomoc dla pięknej skóry!
Dobry krem nawilżający powinien pozostawiać na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, chroniącą przed odparowywaniem wody z naskórka. Musi zawierać składniki wiążące wodę i substancje uzupełniające braki w cemencie międzykomórkowym, które wzmocnią naturalną barierę skóry.
Składniki tworzące okluzyjną warstwę na powierzchni skóry to m. in.:
· kolagen (INCI: Hydrolyzed Collagen),
· elastyna (INCI: Hydrolyzed Elastin),
· kwas hialuronowy (INCI: Hialuronic Acid)
· chitozan (INCI: Chitosan)
· hydrolizaty np. protein jedwabiu (INCI: Hydrolysed Silk Protein), soi (INCI: Hydrolysed Soi Protein), pszenicy (INCI: Hydrolysed Wheat Protein)
· aloes (INCI: Aloe Barbadensis Leaf Extract, Aloe Vera Extract)
Składniki te są odpowiednie zarówno dla skóry suchej, jak i tłustej odwodnionej.
Innymi składnikami kremu nawilżającego tworzącymi warstwę chroniącą skórę przed odparowaniem wody są:
· parafina (INCI: Paraffinum Liquidum)
· silikony (INCI: Cyclomethicone, Dimethicon, Trimethicone)
· woski (INCI: Carnauba Wax, Beeswax, Lanolin, Polyethylene)
· alkohole tłuszczowe (INCI: Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol)
Jednak nie powinny ich używać osoby ze skórą tłustą, ponieważ mogą powodować zatykanie się ujść gruczołów łojowych i zaostrzenie zmian trądzikowych. Dają natomiast uczucie gładkości i chronią przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.
Kolejną grupą składników kremu nawilżającego są składniki wiążące wodę w naskórku - humektanty. Ich działanie polega na przyciąganiu cząsteczek wody, przez co jej zawartość w naskórku zwiększa się. Mogą być stosowane również w przypadku cery trądzikowej, ponieważ nie zatykają ujść gruczołów łojowych i nie tworzą dodatkowej warstwy okluzyjnej na skórze. Dzięki nim skóra staje się miękka i bardziej jędrna.
Składniki wiążące wodę w naskórku to:
· gliceryna (INCI: Glycerin)
· mocznik (INCI: Urea)
· aminokwasy (INCI: Amino Acids)
· kwas piroglutaminowy (INCI: Sodium PCA)
· glikol propylenowy i butylenowy (INCI: Propylene Glycol, Butylene Glycol)
· pantenol
· mleczan sodu (INCI: Sodium Lactate)
· sorbitol
Ostatnią grupą substancji zawartych w kremach, wpływających na nawilżenie, są składniki uzupełniające ubytki w naturalnej warstwie lipidów warstwy rogowej naskórka. Należą do nich: ceramidy, fosfolipidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, skwalen i cholesterol. Dzięki nim naskórek traci mniej wody.
Dobór odpowiedniego kremu nawilżającego nie jest prosty. Wszystko zależy od typu cery. U osób ze skórą bardzo suchą, ze skłonnościami do atopii zalecane są kremy zawierające głównie składniki o działaniu okluzyjnym i odbudowującym naturalną barierę naskórkową. Dla odwodnionej cery ze skłonnością do przetłuszczania się najlepsze są składniki chłonące wodę – humektanty, ponieważ nie wpływają na powstawanie zaskórników i zmian trądzikowych.
Autorka artykułu:
Monika Pikul
kosmetolog Laser DeLux w Łodzi