W ciągu ostatniej dekady depilacja laserowa stała się jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez kobiety. Nie ukrywajmy, ale usuwanie zbędnego owłosienia w warunkach domowych stało się dość problematyczne - codzienne golenie, wrastające włoski, uczulenie na kremy do depilacji - to wszystko sprawia, że skóra jest podrażniona a golenie kojarzy się z jednym z najmniej przyjemnych elementów pielęgnacji. Dlatego pierwsze informacje o depilacji laserowej i możliwość pożegnania się z maszynką sprawiło, że kobiety były w stanie wydać każdą sumę pieniędzy by w końcu poczuć tą upragnioną gładkość na długi czas. Na szczęście technologia poszła do przodu i na zabieg może pozwolić sobie prawie każdy - No właśnie prawie, ponieważ decydujący wpływ na efekt zabiegu ma kolor włosa i nasz fototyp. Fototyp skóry, inaczej zwany skalą Fitzpatricka to skala, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić napigmentowanie skóry i włosów, zdolność opalania oraz to, jak skóra reaguje na promieniowanie słoneczne.
Jakie wyróżniamy fototypy skóry?
Osoby z takim fototypem bardzo łatwo ulegają poparzeniom słonecznym. Ich skóra nigdy się nie opala, jedynie reaguje silnym zaczerwienieniem. Skóra jest bardzo blada wręcz biała, bardzo często piegowata, z kolorem włosów blond lub rudy oraz jasnoniebieskimi bądź zielonymi oczami.
- II typ - północnoeuropejski
Skóra opala się trudno - na początku reaguje rumieniem, jednak w późniejszym etapie lekko brązowieje. Nie jest to jednak głęboka opalenizna, skóra jest raczej blada, porcelanowa, włosy są koloru blond, ciemny blond a oczy niebieskie, zielone lub szare.
- III typ - środkowoeuropejski
Osoby posiadające III typ skóry są dość odporne na poparzenia słoneczne a ich skóra szybko nabiera brązowego koloru. Zazwyczaj osoby o tym typie skóry mają włosy w odcieniu ciemnego blond bądź brązowe, oczy szare, piwne, brązowe lub niebieskie.
- IV typ - południowoeuropejski
Ten typ skóry charakteryzuje się typowo śniadym odcieniem o zabarwieniu jasno brązowym i oliwkowym. Charakteryzują się dużą odpornością na poparzenia słoneczne. Włosy naturalnie są ciemne a oczy w kolorze intensywnego brązu.
- V typ - charakterystyczny dla rasy żółtej oraz mieszkańców Półwyspu Arabskiego
Skóra jest naturalnie ciemna. Osoby bardzo łatwo się opalają oraz bardzo rzadko ulegają poparzeniom słonecznym. Włosy ciemne bądź czarne oraz oczy w kolorze ciemnego brązu.
- VI typ - charakterystyczny dla rasy afroamerykańskiej
Osoby posiadające ten fototyp mają ciemnobrązową bądź czarną skórę charakterystyczną dla mieszkańców Afryki. Nigdy nie ulegają oparzeniom słonecznym oraz nigdy się nie opalają. Posiadają oni włosy koloru czarnego oraz ciemnobrązowe oczy.
W jaki sposób działa laser do depilacji na określony fototyp skóry?
Światło lasera w trakcie wykonywania zabiegów z zakresu depilacji laserowej działa na pigment (melaninę) powodując jej usunięcie pod wpływem ciepła, dlatego tak ważna jest ocena fototypu przy kwalifikacji do zabiegu. Najlepiej będą reagować włosy osób z 2 i 3 fototypem, ponieważ skóra nieopalona jest blada a włos zawiera dużo pigmentu (najwięcej tego pigmentu jest właśnie w macierzy włosa, gdzie również znajduję się melanocyt), przez co wiązka światła laserowego będzie się skupiać tylko na tej strukturze pomijając skórę. Bardzo ważne jest też to, aby skóra do zabiegu nie była opalona, ponieważ wtedy laser będzie działać i na włos i na skórę (skóra opalona jest napigmentowana melaniną), przez co efekt jest znacznie słabszy a ryzyko poparzenia znacznie wyższe. Im wyższy fototyp, tym parametry zabiegu będą niższe, czyli tym samym niższa moc usuwania włosów i znacznie dłuższa seria zabiegowa.
Przed przystąpieniem do zabiegów z depilacji laserowej bardzo ważna jest konsultacja, bo to na niej można ocenić fototyp skóry, określić przybliżoną serię zabiegową oraz dobrać odpowiednie parametry. Przed każdym zabiegiem wykonywana jest także próba laserowa, dzięki której można sprawdzić, jak w praktyce skóra reaguje na światło lasera.
Przeczytaj więcej o bezpiecznej depilacji laserowej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: