(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Zapalenie mieszków włosowych - pierwsze symptomy - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Zapalenie mieszków włosowych - pierwsze symptomy

Zapalenie mieszków włosowych - pierwsze symptomy

Zmiany ropne pojawiające się na skórze np. po goleniu lub depilacji, to może być zapalenie mieszków włosowych. To dość częsta przypadłość, która nieleczona może przekształcić się w przewlekłe i trudne w terapii schorzenia. Jak nie przeoczyć pierwszych symptomów zapalenia mieszków włosowych i jak sobie z nimi radzić? Poznaj podstawowe przyczyny, objawy i metody leczenia, by móc właściwie zareagować na pojawiające się zmiany i w porę zgłosić się po poradę do specjalisty.



spis treści

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Zapalenie mieszków włosowych rozwija się na skórze wokół wąskich kanalików, z których wyrastają włosy. Najczęściej związane jest z podrażnieniami wywołanymi depilacją lub goleniem i w początkowej fazie objawia się w postaci drobnych krostek. Z czasem zmiany te mogą rozwijać się, tworząc ropne pęcherze otoczone czerwonym rumieniem. Pęcherzyki często przebijane są odrastającymi włosami, co dodatkowo utrudnia ich gojenie, może powodować świąd, krosty, pieczenie i ból. Zmiany zapalne zazwyczaj pojawiają się na  plecach, pachach, kończynach oraz w okolicach pachwin, pojedynczo lub zgrupowane w zlewających się skupiskach.

Zapalenie mieszków włosowych - najczęstsze przyczyny rozwoju 

Wśród przyczyn zapalenia mieszków włosowych wyróżnia się czynniki infekcyjne oraz nieinfekcyjne. Zapalenie nieinfekcyjne pojawia się zwykle w konsekwencji farmakologicznej terapii trądziku lub ekspozycji na słońce.
Częściej jednak możemy mieć do czynienia z infekcyjnym typem zapalenia, który związany jest głównie z zakażeniem paciorkowcem ropnym lub gronkowcem złocistym. Bakterie te nierzadko utrzymują się na skórze bez widocznych objawów i dopiero w momencie osłabienia atakują organizm. Infekcje mogą wywołać również pałeczki ropy błękitnej, grzyby, drożdżaki, wirusy (np. wirus opryszczki) lub pasożyty. Do zakażenia bardzo często dochodzi w kontakcie z zanieczyszczoną wodą na publicznych basenach czy w salonach odnowy.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka występowania infekcji jest wysoka potliwość oraz skłonność do podrażnień wywołanych goleniem i depilacją, które osłabiają odporność skóry na ataki mikroorganizmów. Rozwojowi infekcji sprzyjają szczególnie te metody depilacji, które usuwają jedynie zewnętrzne części owłosienia, co w konsekwencji przyczynia się do bolesnego wrastania odrastających włosów. Dlatego też osobom borykającym się z problemem zapalenia mieszków włosowych poleca się zabiegi depilacji laserowej, które trwale usuwają uporczywe włoski wraz z ich cebulkami.

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie

By uniknąć rozwoju przewlekłych postaci infekcji oraz tworzenia się bolesnych czyraków, należy unikać domowych sposobów leczenia i bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Leczenie zapalenia mieszków włosowych polega zwykle na stosowaniu miejscowo specjalistycznych maści z antybiotykiem, które w ciągu kilku dni powinny załagodzić patologiczne zmiany skórne. Jeśli mimo to, poprawa nie następuje, diagnosta może zdecydować się na zastosowanie doustnych antybiotyków, które od środka będą wspomagać organizm w walce z infekcją.

Profilaktyka

Domowe metody warto jednak wykorzystać w profilaktyce zapalenia mieszków włosowych. Szczególnie po przebytej już infekcji, ale również w trosce o utrzymanie prawidłowego stanu skóry, warto zrezygnować z drażniących, chemicznych kosmetyków i wybierać naturalne produkty do pielęgnacji. Należy również pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny podczas zabiegów depilacyjnych, dezynfekcji podrażnień oraz unikaniu kąpieli w wodach o wątpliwej czystości. W łagodzeniu podrażnień pomocne bywają także ziołowe okłady z szałwii, która działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a dodatkowo pomaga w redukcji nadmiernej potliwości skóry.

Zapalenie mieszków włosowych to dolegliwość, która często bywa bagatelizowana. Jednak nawet drobne krostki, nieleczone i dodatkowo drażnione sztucznymi kosmetykami czy kolejnymi depilacyjnymi zabiegami, mogą przekształcić się w dolegliwość, wymagającą przez nas leczenia. Wszelkie wątpliwości związane z pojawiającymi się na skórze zmianami warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem, by uniknąć infekcji – zarówno dla naszego zdrowia, jak i naturalnego piękna naszej skóry.

Przeczytaj więcej o zapaleniach skórnych w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

0 0 Ilość ocen
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday