Blizny potrądzikowe, jak i sam trądzik to zmiany skórne, które przysparzają wiele problemów i są przyczyną kompleksów oraz dyskomfortu psychicznego. Niestety, większość z nas boryka lub borykało się z problemem trądziku, niezależnie od tego, czy jest nastolatkiem, czy już dorosłą osobą. Skąd się bierze trądzik? Jak sobie z nim radzić? Dlaczego pozostawia po sobie blizny oraz co robić, aby ich uniknąć?
Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, a konkretnie mieszków włosowo-łojowych. Najczęściej pojawia się na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach. Według niektórych danych, dotyczy on 80-100% ludzi w wieku od 11 do 30 lat!
Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Do głównych przyczyn jego występowania zaliczamy: nadprodukcję łoju, zwiększone rogowacenie przy ujściach włosowo-łojowych oraz zaburzenia hormonalne. Niestety, do powstania trądziku może przyczynić się także nieprawidłowa pielęgnacja skóry w domu. Do objawów trądziku zaliczamy: powstawanie zaskórników (otwartych i zamkniętych), krost, grudek, guzków, guzów i cyst. Każda z tych zmian, nieprawidłowo pielęgnowana, może spowodować powstanie blizny. Odpowiednio do występujących wykwitów skórnych trądzik możemy podzielić na:
- zaskórnikowy
- grudkowo – krostkowy
- ropowiczy
- bliznowcowy
- piorunujący
- trądzik z wydrapania
Co zrobić kiedy zauważymy trądzik na swoim ciele?
Bardzo ważne jest podjęcie szybkiej walki z trądzikiem. Najlepiej od razu udać się do dermatologa, który zleci leczenie dopasowane do konkretnej odmiany trądziku. Należy pamiętać także, aby oprócz leków, zadbać o właściwe kosmetyki, stosowane w domu. Najlepsze efekty dają terapie łączone, czyli preparaty od dermatologa oraz zabiegi kosmetyczne. Leczenie trądziku to proces długotrwały i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ale jeśli będziemy odpowiednio dbać o skórę, zgodnie z zaleceniami specjalistów, to efekty mogą być zdumiewające!
Blizny potrądzikowe - jaka jest przyczyna ich powstawania?
Przyczyną powstawania blizn jest uszkodzenie skóry właściwej i głębszych warstw skóry. W wyniku procesów naprawczych, organizm zastępuje uszkodzoną skórę tkanką łączną włóknistą. Następuje ziarninowanie, czyli gojenie ran, produkowany jest także kolagen w celu odbudowania ubytków. Jeśli proces ten jest niewystarczalny, to mamy wówczas do czynienia z bliznami zanikowymi. To właśnie ten rodzaj najczęściej spotykamy na twarzach, które zmagają się z trądzikiem lub są po jego przebyciu.
W przypadku, kiedy następuje niekontrolowany rozrost komórek, dochodzi do powstania blizn przerosłych.
W przypadku trądziku, każda zmiana zapalna niesie za sobą ryzyko pozostawienia śladu w postaci przebarwienia czy blizny. Jedną z najważniejszych zasad o której należy pamiętać jest to, aby nigdy nie usuwać ich samemu! Takie postępowanie może doprowadzić do wtórnego nadkażenia zmiany, zwiększenia stanu zapalnego oraz do uszkodzenia skóry, a co za tym idzie rośnie ryzyko powstania blizny. Wniosek jest jeden – nie „wyciskaj pryszczy” sam!
Co zrobić, gdy już pojawią się blizny potrądzikowe?
Obecnie na rynku istnieje wiele metod, które mogą skutecznie zmniejszyć widoczność blizn, lub całkowicie je zniwelować. W zależności od wyglądu i zaawansowania zmian, możemy przeciwdziałać im za pomocą peelingów chemicznych, lasera, mikronakłuwania, czy dermabrazji. Specjaliści najchętniej sięgają po laser frakcyjny, gdyż przynosi on świetnie efekty pozabiegowe i jest bezpieczną metodą walki z trądzikiem. Dużą popularnością cieszy się również zabieg mikronakłuwania frakcyjnego urządzeniem Dermapen. Jest to również zabieg bardzo bezpieczny, a także według ostatnich badań bardzo efektywny.
Podsumowując, jeśli blizny potrądzikowe to Twój problem, to pamiętaj, że istnieje wiele sposobów na poprawienie wyglądu, jak i Twojego samopoczucia!
Autor artykułu:
Dominika Jeziorska - kosmetolog
Salon Laser DeLux w Częstochowie