Mężczyźni coraz chętniej korzystają z zabiegów dostępnych w salonach kosmetycznych. Podobnie jak kobiety chcą zatroszczyć się o swoją skórę i sprawić, że będzie ona wyglądała zdrowo i młodo przez długie lata. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym wyróżnia się męska skóra, a także jakie zabiegi kosmetyczne na twarz dla mężczyzn będą dla niej najbardziej odpowiednie.
Czym charakteryzuje się męska skóra?
Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała a różnica w budowie męskiej i kobiecej skóry jest znacząca. Rozbieżności występują zarówno w zakresie budowy, jak i funkcjonowaniu skóry. Powodem tego jest różnica w poziomie hormonów androgenowych i estrogenowych. Badania dowodzą, że skóra mężczyzn ma większe skłonności do przetłuszczania się, co jest spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów androgenowych. Ta cecha jest ściśle powiązana z poszerzeniem ujść gruczołów łojowych – tzw. „porów”.
Dojrzała skóra męska ponadto charakteryzuje się m.in.: zwiększoną grubością i szorstkością, zmniejszoną wrażliwością na dotyk, kłucie czy temperaturę, ciemniejszym kolorytem i głębszymi zmarszczkami w porównaniu do kobiecej skóry dojrzałej.
Zabiegi na twarz dla mężczyzn - odmładzające
Skutecznym sposobem na spowolnienie starzenia się skóry jest dobrze opracowana pielęgnacja oparta m. in. na stosowaniu kremów z filtrem ochronnym przeciwdziałającym promieniowaniu UV. Promieniowanie to w dużej mierze odpowiada za zmiany degeneracyjne w naskórku, jak i skórze właściwej. Efekty działania promieniowania słonecznego na skórze widać zwłaszcza po 40 roku życia w postaci tak zwanego fotostarzenia skóry. UV dostępne jest dla naszych skór przez cały rok, również w pochmurne dni. Dlatego też ważne jest stosowanie kremów z filtrem ochronnym SPF50. Kremy te dodatkowo są dużym wsparciem dla skóry po zabiegach kosmetologicznych.
Współczesne możliwości zabiegów na twarz dla mężczyzn pozwalają zatrzymać proces starzenia się skóry, a nawet cofnąć jego pierwsze oznaki. Dużym plusem jest to, że dzieje się to przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu mężczyzn. Do takich działań wliczają się skuteczne zabiegi takie jak:
- mikronakłuwanie,
- peelingi chemiczne (eksfoliacja),
- zabiegi mezoterapii igłowej.
Jednym z najchętniej wybieranych zabiegów na twarz wśród mężczyzn jest mikronakłuwanie. Działa on rewitalizująco, prewencyjnie i skutecznie odmładza skórę. Polega on na precyzyjnym i kontrolowanym nakłuwaniu skóry za pomocą pulsacyjnych, cienkich igieł. Tak potraktowana skóra początkowo reaguje pojawieniem się stanu zapalnego i tym samym produkcją czynników wzrostu (PDGF, TGF, EGF, FGF, CTGF), które pobudzają fibroblasty i keratynocyty do podziałów komórkowych. Dochodzi do zwiększonej produkcji kwasu hialuronowego, białek kolagenowych i elastynowych, a także tworzenia sieci naczyń krwionośnych. Naskórek, jako bariera ochronna skóry regeneruje się już w ciągu kilku dni po zabiegu, natomiast intensywne procesy przebudowy i rewitalizacji skóry właściwej po zabiegu zachodzą jeszcze przez kolejne tygodnie od wizyty w salonie.
Zależnie od wskazań i nasilenia niepożądanych zmian skórnych, zabieg można wykonać poprzez indywidualny dobór parametrów i substancji czynnych stosowanych w trakcie zabiegu. Mikronakłuwanie jest skuteczną metodą zabiegową dla skóry męskiej potrzebującej działania przeciwstarzeniowego, liftingującego, odmładzającego, redukującego blizny, przebarwienia i zanieczyszczenia.
Oczyszczające zabiegi na twarz dla mężczyzn
Skutecznym zabiegiem oczyszczającym skórę, a jednocześnie idealnie komponującym się z mikronakłuwaniem jest zabieg peelingu chemicznego z zastosowaniem kwasów złuszczających. W trakcie takiego zabiegu na skórę nakładane są bezpieczne substancje, które reagują z naskórkiem, prowadząc do złuszczania powierzchownych jego warstw. Dochodzi również do oczyszczenia ujść gruczołów łojowych, czyli tzw porów. Intensywność złuszczania zależy między innymi od rodzaju skóry i jakości zastosowanego preparatu, czasu kontaktu preparatu ze skórą, wcześniejszego przygotowania skóry, pH i innych parametrów chemicznych kosmetyku. Do eksfoliacji stosuje się substancje aktywne takie jak na przykład: kwas trichlorooctowy, kwas migdałowy, kwas glikolowy czy kwas salicylowy. Skóra po zabiegu jest zdecydowanie bardziej napięta, jędrna, oczyszczona i wygładzona. Ponadto redukcji ulegają przebarwienia, które często pojawiają się również u mężczyzn po 40 roku życia.
Zabiegi nawilżające dla mężczyzn
Panowie, którzy potrzebują głównie nawilżenia i odżywienia skóry zdecydowanie będą zadowoleni z zabiegu mezoterapii igłowej. Jest to zabieg polegający na podawaniu w głąb skóry iniekcyjnie substancji odżywczych. Można tutaj zastosować bezpieczne i przeznaczone do tego celu certyfikowane ampułki. Preparaty przeznaczone do mezoterapii igłowej najczęściej zawierają: witaminy, aminokwasy i peptydy biomimetyczne, minerały, koenzymy, kwasy nukleinowe i inne substancje aktywne takiej jak na przykład kwas hialuronowy. Taki koncentrat skutecznie nawilża, zapobiega dalszemu odwodnieniu i działa przeciwstarzeniowo.
Obecnie zabiegi na twarz dla mężczyzn, a także medycyna estetyczna potrafią zdziałać cuda, należy jednak pamiętać o tym, że jest to tylko elementem holistycznego podejścia, w skład którego wchodzi odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i domowa pielęgnacja. Jeśli nie jesteś pewien, jaki zabieg będzie odpowiedni dla Ciebie - zapraszamy Cię do nas na bezpłatną konsultację, gdzie dokładnie obejrzymy Twoją skórę i rozpiszemy terapię zabiegową.
Przeczytaj więcej o zabiegach dla mężczyzn w naszych poradnikach:
Proponowane zabiegi:
Bibliografia:
Alster T., Graham P., Microneedling: A Review and Practical Guide., Dermatol Surg., 2018.
Gaweł E., Urtnowska – Joppek K., Mezoterapia mikroigłowa – aparatura oraz wskazania., Kosmetologia estetyczna, 2019.
Goldman A., Wollina U., Facial aesthetics for males: A focus on minimally-invasive procedures., PRIME Journal: Aesthetic and Anti-ageing medicine., 2012.
Mizukoshi K., Akamatsu H., The investigation of the skin characteristics of males focusing on gender differences, skin perception, and skin care habits., Skin Research & Technology, 2013.
Placek W., Znajewska – Pander A., Mężczyzna idealny – przegląd zabiegów estetycznych., Kosmetologia estetyczna, 2017.
Rahrovan S., Fanian F., Mehryan P., Humbert P., Firooz A., Male versus female skin: What dermatologists and cosmeticians should know., Int J Womens Dermatol., 2018
Roh M., Han M., Kim D., Chung K., Sebum output as a factor contributing to the size of facial pores. British Journal of Dermatology, 2006.
Red. Naukowa Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów., Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2019.
Red. Naukowa Noszczyk M., Kozłowska U., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska., Peelingi chemiczne., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, 2011.