Starzenie się skóry to rozłożony w czasie fizjologiczny proces, który rozpoczyna się już pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Na stan i wygląd skóry oprócz wieku mają wpływ predyspozycje genetyczne, sposób odżywiania, tryb życia, długotrwały stres, używki, ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz codzienna pielęgnacja.
W zależności od przyczyn, starzenie się skóry możemy podzielić na:
Z upływem lat nieuniknione jest to, że następują procesy w skórze, których nie możemy zatrzymać. Po ok 25-30 roku życia dochodzi do zmniejszonej produktywność fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej. Odpowiadają za produkcję takich składników jak: kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Należy wspomnieć, że skóra właściwa składa się w ok 80% z kolagenu. Istnieją badania naukowe, które dowodzą, że z każdym rokiem jego ilość spada ok 1-2%. Efektem tego jest skóra atroficzna - zmniejsza się jej jędrność i elastyczność, staje się ona cienka, szara z prześwitującymi naczynkami. Mogą również pojawić się pierwsze bruzdy i niechciane zmarszczki. Najbardziej widoczne zmiany są w okolicy oczu i dolnej części twarzy. Zmarszczki można podzielić na mimiczne, czyli wynikające z naszej mimiki twarzy, które mogą się pojawić już wcześniej, ponieważ nawet po 25 roku życia. Znacznie później widoczne są zmarszczki statyczne, za które odpowiada zmniejszona synteza w skórze kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Z wiekiem dochodzi do spowolnienia procesu powstawania nowych komórek z 28 nawet do 60 dni. Konsekwencją tego jest zanik warstwy kolczystej i podstawnej naskórka tzw warstwy Malpighiego. Co za tym idzie następuje spowolniony proces regeneracji naskórka np. po jakimś urazie czy też po wykonanym zabiegu kosmetycznym. Kolejna kwestia to fakt, że granica skórno-naskórkowa ulega znacznemu spłaszczeniu. Zmniejszenie międzykomórkowej adhezji powoduje istotne ograniczenie powierzchni kontaktowej między naskórkiem a skórą właściwą, co może doprowadzić do ograniczenia wymiany metabolicznej i substancji odżywczych pomiędzy tymi warstwami.
Po 30 roku życia zmniejsza się produkcja NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. To bardzo ważna substancja, ponieważ wiążę wodę w warstwie rogowej naskórka chroniąc przed odwodnieniem. Niedobór NMF może doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, czyli inaczej płaszcza lipidowego. Wpływa to znacząco na pogorszenie się kondycji naszej skóry. Objawem tego jest nadmierna suchość, zaczerwienienie, swędzenie, szara, ziemista i alergiczna skóra. Na suchość skóry po 30 roku życia ma również wpływ to, że stopniowo zanikają gruczoły łojowe więc ilość wydzielania łoju może zmniejszyć się nawet o 20-50%. Ma to duży wpływ na zmiany w płaszczu lipidowym naskórka.
W przebiegu starzenia się skóry dochodzi również do zmniejszenia liczby melanocytów a nawet do ich zaniku. Są to komórki, które w warstwie podstawnej naskórka, odpowiedzialne są za produkcję melaniny, czyli barwnika wpływającego na kolor naszej skóry, włosów a nawet tęczówki oka. Co więcej jest to substancja, która jest pierwszą linią obrony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, czyli między innymi poparzeniem. Melanocyty mogą również się grupować co przyczynia się do hiperpigmentacji, czyli plam barwnikowych (przebarwień na skórze). Głównie pojawiają się wszędzie tam, gdzie skóra była narażona na nadmierną ekspozycję słoneczną.
Odpowiednią pielęgnację skóry zawsze dobieramy na podstawie tego co się na niej dzieje i czego ona potrzebuje. Jednak warto również wprowadzić etapy, które skutecznie przyczynią się do spowolnienia procesów starzenia.
Po pierwsze oczyszczanie skóry. Nasza skóra to bariera chroniąca przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Ma ona styczność z zanieczyszczeniami środowiska, codziennie nakładanym makijażem oraz produkcją naszego łoju przez gruczoły. Warto wprowadzić dwuetapowe oczyszczanie naszej skóry. W pierwszym kroku pozbywamy się wierzchniej warstwy skumulowanych zanieczyszczeń. Do tego można użyć płynu micelarnego, mleczka czy olejku do demakijażu. W drugim etapie oczyszczamy skórę z pozostałości. Tutaj już można użyć żelu bądź pianki dedykowanej naszej cerze. Taką metodę warto wykorzystać po całym dniu, na wieczór. Rano wystarczy użyć wyłącznie 1 produktu, najlepiej tego, który można zmyć z wodą. Dokładne oczyszczanie skóry pozwala zapobiec pojawieniu się zanieczyszczeń skóry oraz ułatwia to przenikanie kolejnych produktów nakładanych na naszą skórę.
W drugiej kolejności warto wprowadzić pielęgnację w postaci kremów, emulsji, serum czy maseczek zawierających składniki, które będą działać przeciwzmarszczkowo, rewitalizujaco i antyoksydacyjnie, czyli zapobiegając działaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry.
Ważne substancje aktywne w codziennej pielęgnacji:
Istotna jest również regularna eksfoliacja, czyli złuszczanie naskórka. Polega na kontrolowanym usunięciu martwych, zrogowaciałych komórek z warstwy podstawnej, aby móc zastąpić je nowymi w procesie podziałów komórkowych. Proces ten istotnie wpływa na lepszą wchłanialność preparatów, które są aplikowane na skórę. Przede wszystkim należy skupić się na odpowiednim złuszczaniu z wiekiem, ponieważ ulega ona znacznie spowolnionym procesom odnowy i regeneracji.
Odpowiednią metodę złuszczania wybieramy na podstawie rodzaju naszej skóry. Możemy wyróżnić:
W codziennej pielęgnacji skóry istotna jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pierwszym efektem zwłaszcza promieniowania UVB, który widzimy na skórze, jest rumień i oparzenie słoneczne. Tak naprawdę ma to destrukcyjny wpływ na wewnętrzne warstwy w naskórku. Uszkodzone zostają komórki warstwy kolczystej oraz dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych a w ostatecznym stadium to powstawania teleangiektazji. Kolejnym efektem ekspozycji naszej skóry na promieniowanie UV są niechciane przebarwienia na skórze.
Niekorzystny wpływ długotrwałego korzystania ze słońca wywołuje głównie promieniowanie UVA. Efektem tego jest zewnątrzpochodne starzenie się skóry. Pojawiają się głębokie zmarszczki, zmiany przerostowe pod postacią guzków, plamy starcze, rogowacenie słoneczne a w najgorszym przypadku powstanie raków skóry: podstawno i kolczystokomórkowy oraz czerniaka. Codzienne stosowanie kremów z filtrem SPF 30+ i SPF50+ oprócz opóźnienia starzenia się skóry zmniejsza również ryzyko pojawienia się groźnych nowotworów.
Odpowiednia pielęgnacja skóry to jedno, ale równie ważne jest holistyczne podejście, czyli traktowanie swojej skóry, organizmu i umysłu jako całość. Na nasz piękny wygląd oprócz odpowiednich kosmetyków ma wpływ odpowiednio zbilansowana dieta, zdrowy styl życia i dobre samopoczucie.
Istotną rolę odgrywają dostarczane każdego dnia składniki odżywcze, witaminy i minerały. Nie bez powodu mówi się, że skóra jest lustrem naszego organizmu. Równie ważne jest regularnie nawadnianie - ok 2 l płynów dziennie, co w efekcie ma wpływ na nawilżoną i zdrowo wyglądającą skórę.
Co warto wprowadzić do codziennych posiłków, aby opóźnić proces starzenia się skóry?
Równie dużo polifenoli można znaleźć w znanych przyprawach taki jak: kurkuma, anyż, kolendra, bazylia, imbir czy cynamon.
Kolejna kwestia oprócz zdrowego i zbilansowanego odżywiania się jest odpowiednia ilość snu. To w tym czasie nasza skóra się regeneruje dzięki produkowanej melatoninie. Oprócz tego, że ten hormon odpowiada za nasz sen to jako przeciwutleniacz zapobiega starzeniu się całego organizmu i wpływa na nasz układ odpornościowy. Jeżeli śpimy za mało bądź często w jasnych, oświetlonych pomieszczeniach to warto uzupełniać niedobory suplementując melatoninę.
W tej kwestii warto oddać się w ręce profesjonalistów - Kosmetologów. Każda skóra jest inna, dlatego też warto dobrać odpowiedni plan zabiegowy, który zadziała skutecznie i przyniesie oczekiwane efekty oraz rzeczywiście zahamuje procesy starzenia się w naszej skórze.
Złuszczanie chemiczne- wybór preparatów dobierany jest na podstawie stanu skóry. Nie zawsze wyższe stężenie wiąże się z lepszymi efektami. Seria zabiegów odnawia naskórek, wpływa na drobne zmarszczki, przebarwienia, zaskórniki i inne niedoskonałości. Najczęściej wykorzystywany jest kwas glikolowy, salicylowy, migdałowy, mlekowy, azelainowy czy trójchlorooctowy. Można również wykorzystywać mieszankę gotowych kwasów. Zabiegi z użyciem peelingów chemicznych wymagają świadomości klienta o odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu. Istotne jest odpowiednie nawilżanie skóry, obowiązkowa aplikacja filtrów przeciwsłonecznych i higiena miejsca zabiegowego. To jaka powinna być częstotliwość zabiegów w dużym stopniu uzależnione jest od rodzaju peelingu i stanu skóry.
Mikronakłuwanie Dermapen- inaczej mezoterapia mikroigłowa, wykorzystująca świetne działanie na skórę poprzez kontrolowane mikrouszkodzenia naskórka. W następstwie wywołuje to kaskadę reakcji skóry, w tym syntezę włókien kolagenowo - elastynowych kwasu hialuronowego i uwolnione zostają ważne czynniki wzrostu. W samej fazie gojenia naskórka dochodzi do dostarczenia substancji odżywczych w głąb skóry. Dla uzyskania efektu gładkiej, pogrubionej, ujędrnionej i rozświetlonej skóry warto wykonać minimum 3-4 zabiegi w odstępie 3-4 tygodnie.
Mezoterapia igłowa- to metoda, która opiera się na iniekcyjnym, śródskórnym podawaniu koktajli, dobieranych do potrzeb skóry. Najczęściej są to preparaty zawierające kwas hialuronowy, peptydy, mikroelementy, witaminy B, C i E Po zabiegu mogą pojawi się drobne siniaczki czy grudki, ale znikają najczęściej po ok tygodniu czasu. Mezoterapia równie skutecznie sprawdzi się jako działanie przeciwstarzeniowe na okolice oka. Mezoterapię przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Najlepsze efekty przynosi seria ok 6 zabiegów wykonywanych co 4 tygodnie.
Karboksyterapia- to zabieg polegający na wprowadzaniu medycznego dwutlenku węgla śródskórnie. Efektem czego poprawiamy ukrwienie, odżywiamy i dotleniamy skórę. Doprowadzamy do pojawienia się kontrolowanego stanu zapalnego, co przyspiesza odnowę komórkową. Zabieg ten świetnie wpływa na rewitalizację skóry na twarzy, szyi i dekolcie. Skóra jest ujędrniona i wygładzona. Zalecamy serię ok 6-8 zabiegów w odstępie ok 2 tygodni. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i uwrażliwiona ale znika to w przeciągu kilku dni.
Fotoodmładzanie, peeling laserowy- to metody złuszczania fizycznego opierające się głównie na działaniu wiązki lasera. Polega to na głębokim, kontrolowanym uszkodzeniu naskórka i jego przebudowie, bez uszkadzania sąsiednich tkanek. W wyniku działania podwyższonej temperatury poprawia się również mikrokrążenie w skórze, dzięki czemu jest lepiej odżywiona i dotleniona. Tego typu zabieg musi być poprzedzony konsultacją, aby móc dobrać odpowiednie parametry do rodzaju skóry. Efektem serii peelingu laserowego jest wyrównanie kolorytu, poprawa kondycji i napięcia skóry. Okres rekonwalescencji, czyli gojenia się naskórka jest uzależniony od głębokości na jaką zostanie wykonany zabieg.
Jesteś po 30 roku życia i nie wiesz, który zabieg sprawdzi się na twojej skórze? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszym Kosmetologiem. Poznamy Twoje oczekiwania i otrzymasz cały plan zabiegowy oraz cenne porady dotyczące codziennej pielęgnacji.
Przeczytaj więcej o zabiegach dla 30-latki w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi: