Zastanawiasz się czy zabiegi laserowe są dla Ciebie, a może myślisz o tym czy lato to dobry moment na rozpoczęcie zabiegów depilacji laserowej. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak opalanie w trakcie zabiegów laserowych może wpłynąć na Twoją skórę. Zapraszamy!
Czy można opalać się przed depilacją laserową?
Zabiegi depilacji laserowej mogą być wykonywane przez cały rok, jednak w większości przypadków wybiera się okres jesienno-zimowy. W celu uzyskania efektu trwałego usunięcia owłosienia, zalecane jest wykonanie minimum 8 zabiegów laserowych. W zależności od partii ciała, zmienia się odstęp pomiędzy kolejnymi sesjami i wynosi on od 8 do 12 tygodni. Rozpoczynając serię depilacji laserowej należy zrezygnować z opalania, samoopalaczy oraz solarium.
Laser działa na barwnik - melaninę, która znajduje się zarówno we włosach jak i w skórze. Melanina pochłania wiązkę lasera, dzięki czemu niszczone zostaje niechciane owłosienie. W przypadku opalonej skory, energia lasera pochłaniana jest również przez melaninę obecna w skórze, co wiąże się z poparzeniami oraz odbarwieniami. Decydując się na zabiegi latem, trzeba pamiętać, że kolejną depilację można wykonać po ok. 4 tygodniach od ostatniej ekspozycji na słońce. Bezpośrednio po zabiegu, skóra często jest widocznie podrażniona, dlatego również zaleca się odczekać ok.4 tygodni przed opalaniem skory, lub planowanym wyjazdem. Wykonując zabiegi w okresie letnim, polecamy używanie kremów z filtrem o szerokim spectrum działania (oznaczenie UVA i UVB w kółku), najlepiej SPF 50, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo i skuteczność depilacji.
Opalanie po depilacji laserowej?
Depilacja laserowa a opalanie są to czynności, których absolutnie nie można połączyć. Po zabiegu nasza skóra może być klika dni podrażniona oraz zaczerwieniona, a nawet może być odczuwane delikatne pieczenie i rozgrzanie skóry. Do głównych zaleceń po zabiegu depilacji jest zakaz opalania się. Podrażniona skóra będzie znacznie źle znosić nadmierną ekspozycję na promieniowanie, co może skutkować do pojawienia się przebarwień lub zwiększyć podrażnienia. Po zabiegu należy stosować kremy z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB oraz ograniczyć wystawianie skóry na słońce minimum 4 tygodnie od zabiegu.
Depilacja laserowa a opalanie natryskowe?
Opalanie natryskowe należy do bezwzględnych przeciwwskazań przed zabiegiem depilacji laserowej. Niestety skóra świeżo po takim „barwieniu” jest traktowana, jakby była opalona na słońcu, solarium albo została potraktowana samoopalaczem. Spowodowane jest to zmienionym kolorem skóry i nagromadzeniem się barwnika, który może kumulować się na skórze. W związku z tym światło lasera może powodować powstawanie oparzeń, poparzeń i podrażnień. Dodatkowo, strzał lasera na skórze opalonej w ten sposób, może doprowadzić do powstania odbarwień, blizn, przebarwień czy nierówności na skórze.
Natomiast opalanie natryskowe po zabiegu depilacji laserowej jest dozwolone. Jest to możliwe dzięki działaniu tej metody. W przypadku opalania natryskowego chodzi bowiem o nanoszenie barwnika, który osadza się na powierzchni skóry i nie wchodzi głębiej. Nie ma tu również szkodliwych dla skóry promieni UV lub innych substancji, które mogą dodatkowo podrażnić powłoki skórne po wykonanej depilacji. Niezalecane jest oczywiście robienie tego od razu w tym samym dniu co zabieg usuwania owłosienia. Najbezpieczniej jest poczekać około 2-3 dni, jeśli po depilacji utrzymuje się jakieś podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie lub inne skutki uboczne.
Czy podczas depilacji laserowej można korzystać z solarium ?
Naturalna opalenizna uzyskana zarówno podczas ekspozycji skóry na promienie słoneczne, jak i uzyskana w solarium stanowi bezwzględne przeciwwskazanie przy zabiegu depilacji laserowej. Wynika to z faktu, że podczas opalania rozpoczyna się proces melanogenezy. Wiązka laserowa jest pochłaniana przez melaninę. W trakcie terapii laserowej zależy nam na tym aby wiązka laserowa działała na melaninę zawartą w mieszku włosowym, a nie w naskórku. Opalony naskórek również może zatrzymać wiązkę laserową i nie przepuścić jej do mieszka włosowego, co może skutkować pojawieniem się poparzeń, odbarwień, przebarwień, blizn w miejscu zabiegowym czy zmniejszoną efektywnością zabiegu. Opalona skóra zazwyczaj jest przesuszona i podrażniona. Wykonując zabieg laserowy na tak wrażliwą skórę, możemy pogłębić ten stan. Po zabiegu depilacji laserowej należy unikać wystawiania skóry na promieniowanie UV bez względu na jego pochodzenie. Ekspozycja na promieniowanie UV w solarium bezpośrednio po zabiegu może skutkować pojawieniem się przebarwień na skórze. Aby bezpiecznie opalić się po depilacji laserowej należy udać się na nią dopiero kilka tygodni po wykonanej serii.
Każdy człowiek ma swoje indywidualne preferencje. Niektórzy lubią opalać się na słońcu czy solarium a niektórzy wolą opalanie bez promieni UV jak np. samoopalacz czy opalanie natryskowe. Jeśli już zdecydujesz się na depilację laserową to warto wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania do zabiegu ze szczególnym uwzględnieniem zasad opisanych w tym artykule.
Dla nas najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego zawsze przed wykonaniem zabiegu przypominamy o przeciwwskazaniach. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.
Przeczytaj więcej o depilacji laserowej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: