Skóra mężczyzn jest przeważnie typem cery mieszanej połączonej z tłustą. Jest to wynikiem działania męskich hormonów, które powodują zwiększenie wytwarzania wydzielin przez gruczoły łojowe i potowe. Stanowią one ochronę skóry męskiej przed przesuszeniem, dzięki czemu jest ona lepiej nawilżona i natłuszczona niż kobiet.
Grubość skóry kobiet a mężczyzn
To podstawowa różnica. Za grubość naskórka u mężczyzn odpowiadają androgeny - męskie hormony płciowe. Skóra panów składa się z większej liczby warstw naskórka, dzięki czemu jest bardziej odporna na działanie słońca, wiatru, zimna i uszkodzenia mechaniczne. Androgeny odpowiadają także za strukturę włókien kolagenowych w skórze. U mężczyzn obniżanie się zawartości kolagenu w skórze następuje stopniowo. U kobiet zmiany są bardziej gwałtowne – szczególnie w okresie menopauzy następuje szybki spadek zawartości białka, które odpowiada za elastyczność skóry
Wydzielanie sebum na skórze męskiej
Wydzielanie większej ilości sebum u mężczyzn także jest związane z działaniem hormonów płciowych. W męskiej skórze znajduje się więcej gruczołów łojowych, przez co jest mocniej natłuszczona, ale także bardziej podatna na pojawienie się trądziku młodzieńczego i różowatego. W przypadku nadmiernego wydzielania androgenów mogą pojawić się problemy skórne u obu płci, a u mężczyzn przedwczesne łysienie.
Wrażliwość na ból
W skórze kobiet znajduje się więcej włókien nerwowych niż w skórze mężczyzn. Przez to kobiety na ogół reagują silniej na bodźce bólowe. Gospodarka hormonalna odpowiada także za wahania odczuwania bólu przez kobiety – wrażliwość może być większa np. podczas miesiączki. Wraz z wiekiem liczba ciałek czuciowych spada u obu płci.
Dynamika starzenia skóry u kobiet i mężczyzn
Skóra kobiet i mężczyzn starzeje się inaczej. Wprawdzie panie mogą zazdrościć swoim mężom tego, że zmarszczki na ich twarzy pojawiają się później, ale zmiany w męskiej skórze zachodzą szybciej – zmarszczki są głębsze i bardziej widoczne.
Pielęgnacja skóry o czym trzeba pamiętać?
Choć nie wszyscy mężczyźni chcą się do tego przyznać, to wielu z nich ma te same problemy ze skórą, co kobiety. U obu płci występują różne typy cery – sucha, mieszana, tłusta i wrażliwa. Dlatego najważniejszym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji skóry u obu płci jest rozpoznanie typu cery i przyczyny problemów skórnych. Wiedza o tym, jak pielęgnować skórę zaoszczędzi czasu na poszukiwania najlepszego kosmetyku.
Czym kosmetyki męskie różnią się od damskich?
Preparaty dla mężczyzn nie różnią się znacznie recepturami od receptur kosmetyków dla kobiet – zawierają te same substancje czynne. Inne upodobania panów do zapachów i kolorów wpływają na odmienne kompozycje zapachowe i kolorystyczne, np. kremów. Mało który mężczyzna użyje kremu o słodko różowej barwie i fiołkowym zapachu...
Produkty do golenia i po goleniu wymagają odpowiedniego doboru łagodnych składników dla twarzy. Skóra po goleniu traci naturalne składniki nawilżające i natłuszczające, ulega też uszkodzeniu zewnętrzna warstwa naskórka. Preparaty takie zawierają substancje łagodzące i przeciwzapalne, takie jak: gliceryna, witamina C, allantoin, panthenol, dzięki czemu kosmetyki takie zapobiegają pieczeniu i wysuszeniu skóry.
Autorka:
Adrianna Sawicka - Kosmetolog
Salon Laser Delux Szczecin
Przeczytaj więcej w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: