To pytanie bardzo często pojawia się w momencie, kiedy nadchodzi okres jesienno - zimowy lub gdy coś poważnego zaczynamy zauważać na skórze twarzy. Prawdą jest, że sezonowa pielęgnacja naszej skóry powinna być odpowiednio dobrana do aktualnych czynników atmosferycznych. Najczęstsze problemy na które napotyka skóra twarzy zimą to:
Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie, Twojej skórze brakuje odpowiedniego nawilżenia i przez to staje się ona dużo delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia. Dodatkowo, w większości przypadków suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, wiatr i mróz ma niekorzystny wpływ na skórę, która staje się sucha i szorstka.
Ekspozycja na niskie temperatury i suche powietrze są głównymi czynnikami determinującymi potrzeby skóry twarzy na okres zimowy. Aby skóra wyglądała zdrowo przez cały rok i bez szwanku przeszła przez okres zimowy, musimy zadbać o nią w sposób szczególny, używając do tego odpowiednich preparatów.
Chciałabym również zwrócić uwagę na holistyczne spojrzenie na nasz organizm, gdyż wychodzę z założenia, że jeżeli nasze ciało będzie w dobrej kondycji, to wygląd skóry również będzie tego dowodem. Działamy więc całościowo.
Swoją szczególną uwagę kieruje w stronę wody, a konkretnie jej ilości, jaką spożywamy w ciągu dnia. Musimy :
Wracając do pielęgnacji zewnętrznej. Zimowa, kompleksowa pielęgnacja skóry twarzy powinna się opierać na terapii łączonej, czyli: dieta, pielęgnacja domowa oraz pielęgnacja profesjonalna.
Zaczynając od podstaw, musimy pamiętać o naszej naturalnej ochronie skóry, czyli o płaszczu hydrolipidowym, który tworzy powłokę, odpowiedzialną za nawilżenie naskórka oraz za prawidłowe funkcjonowanie skóry.
Płaszcz hydrolipidowy stanowi tarczę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych – wpływa więc na wygląd i kondycję naszej skóry. Jakie są jego funkcje?
Musisz zadbać o dobre nawodnienie skóry. Oprócz odpowiedniej ilości spożytych płynów, koniecznie trzeba postawić na o pielęgnację z zewnątrz. Ważny jest tutaj odpowiedni dobór kosmetyków z kluczowymi składnikami aktywnymi. Głównie są to:
Odbudowa cementu międzykomórkowego , również odbędzie się poprzez dostarczenie skórze lipidów od wewnątrz. Tu znów musimy skupić się na diecie i dostarczyć organizmowi tłuszczy, np. w postaci świeżo tłoczonego oleju z wiesiołka, lnu,czy konopi siewnych. Jeżeli lipidy będą w zbyt małej ilości w naskórku zaowocuje to przesuszoną skórą na całym ciele. Lipidy pozwalają również utrzymać na odpowiednim poziomie NMF(naturalny czynnik nawilżający).
Pielęgnacja specjalistyczna, w gabinecie kosmetycznym jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ zimą bez obaw przed promieniami słonecznymi możemy wykonywać inwazyjne zabiegi igłowe (mezoterapia, dermapen, osocze bogatopłytkowe), jak i laserowe zabiegi na zamykanie naczynek, czy usuwanie przebarwień.
Osobiście polecam stosowanie głęboko nawilżających i odżywczych kremów i maseł (zwłaszcza przed wyjściem z domu), które zregenerująskórę, złagodzą podrażnienia i zniwelują pieczenie i swędzenie. Z łatwością przygotujemy je samodzielnie w domu. Wystarczy kupić kilka bazowych produktów:
Ewentualnie polecam szukać naturalnych rozwiązań w drogeriach. Regularne stosowanie kremów odżywczych, kremów z filtrem, serum oraz masek kosmetycznych, które powinny być zarówno nawilżające jak i odżywcze pozwalają utrzymać dobrą kondycję skóry. Substancje aktywne,witaminy i minerały pomogą skórze zregenerować się, odbudują jej naturalny płaszcz lipidowy, co również poprawi jej nawilżenie i zatrzyma wilgoć w środku.
Jak poznać dobry krem nawilżający i krem ochronny? Przy wyborze kremów czy masek odżywczych warto zwrócić uwagę na takie składniki jak witaminy A, D, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczach. A także ceramidy, lipidy, NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dobre kremy powinny też zawierać w swoim składzie: naturalne oleje, które nawilżają i regenerują skórę,np. olej arganowy, migdałowy, z awokado, olej konopny, olej kokosowy, jojoba ,czy macadamia, a także naturalne masłashea, kakaowe czy migdałowe.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: