fbpx
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Płock Poznań Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Dlaczego po trądziku zostają blizny?

Dlaczego po trądziku zostają blizny?

blizny trądzik

Blizny potrądzikowe, jak i sam trądzik to zmiany skórne, które przysparzają wiele problemów i są przyczyną kompleksów oraz dyskomfortu psychicznego. Niestety, większość z nas boryka lub borykało się z problemem trądziku, niezależnie od tego, czy jest nastolatkiem, czy już dorosłą osobą. Skąd się bierze trądzik? Jak sobie z nim radzić? Dlaczego pozostawia po sobie blizny oraz co robić, aby ich uniknąć?

spis treści

  Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, a konkretnie mieszków włosowo-łojowych. Najczęściej pojawia się na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach. Według niektórych danych, dotyczy on 80-100% ludzi w wieku od 11 do 30 lat!

  Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

  Do głównych przyczyn jego występowania zaliczamy: nadprodukcję łoju, zwiększone rogowacenie przy ujściach włosowo-łojowych oraz zaburzenia hormonalne. Niestety, do powstania trądziku może przyczynić się także nieprawidłowa pielęgnacja skóry w domu. Do objawów trądziku zaliczamy: powstawanie zaskórników (otwartych i zamkniętych), krost, grudek, guzków, guzów i cyst. Każda z tych zmian, nieprawidłowo pielęgnowana, może spowodować powstanie blizny. Odpowiednio do występujących wykwitów skórnych trądzik możemy podzielić na:

  • zaskórnikowy
  • grudkowo – krostkowy
  • ropowiczy
  • bliznowcowy
  • piorunujący
  • trądzik z wydrapania

  Co zrobić kiedy zauważymy trądzik na swoim ciele?

  Bardzo ważne jest podjęcie szybkiej walki z trądzikiem. Najlepiej od razu udać się do dermatologa, który zleci leczenie dopasowane do konkretnej odmiany trądziku. Należy pamiętać także, aby oprócz leków, zadbać o właściwe kosmetyki, stosowane w domu. Najlepsze efekty dają terapie łączone, czyli preparaty od dermatologa oraz zabiegi kosmetyczne. Leczenie trądziku to proces długotrwały i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ale jeśli będziemy odpowiednio dbać o skórę, zgodnie z zaleceniami specjalistów, to efekty mogą być zdumiewające!

  Jaka jest przyczyna powstawania blizn potrądzikowych?

  Przyczyną powstawania blizn jest uszkodzenie skóry właściwej i głębszych warstw skóry. W wyniku procesów naprawczych, organizm zastępuje uszkodzoną skórę tkanką łączną włóknistą. Następuje ziarninowanie, czyli gojenie ran, produkowany jest także kolagen w celu odbudowania ubytków. Jeśli proces ten jest niewystarczalny, to mamy wówczas do czynienia z bliznami zanikowymi. To właśnie ten rodzaj najczęściej spotykamy na twarzach, które zmagają się z trądzikiem lub są po jego przebyciu.

  W przypadku, kiedy następuje niekontrolowany rozrost komórek, dochodzi do powstania blizn przerosłych.
  W przypadku trądziku, każda zmiana zapalna niesie za sobą ryzyko pozostawienia śladu w postaci przebarwienia, czy blizny. Jedną z najważniejszych zasad o której należy pamiętać jest to, aby nigdy nie usuwać ich samemu! Takie postępowanie może doprowadzić do wtórnego nadkażenia zmiany, zwiększenia stanu zapalnego oraz do uszkodzenia skóry, a co za tym idzie rośnie ryzyko powstania blizny. Wniosek jest jeden – nie „wyciskaj pryszczy” sam!

  Co zrobić gdy już pojawią się blizny?

  Obecnie na rynku istnieje wiele metod, które mogą skutecznie zmniejszyć widoczność blizn, lub całkowicie je zniwelować. W zależności od wyglądu i zaawansowania zmian, możemy przeciwdziałać im za pomocą peelingów chemicznych, lasera, mikronakłuwania, czy dermabrazji. Specjaliści najchętniej sięgają po laser frakcyjny, gdyż przynosi on świetnie efekty pozabiegowe i jest bezpieczną metodą walki z trądzikiem. Dużą popularnością cieszy się również zabieg mikronakłuwania frakcyjnego urządzeniem Dermapen. Jest to również zabieg bardzo bezpieczny, a także według ostatnich badań bardzo efektywny.

  Podsumowując, jeśli borykasz się z problemem blizn potrądzikowych to istnieje wiele sposobów na poprawienie wyglądu, jak i Twojego samopoczucia!

  Autor artykułu:
  Dominika Jeziorska - kosmetolog
  Salon Laser DeLux w Częstochowie

  0 0 vote
  Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments